Haber Detayı
17 Temmuz 2019 - Çarşamba 11:33 Bu haber 2334 kez okundu
 
Esnaf Endişeli.
Son Aylarda Yaşanan Ekonomik Kriz Esnafı Kara Kara düşündürüyor.
EKONOMİ Haberi
Esnaf Endişeli.

Son aylarda Türkiye'nin içinden geçtiği ekonomik kriz artık pazarlara da yansımaya başladı. Kent merkezinde ki esnaflar artık siftah yapamadan dükkân kapatıyoruz diyor. Semt pazarlarında tezgah açan seyyar esnaf, siftah yapamadan tezgahını toplamak zorunda kalıyor.

Gümüşhane'de yaşayan 50 bin kişinin haftalık alışverişini yaptığı Salı pazarında, bazı vatandaşlar Ekonomik sıkıntıdan her şeyi alamadığını söylerken bazı esnaf ise gidişattan çok endişeliyiz diyor.

Özellikle 2018 son çeyreği ve 2019 ilk altı aylık dilimizde esnaf olarak çok büyük sıkıntılar yaşandığını anlatan esnaf piyasada para yok. Çeklerimizi ödeyemiyoruz, dönüşemiyoruz. Bankalar kredi vermekte zorluk çekiyor. Gümüşhane’de bu yıl içende kapanan dükkân sayısı 50’yi geçti. Diğer esnaflarda zar zor kendini götürüyor diyor.

Son 3 yıldır ekonomik krizin iyiden iyiye kendini hissettirdiğini söyleyen esnaflardan Elif Butik’in sahibi  Arzu Durmuş,”8 yıllık esnafım, geçmişe baktığımızda işler çok etkilendi.3 yıl öncesine bakınca da özellikle  15 Temmuz darbesinden sonra işler çok sıkıntılı. Herkes dolara bahane buluyor.  Önceden 50 liraya aldığımız ürünü şimdi 90 liraya alıyoruz. Müşteriler geldiğinde de herkes esnafta suçu buluyor. Ancak esnafın kaça aldığını hiç düşünmüyor. Önceden günlük ciro olarak bin lira civarında bir kazanç yaparken şimdi bazen siftahsız kapattığımız günler oluyor. Üretmemiz gerekiyor. Üretmiyoruz, kiralar neden dolar üzerinde. Biz İstanbul’a mal almaya gittiğimizde oradaki esnafta akşam yatıyoruz, sabah kalkıyoruz kiralarda dolara bağlı artışlar oluyor. Bizde bu artışları mecburen sattığımız ürüne ekliyoruz. Ne iplik ne pamuk hiçbir şey üretmiyoruz. Her şeyi dışardan aldığımız içinde pahalı oluyor” diye konuştu.

Diğer bir pazar esnafı Köksal Koç da 30 Yıllık esnaf olduğunu belirterek, fiyatların normal seyrettiğini söyledi. Koç, “Çok pahalı değil.5 yıl önce sattığımız ürünü yine aynı paraya satıyoruz. En pahalı ürünümüz tarla domatesimiz oda 4 liradan satıyoruz” dedi.

Diğer bir Pazar esnafı Mustafa Coşkun’da 13 Yıllık esnaf olduğunu belirterek,”13 Yıllık esnafım. Beş altı aya göre şimdi fiyatlar rayına oturdu. Şimdi her şey normal. Satışlarımızda normal gidiyor” ifadelerine yer verdi.

 

Pazara alışverişe gelen vatandaş Hulisi Kürekçi ise, Gümüşhane’de fiyatları çok pahalı olduğunu kaydederek , “Türkiye’de en pahalı şehirler, Gümüşhane ve Rize. Burada kabzımal olarak 3-4 kişi var, onlar getiriyor biz satıyoruz. Hemen fiyatlar aynı. Fiyatların bu illerde pahalı olmasının sebebi nakliye olsa gerek. Günlük olarak pazar ihtiyacımız en azından 60-70 liralık alışveriş yapıyoruz. Her şey artıyor. Bizde köyde yaşadığımızdan dolayı kıt kanaat geçiniyoruz” ifadelerini kullandı.

Alışveriş için Salı pazarına gelen diğer bir vatandaş Emine Akgül ise fiyatların cep yaktığından yakınarak, “Uygun olanı buluyorsak alıyoruz. Geçmişe göre daha pahalı. Ucuz malda var, pahalı malda var. Her hafta çarşıya gelemediğimiz için kıyaslama tam yapamıyorum. İhtiyacımız olduğu zaman pazara iniyoruz” dedi.

Gümüşhane’de 13 yıldır esnaflık yapan Kadir Kurtoğlu ise,”13 Yıllık esnafım. Fiyatlar çok. Çok büyük pahalılık var. Bu durumda hiç memnun değiliz. İş potansiyelimizde düştü.  Gurbetçi sezonu açıldığı için biraz işler kıpırdanır gibi oldu. O kadar mal getirdik. Hiç tık yok. Ekonomide büyük sıkıntı var, ama inşallah iyi olacak. Fiyatlar toptanda yüzde 20-30 zamlandı. Çok sıkıntılıyız ve mustaribiz. Eskiden İşlerde bu aylarda çok büyük sirkülasyon oluyordu. Şimdi büyük durgunluk var. Bunun sebebi nedir anlayamadık. Dışardan gelen gurbetçiler şu anda alışveriş yapıyor. Onların sayesinde biraz işlerimiz var onlar alışveriş yaparsa bize katkı sağlıyor” değerlendirmelerinde bulundu

 

Adını vermek istemeyen bir esnaf ise, Özellikle 2018 son çeyreği ve 2019 ilk altı aylık dilimizde esnaf olarak çok büyük sıkıntılar yaşandığına değinerek, “Piyasada para yok. Çeklerimiz. ödeyemiyoruz. Dönüşemiyoruz. Bankalar kredi vermekte zorluk çekiyor. Gümüşhane’de bu yıl içende kapanan dükkân sayısı 50 geçti. Diğer esnaflarda zar zor kendini götürüyor” diye konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Esnaf, Endişeli.,
Yorumlar
Haber Yazılımı