Haber Detayı
21 Kasım 2019 - Perşembe 11:53 Bu haber 1993 kez okundu
 
GDH’de Bronkoskopi ünitesi hizmete girdi
SAĞLIK Haberi
GDH’de Bronkoskopi ünitesi hizmete girdi

 

Gümüşhane Devlet Hastanesi’nde Gastroenteroloji Uzmanı Uzm. Dr. Hüseyin Kaçmaz tarafından başarı ile gerçekleştirilen Endoskopi ve Kolonoskopi işlemlerine Göğüs Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Sebih Alp tarafından gerçekleştirilecek olan Bronkoskopi işlemi de eklendi.

Hastanenin talebi ve İl Sağlık Müdürlüğünün desteğiyle Hastaneye kurulan yeni Bronkoskopi ünitesi ile artık “Akciğer Hastalıklarının” tanısı daha rahat konulabilecek.

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Göğüs Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Sebih Alp, “İlimizde Bronkoskopi cihazı olmadığı için hastalar il dışındaki hastanelere gönderilmekteydi. Hastanemizde yatmakta olan ve Kas Hastalığı olan bir hastanın sağ akciğer alt lob bronşu sekresyonlarla tıkanmıştı. Hastaya Bronkoskopi yapılması için Rize Eğitim Araştırma Hastanesi ile görüşmüştük ve işlem için randevu alınmıştık. Cihazımızın kurulumu ile birlikte hastamızın sevkini iptal ederek Hastanemizde hastanın işlemini başarılıyla gerçekleştirdik” dedi.

Alp, Bronkoskopi cihazının Göğüs Hastalıkları bölümü için vazgeçilmez tanısal ve tedavi aracı olduğunu, işlem esnasında burundan akciğerlere girilerek akciğerlerin içini göstererek akciğerlerin içindeki lezyonlardan biyopsi, yabancı cisimlerin çıkarılması, nedeni açıklanamayan öksürük, kan tükürme, tedaviye dirençli zatüreler veya bronşları tıkayan sekresyonların temizlenmesi gibi durumlarda kullanıldığını belirtti.

Gümüşhane Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Ertuğrul Kara da “Bronkoskopi cihazı ilimize, hastanemize ve vatandaşlarımıza hayırlı olsun” diyerek hastaların daha hızlı tanı ve tedavi alabilmelerine yardımcı olacağını ve hastaların bu nedenle farklı illere göndermeyerek mağduriyetlerinin önüne geçmeyi hedeflediklerini söyledi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: GDH’de, Bronkoskopi, ünitesi, hizmete, girdi,
Yorumlar
Haber Yazılımı