Haber Detayı
20 Şubat 2019 - Çarşamba 11:38 Bu haber 4533 kez okundu
 
GÜDEF’ten Muhteşem 101. Kurtuluş Programı
KÜLTÜR Haberi
GÜDEF’ten Muhteşem 101. Kurtuluş Programı

 

İstanbul Gümüşhane Dernekler Federasyonunun (GÜDEF) organize ettiği Gümüşhane’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 101. yıldönümü büyük bir coşku ile Ümraniye Haldun ALAGAŞ spor salonunda gerçekleşti.

Sunuculuğunu TRT Radyo spikeri Şiranlı hemşerimiz Banu Karakuş’un yaptığı, binlerce kişinin katıldığı, Meclis Başkanı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım’ın tele konferansla katıldığı programa, Adalet ve Milli Savunma Eski Bakanı hemşerimiz Mahmut Oltan Sungurlu, 23.24.25 Dönem Gümüşhane Milletvekili Prof. Dr. Kemalettin Aydın, İstanbul Milletvekili Ravza Kavakçı Kan, İstanbul Milletvekili Turan Aydoğan, MHP MYK Üyesi Musa Küçük, MHP MYK Üyesi Cihan Tufan, Ümraniye Kaymakamı Suat Dervişoğlu, Cumhur ittifakı Ümraniye Belediye Başkan Adayı İsmet Yıldırım, Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, GÜSİAD Başkanı Yüksel Yalçın, AK Parti İl Yönetim Kurulu Üyesi İnci Özeke, MHP 1. Bölge Başkanı Ümit Gürbüz, İYİ Parti Gümüşhane İl Başkan Yardımcısı Kadir Dolan, Arzular Kabaköy Belediye Başkanı Necati Uçan, Pendik Dernekler Federasyon Başkanı Ramazan Öztürk, MHP Ümraniye İlçe Başkanı Adnan Çakıroğlu, Yeniden Refah Partisi Ümraniye İlçe Başkanı Mahmut Başak, Sultanbeyli İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Mustafa Kara, Bahçelievler İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Kadir Şahin, Beşiktaş Halk Eğitim Merkezi Müdürü İbrahim Ozan, Üsküdar Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Zülfikar Özkan, 29 Mayıs Üniversitesi Öğretim Görevlisi Senail Özkan, Kocaeli Gümüşhaneliler Vakfı Başkanı Köksal Kara, Kocaeli GÜDEF Başkanı Süleyman Olgun, Bursa Gümüşhaneliler Dernek Başkanı Orhan Aydın, Ankara GÜDEF Başkan Yardımcısı Saffet Uzun, Bursa Torul-Kürtünlüler Dernek Başkanı Mustafa Demirci, ŞİDEF Başkanı Serkan Kaya, ŞEKAV Başkanı Ali Beyaz, Sultanbeyli Motorlu Taşıyıcılar ve Şoförler Esnaf Odası Başkanı  Sefa Polat, Kocaeli Gümüşhaneliler Vakfı Eski Başkanı Hamit Özgüç, Karadeniz STK Başkan Yardımcısı Yaşar Saka, Ümraniye Bayburtlular Dernek Başkanı Sadettin Sağlam, GÜSEV Başkan Yardımcısı Aydın Delibaş, Antalya Şiranlılar Dernek Başkan Yardımcısı Hüseyin Yazıcı, Erbakan Vakfı Ümraniye İlçe Başkanı İshak Dallı, Çayırova Kelkitliler Dernek Başkanı Naci Çelik, RADYO K Genel Yayın Yönetmeni Zeki Gökçe, Av. Süleyman Aydın, Ümraniye İlçe Emniyet Müdür Yardımcısı hemşerimiz Özkan Kara, Meclis Üyesi aday adayları, Muhtar Adayları ile Federasyona bağlı il, ilçe, belde, köy dernek başkanları ve çok sayıda davetli katıldı.

