Haber Detayı
25 Eylül 2019 - Çarşamba 10:45 Bu haber 1532 kez okundu
 
Esnafın Yüzü Güldü
Gümüşhane Üniversitesinin Açılmasıyla Birlikte Şehre Gelen Öğrenciler Zor Durumdaki Esnafa Canlandırdı
EKONOMİ Haberi
Esnafın Yüzü Güldü

 

 

2019-2020Eğitim ve Öğretim  yılının başlaması nedeniyle şehre gelen öğrenci şehre canlılık getirdi.19 bin 500 öğrencisi bulunan Gümüşhane üniversitesi öğrencilerinin şehre gelmesiyle birlikte esnafında yüzü gülmeye başladı.

Gümüşhane üniversitesinin yaz tatiline girmesiyle birlikte aylardır satış yapamamaktan muzdarip olan esnaf, Geçtiğimiz hafta Pazartesi günü başlayan yeni eğitim - öğretim yılının başlamasıyla birlikte yüzlerde gülmeye başladı.

Gümüşhane üniversitesinin bu yıl açtığı yeni bölümlerin tam dolması ve özellikle Meslek Yüksek Okullarında ki yeni bölümlerinde ki kontenjanlarının dolması, ful çekmesi nedeniyle Gümüşhane’de bu yıl eğitim- öğretim görecek öğrenci sayısının19 bin 500’lere çıkması başta şoför esnafı olmak üzere cafe, Lokanta ve diğer tüm esnafların yüzünü güldürdü. Okul sezonunun başlamasıyla birlikte hareketli günler geçirmeye başladıklarını ifade eden esnaflar , " Gümüşhane’ye üniversite hayat veriyor. Öğrenciler yokken siftahsız dükkân kapatıyorduk. Şimdi yeni yeni işler açıldı. Öğrenciler veli nimetimiz” dedi.

Özellikle şehirde kafeterya işletmeciliği yapan ve yaz tatilinde kepenk kapatan birçok kafeterya esnafı ise Üniversite öğrencilerinin gelmesiyle birlikte yeniden işyerlerinin öğrenci ile dolması nedeniyle mutluluk yaşıyor. Yaz tatilinde faaliyette olduğu halde hiç iş yapamadıklarını fakat üniversite öğrencilerinin gelmesiyle birlikte iş yerlerine hareket geldiğini ifade eden kafe işletmecileri “öğrencilerin yüzde yetmişi gelmesine rağmen Yurtlar ve Apartlar şimdiden doluluk seviyesine ulaştı. Öğrencilerin tümünün gelmesiyle birlikte şehirde ciddi manada hareketlilik yaşanacak. Buda ekonomik olarak uzun zamandır zor günler geçiren esnafa büyük ölçüde yansıyacaktır “ ifade ettiler.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Esnafın, Yüzü, Güldü,
Yorumlar
Haber Yazılımı