Haber Detayı
13 Şubat 2020 - Perşembe 10:05 Bu haber 1552 kez okundu
 
Gençlik Merkezinden Sokak Hayvanlarına Sıcak Yuva
DİĞER Haberi
Gençlik Merkezinden Sokak Hayvanlarına Sıcak Yuva

Gümüşhane Gençlik Merkezi bünyesinde ki gönüllü gençler soğuk hava koşullarından sokak hayvanlarının etkilenmemesi için kulübe yaparak caddelere yerleştirdi.

Kent merkezinde -20’lere kadar düşen hava sıcaklıklarına karşı sokak hayvanlarının kendilerini sert hava koşullarından koruması, barınma ve yeme içme ihtiyaçlarını rahat karşılayabilmesi için Gençlik Merkezi liderleri ve gönüllü gençler kulübeler yaptı. Yapılan kulübeler şehir merkezinde belirlenen farklı noktalara koyularak, sokak hayvanlarını sıcak yuva sahibi yapılmak amaçlanıyor.

‘Kış Şartlarından Etkilenmesinler’

Geç gelen kış şartlarından sokak hayvanlarının olumsuz etkilenmemeleri için gençlik merkezi gönüllülük kulübü öğrencileri ile birlikte sokak hayvanları için kulübeler yaptıklarını belirten gençlik lideri Mehmet Koç, sokak hayvanlarına sıcak yuva yapabilmek için çalışma başlattıklarını söyledi.

Gençlik Lider Koç gazetemize yaptığı açıklamada,  Gümüşhane genelinde 45-50 kulübeyi mahallelere yerleştirdiklerini kaydederek; “Bu soğuk mevsimde onların sıcak bir ortamda yaşayabilmeleri adına kıştan çok fazla etkilenmemeleri adına bu çalışmamızı tamamlayacağız. Gençlik merkezi olarak Gönüllülük faaliyetlerini, çevreye karşı duyarlı olmayı, iyiliği ve yardımlaşmayı gençler arasında yaygınlaşması adına çalışmalarımızı sürdürüyoruz” diye konuştu.   

‘Lokantalardan Yemek Temin Edeceğiz’

Gençlik Lideri Koç; “Gönüllü gençlerimiz ile birlikte marangozlardan parçaları temin ettik. Gümüşhane Gençlik Merkezinde yine gönüllü gençlerimiz ve lider arkadaşlarımız ile birlikte bu parçaları birer tane sıcak eve çevirdik. Barınaklarımızın içerisine sıcak olsun ve rahat edebilsinler diye talaş koyduk. Hayvanların Sokak hayvanlarının beslenebilmesi için lokantalarda toplayacağımız ekmekleri ve kendimizin temin edeceği mamaları yaptığımız barınakların etrafına bırakacağız. Düzenli olarak barınaklarımızı kontrol edeceğiz. Bu kontrollerde maması biten barınaklarımıza tekrar mama ekleyeceğiz. Sokak hayvanlarımızı bu soğuk kış gününde unutmuyoruz” dedi.  

Gümüşhane Gençlik Merkezi Gönüllü Kulübü Çevre Timi üyesi ve Gümüşhane Üniversitesi Sosyal Hizmetler Bölümü 4. sınıf öğrencisi Büşra Sarı ise sokak hayvanları için yapılan kulübeleri farklı noktalara yerleştirdiklerini belirterek; “Gümüşhane Gençlik Merkezi tarafından sokak hayvanları için kulübeler yaptık. Sokak hayvanlarına yardımcı olabilmek için yapmış olduğumuz kulübeleri bazı bölgelere yerleştirdik. Bu tür etkinliklere gönüllü olarak yardımcı olmaya çalışıyorum” dedi.

‘Farkındalık Yapmak İstedik’

Sarı; “Ben ve diğer gönüllü arkadaşlarım bir araya gelerek farkındalık yaratmaya çalışıyoruz. Kış sonradan geldi ama fazlasıyla soğuk olarak geldi. Gümüşhane -20 dereceyi gördü. O yüzden gerçekten çok gerekli bir etkinlikti. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bu soğuklara insanlar gibi hayvanlarda hazırlıksız yakalandı. Tüm Türkiye’de olduğu gibi Kış Gümüşhane’ye de çok ağır geldi” diye konuştu.

‘Gümüşhane Soğuk Bir İl’

Gümüşhane’nin soğuk bir il olduğuna dikkat çeken Sarı, “Bu kulübeler soğuklardan bizler gibi oldukça fazla etkilenen sokak hayvanları için tasarlandı. Bu kulübelerin çok sert esen rüzgârlara karşı hayvanları koruyacağını düşünüyorum. Onlara akşamları soğuklarda girip, kardan kendilerini koruyabilecekleri sıcak bir yuva kurduk. Bu kulübelere mamada bırakacağız ve haftada 1-2 gün gelip maması biten kulübelere mamalarını ve sularını vermeyi planlıyoruz. Bu soğuk günlerde sığınabilecekleri bir kulübe olsun istedik” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Gençlik, Merkezinden, Sokak, Hayvanlarına, Sıcak, Yuva,
Yorumlar
Haber Yazılımı