Programın açılış konuşmasını ev sahibi olarak GÜYAD Tahsin Söğüt “ 101. Kurtuluş programının Ümraniye’de yapılmasından dolayı mutluluk duyuyor, katılımlarından dolayı tüm katılımcılara hoş geldiniz diyor, bu etkinliğe katkılarından dolayı tüm dernek başkanlarımıza teşekkür ediyor kurtuluşumuzun memleketimize hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

Tele konferansla programa katılan Meclis Başkanı ve İstanbul Büyükşehir Belediye başkan Adayı Binali YIldırım “ Hürriyet aşığı kardeşlerimi saygı ve sevgiyle anıyor, Programa katılamadığım için özgün olduğumu bilmenizi istiyorum. Evliya Çelebinin Seyahatnamesinde Gümüşhane’den Gümüş şehir diye bahsediliyor, öncelikle bu programı hazırlayan tüm arkadaşlarımı kutluyorum. Tıpkı ecdadınız gibi sizlerde milli meseleler karşısında gösterdiğiniz duyarlılıkla vatan sevgisinin ne kadar önemli olduğunu ortaya koydunuz. Allah hepinizden razı olsun. Gümüşhane en zor dönemini 20. Yüzyılın ilk çeyreğinde yaşamış bir şehrimizdir. Ordumuzun 1. Dünya savaşında 8 cephede savaşmış ve Sarıkamış’ta büyük kayıba uğramıştır. Bunu fırsat bilen ermeni çeteleri Gümüşhane’mizi ve çevresini işgal etmiş burada yaşayan insanların canına ve namusuna tecavüz etmeye başlamış, özellikle elma ağaçları olmak üzere meyve ağaçlarını yüzde 85’ini yok etmiştir.  Vehip Paşa komutasındaki 3. Kafkas ordusunun 15 Şubat 1918 tarihinde başlattığı harekat ile Gümüşhane ve çevresini ebedi olarak bu güzel vatanın bir parçası haline getirmişlerdir. Bizlerde ecdadımız gibi bu ülke için mücadele ediyor her zaman gösterdiğiniz teveccühü 31 Mart günü göstereceğinize inanıyor. Yapmakta olduğunuz kutlama faaliyetinin birlik ve beraberliğinize vesile olmasını temenni ediyor hepinize saygılar sunuyorum.” dedi.

Program açılış konuşmasını yapan Federasyon başkanı Vahit Olgun ise “Bugün buraya katılım sağlayan tüm katılımcıları saygı ve sevgiyle selamlıyorum. Bu programda bizleri yalnız bırakmayan İl, İlçe, Belde ve Köy dernek başkanlarıma, bu programın yapılmasında bizlere destek veren İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Sn. Binali Yıldırım ve ekibine, Ümraniye Belediye başkan adayı İsmet YIldırım’a, Mensubu olmakla gurur duyduğum Üsküdar Belediye Başkanımız Hilmi Türkmen’e, Kıymetli hemşerimiz Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin’e, her zaman bizlerin yanında olan ve kapılarını her daim bizim için açık tutan hemşerimiz Üsküdar Belediye Başkan yardımcısı Sedat Ayyıldız’a teşekkür ediyorum. 101 yıl önce kurtuluş mücadelesi veren dedelerimizle gurur duyuyor ve hepsini rahmetle anıyorum. İnşallah önümüzdeki nice yıllarda İstanbul’daki 140 derneğimizle büyük bir organizasyonlar yaparız. Gümüşhaneliler nice kurtuluşlar görmüş ve her zaman vatanın milletin yanında yer almıştır. Bunu son olarak 15 Temmuz hain FETÖ Darbe girişimindeki kahramanca duruşu ile ortaya koymuştur. Burada bulunan 15 Temmuz gazilerine hürmetlerimi sunuyor şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Belki 100 yıl sonra bu mücadeleyi verdiğimiz için torunlarımızda bizlerle gurur duyacaktır. Ben tüm hemşerilerimizle gurur duyuyorum. Gümüşhaneliler büyüyen Türkiye ve istikrarın yanında her zaman durmuş ve durmaya devam etmektedir. Bunu da her dönemde göstermiştir. Bu seçimlerde bizim için Gümüşhane’de kim kazanırsa kazansın hemşerilerimizden biri kazanacağı için aynıdır hepsine başarılar diliyorum. Ama yaşadığımız bu şehirde hemşerilerimizin dertleriyle dertlenen ve her zaman bizlerle birlikte olan insanları desteklemekte bizlerin vefa borcudur. Bundan önce bakanlık, başbakanlık ve meclis başkanlığı yapmış olan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Sn. Binali YILDIRIM bizim kadar Gümüşhane’yi bilen, Gümüşhane’mizin yolunda, tünelinde ve önümüzdeki yıl açılışını yapacağımız havaalanında emeği olan bir hemşerimizdir. Onu çıktığı bu yolda 31 Martta yalnız bırakmayacağız. Özellikle kar kış yağmur çamur demeden her davetimize icabet eden siz değerli hemşerilerime teşekkür ediyor, katılım sağlayan ve kutlama mesajı gönderen herkese saygılarımı muhabbetlerimi sunuyorum.” dedi.

