Haber Detayı
23 Ağustos 2019 - Cuma 11:26 Bu haber 2304 kez okundu
 
Entegre ve Kontrollü Ürün Yönetimi Projesine Katılan Çiftçilere Sertifika Verildi
EKONOMİ Haberi
Entegre ve Kontrollü Ürün Yönetimi Projesine Katılan Çiftçilere Sertifika Verildi

Gümüşhane İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından   yürütülen “2019 Yılı Örtüaltı EKÜY(Entegre ve Kontrollü Ürün Yönetimi) Projesi” kapsamında bulunan  örtüaltı sebze üreticilerine “Entegre ve Kontrollü Ürün Sertifikaları törenle verildi.

Tarladan sofraya güvenilir gıda, temiz çevre ve sağlıklı toplum için geliştirilen Entegre ve Kontrollü Ürün Yönetimi (EKÜY) projesi kapsamında 13 dekar alanda Merkez, Torul, Kürtün ve Şiran’da örtü altı sebze üretimi yapan 44 çiftçiye sertifikaları verildi.

Merkez Bağlarbaşı Mahallesinde yapılan sertifika törene İl Müdür Yardımcısı Metin Yalvaç, Şube Müdürleri İlçe Müdürleri, projeden sorumlu teknik personel ve üreticiler katıldı.

Gümüşhane Tarım Orman İl Müdür Yardımcısı Metin Yalvaç, Projenin önemini vurgulayarak bu tür projelerin kalıntısız ve kaliteli üretim miktarını arttırarak hem tüketicilerin güvenilir gıdaya ulaşmasını hem de üreticilerin ürünlerini daha kolay ve daha iyi fiyata satmalarına yardımcı olduğunu belirtti.

"Entegre ve Kontrollü Ürün Yönetimi"  projeleri kapsamında Gümüşhane  İli Merkez, Torul, Kürtün ve Şiran ilçelerinde Örtüaltı EKÜY  projesi kapsamında 13 dekar alanda örtü altı üretimi yapan 44 örtüaltı domates ve hıyar üreticisinden hasat öncesi ve hasat esnasında alınan numuneler pestisit kalıntısı yönüyle analiz yaptırılmış olup, kalıntı bulunmayan bu ürünler için üreticilere  EKÜY  sertifikası ve Eküy logoları verildi. EKÜY projesi kapsamında seracılık yapan üreticilerimizin üretmiş olduğu kalıntısız, güvenilir ürünler üretilerek pazara sunulması gümüşhane konomisine, tüketiciye ve üreticiye olumlu yönde katkı sağlayarak ürünlere olan talebi artırmaktadır.

Proje İl sorumlusu Oya Ulutaş ise yıl içinde yapılan çalışmalara ilişkin bilgiler verirken üreticilere ait ürünlerden hasat öncesi kalıntı analizi için alınan örneklerin tamamının temiz çıktığını ve üreticilerin sertifikalarını almaya hak kazandıklarını ifade etti.

Tören Üreticilere sertifika ve logo dağıtımı ile son buldu

Kaynak: Editör:
Etiketler: Entegre, ve, Kontrollü, Ürün, Yönetimi, Projesine, Katılan, Çiftçilere, Sertifika, Verildi,
Yorumlar
Haber Yazılımı