Haber Detayı
24 Şubat 2020 - Pazartesi 10:22 Bu haber 1371 kez okundu
 
Genç Çiftçi Yardım Bekliyor
Gümüşhane’de Heyelan Nedeniyle Çöken Ahırda Genç Çiftçiye Ait 15 Koyun Telef Oldu
DİĞER Haberi
Genç Çiftçi Yardım Bekliyor

 

 

Geçtiğimiz günlerde “Taksiciliği Bıraktı, Çobanlığa Başladı” haberiyle yayınladığımız genç çiftçi Hakan Demirci heyelan nedeniyle telef olan koyunları için devletten yardım elinin uzatılmasını bekliyor,

Gümüşhane'de, 15 yıldır taksicilik yapan Hakan Demirci (37), 3 yıl önce hayata geçirilen 'Genç Çiftçi Projesi'yle hayatını değiştirmişti. Başvurusu kabul edilen Demirci, uzun yıllar yaptığı şoförlüğü bırakıp, hibe desteğiyle aldığı 30'a yakın küçükbaş ile besiciliğe başladı. Demirci, "Hedefim hayvan sayısını 500'e çıkarmak. Bu işi severek yapıyorum, o nedenle hiç zorlanmıyorum" demişti.

15 Koyun Telef Oldu, 65’i Aranıyor

Gümüşhane’de önceki gün Yeşildere Köyü Türkmenler Mahallesinde havaların ısınmasıyla birlikte donma ve çözülmeye bağlı olarak heyelan meydana geldi. Oluşan Heyelan sebebiyle göçen toprağın altında kalan ahırın içinde ki 15 koyun telef olurken, diğer koyunlar için arama çalışmaları gerçekleştirildi.

Küçükbaş hayvanların olduğu ahırın bulunduğu alanda gelen heyelan nedeniyle ahırın bir kısmı yıkıldı. Yıkılan bu kısımda 15 koyun telef olurken, diğer hayvanlar ise ahırın yıkılan bölümünden çıkarak arazide kayboldu. Gümüşhane AFAD, İl Tarım Müdürlüğü ile Jandarma ekipleri Heyelanın olduğu bölgeye giderek incelemeler başlattı.

Göçüğün altında kalan ahırda ki 180 koyunun 15’i telef olduğunu söyleyen Demirci, “15 Koyunum telef oldu hayelan nedeniyle,kaçan 165 koyun için sabah saatlerinde arama çalışmaları başlatıldı. Aranan koyunların 100 tanesi bulunundu, 65’İ için çalışmalara devam ediliyor.” dedi

 ‘Mağdur Oldum’

Yeşildere köyü Türkmenler mahallesinde heyelan gelmesi sonucu koyunları telef olan çiftçi Hakan Demirci doğal afet sonucu koyunlarının telef olduğunu belirterek devlet büyüklerinden destek beklediğini söyledi.

Gümüşhane'de, 15 yıldır taksicilik yapan Hakan Demirci (37), 3 yıl önce hayata geçirilen 'Genç Çiftçi Projesi'yle hibe desteğiyle aldığı 30'a yakın küçükbaş ile besiciliğe başlamıştı. Koyun sayısını 295’e çıkartan genç çiftçi Demirci, afet nedeniyle koyunları telef olduğu için üzgün olduğunu belirterek, “Hedefim hayvan sayısını 500'e çıkarmak. Bu işi severek yapıyorum, o nedenle hiç zorlanmıyorum. Ancak elimde olmayan sebeplerden dolayı 15 koyunumuz telef oldu, 65 tanesi kayboldu. Ekiplerle beraber 100 koyunu bulduk ama 65’ini bulamıyoruz. Devlet büyüklerimizden destek bekliyorum. Çiftçilik mesleğini seviyorum ve buna devam etmek istiyorum” diye konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Genç, Çiftçi, Yardım, Bekliyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı