Haber Detayı
18 Ocak 2021 - Pazartesi 08:52 Bu haber 1520 kez okundu
 
Gelecek, CHP ve Saadet Partisi Saldırıyı Kınadı
GÜNDEM Haberi
Gelecek, CHP ve Saadet Partisi Saldırıyı Kınadı

Geçtiğimiz hafta Gümüşhane’de toplanarak millet ittifakı altında birliktelik açıklaması yapan CHP, İYİ Parti, Saadet, DEVA, Gelecek ve Demokrat Partinin bu haftaki Gelecek Partisi Genel Başkan yardımcısı Selçuk Özdağ’a yapılan saldırıyla fire verdiği görüldü. Yapılan saldırıyı Gümüşhane’de Gelecek, CHP ve Saadet Partisi kınarken Özellikle İYİ Partinin saldırıya tepki vermemesi şaşkınlıkla karşılandı.

Yapılan saldırıya karşı ilk olarak ilk tepki veren Gelecek Partisi Gümüşhane İl Başkanı Yasin Uçan, evinin önünde saldırıya uğrayan Genel Başkan Yardımcıları Selçuk Özdağ’a yapılan saldırıyı şu cümlelerle kınadı.

Genel Başkan Yardımcısı ve Manisa eski milletvekili Selçuk Özdağ’ın Ankara’daki evinin önünde sopalı ve silahlı saldırıya uğradığını kaydeden Uçan, “Yaklaşık beş kişilik bir grubun saldırısına uğrayan Sn. Özdağ elinden ve kafasından ciddi biçimde yaralanmıştır. Olay anında yanında bulunan şoförü tarafından hızla Memorial Hastanesi'ne götürülerek tedavi altına alınmıştır. Güvenlik görevlilerimizin incelemeleri devam etmektedir. Olayın sorumlularının gecikmeksizin ortaya çıkarılmasını ve Tedavisi devam eden Sn. Genel Başkan Yardımcımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, acil şifalar diliyor ve bu menfur saldırıyı şiddetle kınıyoruz” dedi.

 “ALÇAK SALDIRILARA İKTİDARIN DİLİ ZEMİN HAZIRLIYOR”

CHP Gümüşhane İl Başkanı Bedri Ağaç’ta, Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ’a yönelik düzenlenen saldırıyı kınadı. Ağaç, muhalefete mensup kişilere yönelik saldırıların asıl nedeninin iktidarın ayrıştırıcı dili olduğunu ifade etti.

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ, Cuma namazına gitmek için evinden çıktığı sırada silahlı ve sopalı kişilerce saldırıya uğradı. Saldırıda kırıkları olan ve kan kaybı yaşayan Özdağ’ın operasyon geçireceği öğrenilirken, CHP’den de düzenlenen saldırıya yönelik bir açıklama geldi.

“SALDIRININ NEDENİ ÖTEKİLEŞTİREN DİL”

Sözlerine iktidara yönelik eleştiriler yönelterek devam eden CHP’li Ağaç, “İktidarın; kendilerini destekleyen veya mensuplarının dışındaki tüm siyasi partileri ve muhalefet mensuplarını; terörist, illet, zillet, hain vb. nitelemelerle adeta düşman olarak lanse etmesi, kamuoyunda sürekli bu haksız propagandayı yapması, bu benzeri alçak saldırılara ilham ve yol veriyor.” İfadelerini kullandı.

AĞAÇ, KILIÇDAROĞLU’NA YÖNELİK LİNÇ GİRİŞİMİNİ HATIRLATTI

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na Ankara Çubuk’ta şehit cenazesinde düzenlenen linç girişimini de hatırlatan Ağaç, “Genel Başkanımıza karşı Ankara Çubuk'ta gerçekleştirilen alçakça linç girişimi de bu çerçevede gerçekleşmiştir. Ve hatırlatalım o alçak saldırıdan dolayı bir tek tutuklu sanık yok. Muhtemelen bu saldırıdan dolayı da kimse tutuklanmayacak, çünkü; yargının bu olaylardaki tutumu maalesef bu tür saldırıları gerçekleştirenlere adeta cesaret veriyor. Bu saldırılarla toplum terörize edilerek, baskı altına alınmak, fikrini açıklayamaz hale getirilmek, suskun bırakılmak ve sonuçta bu ülkenin gerçek problemlerinin konuşulması engellenmek ve en haklı eleştirilere bile aşırı sert tepki verilerek gerçekler gizlenmek isteniyor.” şeklinde konuştu.

