Haber Detayı
14 Şubat 2020 - Cuma 10:25 Bu haber 2582 kez okundu
 
Engelli Kardeşler İçin Seferber Oldular
Gümüşhane Gençlik Merkezi 5 Engelli Çocuğu ile Birlikte Yaşayan 68 Yaşındaki Anneye Destek Olabilmek İçin Alarma Geçti
DİĞER Haberi
Engelli Kardeşler İçin Seferber Oldular

Gümüşhane Gençlik Merkezinin gönüllü gençleri, Gümüşhane merkez ilçeye bağlı Tekke Köyünde yaşayan 68 yaşındaki Rabia Soydaş’ın  6 çocuğunun beşinin engelli olması nedeniyle Gençlik merkezinde ağırladı. Doğuştan  zihinsel engeli bulunan engelli  çocuklarının, eğlenip, hoş vakit geçirebilmeleri adına Gençlik merkezine gelen 5 kardeş burada çeşitli faaliyetler yaparak güzel vakit geçirdiler. Gençlik Merkezinin gönüllü gençleri bu soğuk günlerde çocuklarını dışarı çıkaramayan anneyi biraz olsun dinlendirebilmek adına bu etkinlikler ile deşarj olmalarını sağladılar. Kardeşler gönüllü gençler ile birlikte ahşap boyama, sportif faaliyet ve birçok çeşitli etkinlik gerçekleştirdi.     

Rabia Soydaş’ın 6 çocuğunun,  5 tanesi zihinsel engelli. Kardeşlerin en büyüğü olan ve engeli bulunmayan Sağlık Memuru Mehmet Salih Soydaş 43 yaşındayken, engelli kardeşleri Nebi Soydaş (42), Ali Soydaş (41), Uğur Soydaş (40) ve ikiz olan Münir ve Muhsin Soydaş ise (38) yaşında. İlk defa böyle bir etkinliğe katılan ve eğlenmeyi çok seven kardeşlerin maddi sıkıntıları yok ancak, manevi desteğe çok ihtiyaçları var.  

“Sıcak Günlerde Dışarıya Çıkartabiliyorum”

Engelli çocukların annesi olan 68 yaşındaki Rabia Soydaş çocuklarımın bakımlarını zor bela yaptığını belirterek; “Bende belli bir yaşa geldim, yemelerini içmelerini yapıyorum bazı konularda sıkıntı çekiyorum. Maddi olarak bir sıkıntı çekmiyoruz, hiçbir şeye ihtiyacımız yok. Havaların sıcak olduğu günler ben onları gezmeye çıkartıyorum. 2 gündür kar yağıyor dışarıda o yüzden çıkamıyorlar, hepsi pencerelerde bekliyor. Eğer çocuklarımı eğlenmeleri için alıp götürürseniz bende biraz daha rahat ederim” şeklinde konuştu.

“Çeşitli Etkinliklerden Faydalandılar”

Gümüşhane Gençlik Merkezi’nde görev yapan Gençlik Lideri Yusuf Yıldırım ise bu etkinlikteki asıl amaçlarının bu 5 kardeşin faaliyetlerle uğraşarak, enerjilerini atmalarına yardımcı olabilmek olduğunun altını çizdi. Yıldırım; “Gönüllü gençlerimiz ile birlikte Gümüşhane merkeze bağlı Tekke Köyüne yaklaşık 15 km uzaklıkta bulunan ve 5 engelli kardeşimizin anne babasıyla birlikte yaşadığı eve ziyarete gittik. Havanın normal olduğu şartlarda annesi bu çocukları gezdiriyor. Şuanda Gümüşhane’de yoğun bir kar yağışı ve -20’lere düşen bir hava durumu var. Bu kardeşlerimizi annesi bu soğuklarda dışarıya çıkaramayacağı için Gençlik Merkezine getirdik ve çeşitli etkinliklere dâhil ederek sosyalleşmelerini sağladık. Onlara resim atölyemizde ahşap boyama ve bunun dışında birtakım sportif faaliyetler yaptırarak çeşitli etkinliklerden faydalanmalarını sağladık” diyerek, daha öncede buna benzer çalışmalarının olduğunu ve böyle etkinlikleri sürekli olarak devam ettireceklerini ifade etti.

“Amacımız Mutlu Vakit Geçirmelerini Sağlamak”

Gümüşhane Üniversite Maliye bölümü 2. Sınıf öğrencisi olan ve aynı zamanda Gençlik Merkezindeki çeşitli etkinliklerde gönüllülük yapan genç Arifcan Doğan ise; gönüllü genç olarak Gençlik Merkezinin düzenlediği bu etkinliğe katıldığını belirterek; “Dezavantajlı arkadaşlarımızı evlerinden alarak güzel aktiviteler gerçekleştirebilmeleri için yardımda bulunduk. Amacımız hepsinin daha mutlu vakit geçirmesini sağlayabilmek.” şeklinde konuştu.  

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Engelli, Kardeşler, İçin, Seferber, Oldular,
Yorumlar
Haber Yazılımı