Haber Detayı
11 Eylül 2019 - Çarşamba 11:10 Bu haber 968 kez okundu
 
Erzincanlı'dan Dev Konser
GÜNDEM Haberi
Erzincanlı'dan Dev Konser

Türk Halk Müziği’nin büyük ustası Erdal Erzincanlı dün Gümüşhane’de gerçekleştirdiği konserde herkesi kendine hayran bıraktı.

Erzincanlının Biletleri Günler Öncesinden Tükendi

Gümüşhane Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanlığı tarafından Cumhuriyet Halk Partisinin 96. Kuruluş yıl dönümüne özel düzenlenen etkinlikte sahne alan Anadolu Türk Halk Müziğinin ve bağlamanın saygı değer ustası Erdal Erzincanlı, 20 yıl aradan sonra Gümüşhane’de muhteşem bir konser gerçekleştirdi. Etkinliğe CHP il yöneticileri ve ilçe başkanlarının yanı sıra çok sayıda partili ve vatandaş da katılım gösterdi.

Ankara’da gerçekleşen bir toplantıya katılmak zorunda olması nedeniyle konsere katılamayan Gümüşhane Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Bedri Ağaç yolladığı mesajında selamlarını ileterek şunları kaydetti;  “Şuanda sizlerle olamamanın ve de Türk Halk Müziği ve bağlamanın büyük ustası olan Erdal Erzincanlı’yı bir kez daha dinleyemeyecek olmanın üzüntüsünü yaşıyorum. Sayın Erzincanlıya memleketimdeki bu özel etkinlikte bulunduğu için çok teşekkür ediyor, şimdiden emeğine, yüreğine, sesine ve sazına sağlık diyorum”

Konserde partisi adına açılış konuşmasını gerçekleştiren Gümüşhane İl Kadın Kolları Başkanı Belgin Tungul Çakır, partilerinin 96.kuruluş yıldönümünde düzenledikleri bu konsere gelen herkese teşekkürlerini iletirken 2 gün önce ölüm yıl dönümleri olan eski Gümüşhane İl Başkanı Erkan Pelit, Kadın Kolları Başkanı Sevil Kullukçu ve eşi Varol Kullukçuyu hatırlatarak rahmetle anmayı da unutmadı.

Atatürk Kültür Merkezinde düzenlenen konsere büyük bir katılım gösteren partililer ve vatandaşlar biletleri günler öncesinden tüketti. Bütün salonu dolduran kalabalık türkülere eşlik ederken Erzincan’ın anne ve babası sanatçıyı izleyenler arasındaydı.

Yoğun sevgi gösterisi ve alkışlarla konserine başlayan Erzincanlı, yaklaşık 1,5 saat boyunca sahnede kalarak bağlamasını çalıp türkülerini söyledi. Son olarak mızrap kullanmadan parmak ucuyla bağlamasını çaldığı gösteriyle konserini bitiren büyük sanatçı izleyenler tarafından dakikalarca ayakta alkışlandı. 

 “Ülke Olarak Bir araya Gelmeye İhtiyacımız Var”

Türkülerimizin ve sazın bizi birbirimize yakınlaştırmak için bir aracı olduğuna değinen Erzincanlı, Anadolu’nun ortak noktasının türküler olduğunu söyleyerek, “Buraya 20 sene önce gelmiştim. Hayatımda aklımda kalan güzel konserlerden birisiydi o. Ben Erzurumluyum. Burası bizim oralara benziyor. Anadolu’nun böyle bir ortak noktası var. Sadece birbirimizi anlamaya çalışmak, birbirimize dokunmak iyi geliyor bunları anlamamız için. Sazda bize yakınlaşmamızda, bir araya gelmemizde çok kolaylık sağlıyor. Ülke olarak buna çok ihtiyacımız var. Sanatı bu anlamda güzel kullanalım. İnsanlar kendi türküleri gibi dinlediler, hiçbir yabancılık çekmediler. Bunlar bizim ortak değerlerimiz, ortak zevklerimiz. Bunları kaybetmemeli, gelecek nesillere de aktarmalıyız” ifadelerini Kullandı.

“Babam Benim İçin Bir Okulmuş”

Kendisini izleyenler arasında annesi ve babasının da bulunduğunu söyleyen Erzincanlı, “Babamla benim müzik anlamında ortak bağımız var. İlk hocamdır. Bu işi yapmamda çok ön ayak oldu. Benim çocukluğumda sürekli bizim eve misafir gelir giderdi, biz başkalarına giderdik. Her misafir geldiğinde babam çıkar sazını çal derdi. Misafirliğe gittiğimizde de sazı kılıfına koy götür derdi. O misafirlikler sayesinde benim repertuarım genişledi. Babam aslında bana bir ders vermiş, benim için bir okulmuş. Ben onun sayesinde sizlerin karşısındayım” diyerek kendilerine seyircilerin önünde bir kez daha teşekkür etti.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Erzincanlı'dan, Dev, Konser,
Yorumlar
Haber Yazılımı