“DEMOKRATİK GÜÇLER AÇIK TAVIR ALMALI”

Son olarak saldırıyı kınayan Başkan Ağaç şunları söyledi:

“İktidarın ülkeyi getirdiği bu kaotik düzen, aşırı kaotik, anti demokratik ortamdan kurtulmak, ülkeyi yeniden özgür, huzurlu ve refah içinde bir ülke haline bir an önce döndürme kararlılığında olan tüm demokratik güçlerin bu konuda açık tavır alması, halkın büyük değişim beklentilerine uygun olarak birlikte mücadele etme kararlılığını ortaya koyması ve bu yolda halka güven vermesi gerekmektedir. Bütün bu ve benzeri alçak saldırılar; bizleri yıldıramaz, geri adım attıramaz. Bütün demokratik unsurları ve kesimleri; bu baskı ve şiddet sarmalı karşısında birlikte durmaya ve mücadele etmeye davet ediyorum.”

“HOŞ GÖRÜ VE ADALET”

Saadet Partisi İl Başkanı Av. Akın Demir ise saldırıya karşı yapmış olduğu kınama açıklamasına Yunus Emre’nin hoşgörüyü ifade eden mısralarıyla başlayarak tepki verdi.

Başkan Demir açıklamasında;

Ben gelmedim kavga için,

Benim işim sevgi için.

Dostun evi gönüllerdir,

Gönüller yapmaya geldim.

                Aşık Yunus’un dilden dile gönülden gönle aktarılan gelen dörtlüğü yaşam felsefesini açık bir şekilde ortaya koymuştur.

                Yine hoşgörü deyince akla ilke gelen isim Mevlana'nın çağlar ötesinden, günümüze ulaşan önemli miraslarından biri olan yedi öğüdünde gerek ferdi, gerekse toplumsal, pek çok problemin reçetesi ortaya konulmuştur.

1- Cömertlik ve yardım etmede akarsu gibi ol,

2- Şefkat ve merhamette güneş gibi ol,

3- Başkalarının kusurunu örtmede gece gibi ol,

4- Hiddet ve asabiyette ölü gibi ol,

5- Tevazu ve alçakgönüllülükte toprak gibi ol,

6- Hoşgörülükte deniz gibi ol,

7- Ya olduğun gibi görün, ya  göründüğün gibi ol.

                Basın açıklamamıza gönül dünyamızın mimarları olarak kabul ettiğimiz Mevlana'nın ve Yunus'un yaşam felsefesini ifade ile başlamak istiyorum. Çünkü bizi biz yapan manayı bilmezsek o zaman Hülagü'den bir farkımıza kalmaz.

                Bugün en çok ihtiyaç duyduğumuz şey Yunus'un Mevlana'nın gönül coşkunluğudur. Bir milleti var eden şey sevgi ve birlikteliktir. Kaba kuvvete- kem söze dayanıp güç devşirenler unutulup gidecektir. Lakin sevgi diline gönül diline sahip çıkanlar ise Mevlana - Yunus örneğinde oluğu gibi dünya döndükçe hep var olacaklardır.

                Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk ÖZDAĞ ve gazetecilere yapılan saldırı bardağı taşıran son damladır. Siyasette sözün ve düşüncenin üstünde ki tepkiler yobazlıktır. Bizlerde seçim çalışmalarında zaman zaman bu tarz tepkilerle karşıya kalmış olsak ta bizler Yunus gibi davranmaya devam edeceğiz. Ötekileştirmeden yaşayabileceğimizi ortaya koyacağız. Gümüşhane için Türkiye için düşünce- siyaset üretmeye devam edeceğiz.

                Kendini bilmez kimselerin siyasete yön vermesine müsaade etmeyeceğiz. Hakka ve hukuka dayanmayan üstünlüğün kalıcı olmayacağını hakka ve hukuka dayanan üstünlüğün ise  bir değer olduğunu ortaya koyacağız.  Pandemi sürecini yaşadığımız bu günlerde insanların daha çok morale - hoşgörüye - yardımlaşmaya ihtiyacı varken gönül dünyamızı yaralayan bu saldırıların son bulması temenni ederiz.

                Yine adaletin bir an önce tecelli etmesi için faillerinin biran önce yakalanması ve cezalandırılmaları gerektiğini de ifade etmek isteriz.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Gelecek,, CHP, ve, Saadet, Partisi, Saldırıyı, Kınadı,
Yorumlar
Haber Yazılımı