Haber Detayı
20 Haziran 2020 - Cumartesi 12:11 Bu haber 1213 kez okundu
 
Geleneksel Aşık Oyunu Yaşatılıyor
GÜNDEM Haberi
Geleneksel Aşık Oyunu Yaşatılıyor

Geleneksel Aşık Oyunu Yaşatılıyor

Gümüşhane Gençlik Merkezi liderleri 3 bin yıllık tarihi olan geleneksel aşık oyununu, düzenledikleri etkinliklerle yaşatıyor.

Gümüşhane Gençlik Merkezi Zafer Meydanında gerçekleştirdiği etkinlikle asırlık ve unutulmuş olan ‘Aşık Oyununu’ yaşatmayı hedefliyor. Gençlik Merkezi Liderleri ve Aşık Oyunu ’nu bilen vatandaşlarla ile Zafer meydanında geleneksel oyunu oynadı. Diğer vatandaşlar tarafından da yoğun beğeni alan oyun eğlence dakikalara neden oldu.

Yapılan etkinlikle hakkında gazetemize bilgi veren Gümüşhane Gençlik Merkezi Müdürü Beytullah Cebel, iki hafta da bir yapılacak olan etkinliklere unutulmaya yüz tutmuş geleneksel oyunları tanıtmayı amaçladığını söyledi.

Müdür Cebel, “Aşık, koyun veya keçinin arka bacaklarından çıkarılan dört yüzlü kemikle oynanıyor. Oyunun kurallarının, oynandığı Türk halklarında benzerlik taşıdığı biliniyor. 2 ya da daha fazla kişi tarafından oynanan aşık oyununun üç ayak (üş taban), daire (şenber jasap atu), ompa ve han oyunu (han oyını) gibi dört çeşidi oynanıyor. Üç ayak oyununda aşıklar birbirlerinden üç ayak mesafesinde diziliyor. Oyuncu, aşığı vurarak, üç ayak mesafesinden daha fazla bir mesafeye çıkartıyor. Aşıkların dairenin tam ortasına dizildiği "Daire" adı verilen oyunda, oyuncu daireden 2-3 metre mesafede aşıkları vuruyor. Daireden en çok aşık çıkaran oyuncu, oyunu kazanıyor. ‘Ompa"nın kurallarına göre, arasındaki mesafe 20 adım olacak şeklinde iki daire çiziliyor ve her daireye ortasında bir aşık dik, diğerleri yatay yerleştiriyor. Yatay yerleştirilen aşıkları vurarak daireden çıkartmaya çalışan oyuncu, dik yerleştirilen aşığı çıkartırsa dairedeki tüm aşıkları alıyor ve oyunun galibi oluyor. Aşıklardan bir tanesinin başka bir renge boyanarak "Han" adı verilen oyunda, aşıklar daireye atılıyor. Önce sıradan aşıklar vurularak daireden çıkartılırken, han da en son vuruluyor” diye konuştu

Kaynak: Editör:
Etiketler: Geleneksel, Aşık, Oyunu, Yaşatılıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı