Haber Detayı
16 Mayıs 2019 - Perşembe 10:57 Bu haber 895 kez okundu
 
Göçerler Yollarda
GÜNDEM Haberi
Göçerler Yollarda

Günlerce Sürecek Yayla Göçü Havaların Isınması İle Birlikte Başladı

Göçerler Yollarda

Geçimini hayvancılıkla sağlayan yüzlerce göçer aile, Gümüşhane yaylalarına göç etmeye başladı. Doğu Karadeniz Bölgesi illerinde hayvancılıkla uğraşan göçer aileler, havaların ısınmasıyla yollara düştü. Göçerler, başta Giresun ve Trabzon olmak üzere il ve ilçelerden Gümüşhane’nin Kürtün ilçesi sınırları içerisinde yer alan Kazıkbeli Yaylası’na göç ediyor.

Hayvanlarını otlatmak için kışın kışlaklara yazın ise yüksek ve serin olması dolayısıyla yaylalara yerleşen göçerler, otlak alanların verimli olduğu bölgelere çadırlarını kuruyor.

Giresun’un Görele ilçesinden yola çıkan yaylacılardan Osman Dağcı, üç gün önce Görele’den çıktıklarını söyledi.

Kürtün ilçesine üç günde yaklaşık 600 koyundan oluşan küçükbaş sürüyle yola çıktıklarını söyleyen Dağcı, “Kürtün ilçesinden Kazıkbeli Yaylası’na gidiyoruz” dedi.

Göçer ailelerin hayvancılıktan başka geçim kaynakları olmadığını söyleyen Dağcı, “Göçerlerin en büyük sorunu kışlık ve yazlık barınaklarının olmamasıdır. Çocuklarımızın eğitim ve sağlık sorunu var. Göçer ailelerin çocukları kış aylarında köylerinde okula gittikleri halde bahar aylarında yaylaya çıktıkları için eğitimini yarıda bırakmak zorunda kalıyor” diye konuştu.

5 Bin Yıllık Yayla Geleneği

Orta Asya'dan Anadolu'ya 5 bin yıllık yaylacılık geleneğini Doğu Karadeniz'de sürdüren yaylacılar, havaların ısınmaya başladığı şu sıralar hayvanları ile kilometrelerce yürüyerek yaylalara gidiyor.  

 

Orta Asya'da hayvancılıkla uğraşan Türkler, yaklaşık 5 bin yıl önce hayvanlarına otlak bulmak için boyalarla süslediği, zil taktığı koyun, keçi ve inekleriyle havaların ısınmaya başladığı bahar başlangıcında kışlak denilen daha alçak kesimlerden yaylak olarak adlandırılan yüksek kesimlere göç ederdi. Kış yaklaştığında ise halk hayvanlarıyla kışlaklara dönerdi.

Orta Asya'dan Anadolu'ya göç eden Türk boyları hayvancılığa bağlı bu yaşam tarzlarını Anadolu'da da sürdürdü. Zamanla zorluğu, ekonomik sıkıntılar ve modern yaşama olan hevesin de etkisiyle terk edilmeye başlanan gelenek, geçmişe göre çok daha az yapılmasına rağmen halen Anadolu'nun bazı bölgelerinde yaşatılıyor.

Günümüzde özellikle Doğu Karadeniz'de havaların ısındığı mayıs ve haziran aylarında "vargel" çiçeklerinin açmasıyla koyun ve inekleri ile yaylaya çıkan besiciler, havaların soğuduğu eylül, ekim ve kasım aylarda ise "vargit"lerin açmasıyla köylerine iniyor.

Doğu Karadeniz'de halen Orta Asya'daki ritüellere benzer şekilde koyun ve ineklerini süsleyen, göçerler 5 bin yıl önce olduğu gibi koyun ve inekleriyle kilometrelerce yürüyerek yaylalara göç etmeye başladı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Göçerler, Yollarda,
Yorumlar
Haber Yazılımı