Haber Detayı
21 Mayıs 2019 - Salı 10:20 Bu haber 1232 kez okundu
 
Fotokapanlar Yaban Hayatı İçin Kayıtta
GÜNDEM Haberi
Fotokapanlar Yaban Hayatı İçin Kayıtta

 

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nce iki yıl önce başlatılan  “Fotokapanla Yaban Hayatı Kaydı” Gümüşhane’nin de içerisinde bulunduğu Doğa Koruma ve Milli Parklar 12. Bölge Müdürlüğü tarafından ormanlık alanlardaki belirli noktalara kurulumu yapılıyor.

Kurulan fotokapanlarla yaban hayatının izleneceğini ifade eden yetkililer, “Envanter çalışmaları kapsamında kurulan fotokapanlar sayesinde ayı, vaşak, yaban keçisi, yaban domuzu, porsuk gibi birçok yaban hayvanı görüntülenirken, bu görüntüleri inceleyen ekipler yaban hayvanlarının gelişimi, yaşamları, popülasyonu ile ilgili bilgiler ediniyor” açıklamasında bulundu.

Fotokapanların çalışma alanına yerleştirildikten sonra uzun süre insandan bağımsız olarak gözlem yapabilme yeteneğine sahip cihazlar olduğunu belirten yetkililer, “Yaban hayvanlarının tür araştırmalarında, bolluk ve yoğunluk tahminlerinde, koruma çalışmalarında oldukça sık kullanılan foto kapanlar, özellikle sarp arazilerde, yoğun vejetasyonla kapalı alanlarda ve çalışmanın yapılmasının riskli ya da tehlikeli olduğu yerlerde doğrudan gözlem yöntemlerine en iyi alternatif yöntemdir. Fotokapanlar türlerin yayılış ve hakimiyet alanlarını tespit etmek, varlık-yokluk sörveyleri yapmak, türler arası ve tür içi etkileşimleri belirlemek, popülasyondaki özel bireyleri tespit etmek, türlerin habitat tercihlerini belirlemek, tür çeşitliliğini belirlemek, türe göre mekansal alan saptamak, hedef türün mevsimsel ve günlük aktivitelerinin izlemek, popülasyon büyülüğü tespit etmek gibi bir çok araştırmada kullanılmaktadır” dedi.

581 Fotokapan Yaban Hayatını Kayıt Altına Alıyor

Ülkemizde iki yıl önce başlatılan, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünce hayata geçirilen yaban hayatını kayıt altına almak için ülke genelinde 581 fotokapan kullanılıyor.

Fotokapanla yaban hayatını izleme çalışmaları hakkında açıklama yapan DKMP Genel Müdürlüğü, “ “Ülkemizin sahip olduğu yaban hayvanı çeşitliliği düşünüldüğünde, bu çeşitliliğinin korunması ve sürdürülebilirliğinin sağlanması açısından envanter ve izleme çalışmaları, DKMP Genel Müdürlüğünce oldukça önemsenen bir husus. DKMP Genel Müdürlüğü ülkemiz tabiatındaki çeşitli yerlere yerleştirilen fotokapanlarla yaban hayatı hakkında pek çok bilgiye ulaşabiliyor. Yerleştirilen fotokapanlar büyük memeli popülasyonlarının izlenmesi ve yaşadıkları çevreye etkilerinin araştırılması, insan-yaban hayvanı çatışmasının sebeplerinin tespiti ve çözüm yollarının araştırılması, türlerin belirli alanlarda varlık-yokluk durumlarının araştırılması, kaçak avcılık ve karayollarında yer alan önemli geçiş noktalarının yaban hayvanlarınca kullanılma sıklığının tespiti gibi hususlarda pek çok bilginin edinilmesinde kullanılıyor.”

“Önünden geçen canlıların hareketini algılayarak çok kısa bir süre içinde çekim yapabilme özelliğine sahip fotokapanlara son dönemde GSM devrelerinin entegre edilmesi ile elde edilen fotoğrafların birkaç dakika içinde cep telefonuna MMS olarak yada mail adresine fotoğraf şeklinde gönderilmesi de mümkün hale geldi. Bu sayede yaban hayvanı yakalama ve tasmalama çalışmaları ile kaçak avcılığın engellenmesi gibi koruma faaliyetlerinde büyük kolaylık sağlanıyor” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Fotokapanlar, Yaban, Hayatı, İçin, Kayıtta,
Yorumlar
Haber Yazılımı