Gecede konuşma yapan Adalet ve Milli Savunma eski bakanı büyüğümüz Mahmut Oltan Sungurlu, eski milletvekilimiz Kemalettin Aydın, İstanbul Milletvekilleri Ravza KAvakçı Kan, Turan Aydoğan, MHP MYK üyesi Musa Küçük ise “101. Kurtuluş yılını kutladıklarını, Gümüşhanelilerin vatanperver olduğunu, kadirşinas olduğunu dile getirerek programda emeği geçenlere teşekkür ettiler”

Ayrıca Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen ve Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin KESKİN Cumhurbaşkanı ile yapacakları toplantı dolayısıyla program öncesi salona gelerek federasyon başkanı ve ekibini kutlayarak başarı dileklerini iletti.

Gümüşhane Valisi Kamuran TAŞBİLEK, Artvin Valisi Yılmaz DORUK, Sakarya Valisi Ahmet Hamdi NAYIR, Erzurum Valisi Okay MEMİŞ, İstanbul Milletvekili AK Parti MKYK Üyesi Mustafa ATAŞ, Gümüşhane Milletvekili Cihan PEKTAŞ, İstanbul Milletvekili Akif Çağatay KILIÇ, İstanbul Milletvekili Av. Serkan BAYRAM, İstanbul Milletvekili Osman BOYRAZ, İstanbul Milletvekili Av. Serap YAŞAR, Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan ÇİMEN, İyi Parti Gümüşhane Belediye Başkan Adayı Mustafa CANLI, Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İsmail AKÇAY, Kürtün Kaymakamı Ekrem ÇEÇEN, Bağcılar Belediye Başkanı Lokman ÇAĞIRICI, Kelkit Belediye Başkanı Ünal YILMAZ, Kağıthane Belediye Başkan Adayı Mevlüt ÖZTEKİN, Kürtün Belediye Başkanı Ahmet KANAT, Köse Belediye Başkanı Şerif AYGÜN, Şiran Belediye Başkanı Adayı Yavuz ALTIPARMAK, Yıldız Teknik Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kenan AYDIN, Özkürtün Belediye Başkanı Aynur ZORLUKAYA, Özkürtün MHP Belediye Başkan Adayı Yakup TURGUT, Yeşilbük Belediye Başkan Adayı Hikmet CANAN ve Ankara GÜDEF Başkanı Hamdi ASLAN ise “Güzel İlimiz Gümüşhane’nin Düşman işgalinden kurtuluşunun 101. Yıldönümü etkinliğine ilişkin nazik davetinize teşekkür eder, kanlarıyla vatan toprağını sulayan aziz şehitlerimizi şükranla anar, yüce Allahtan rahmet diler, bu vesileyle şahsınızda tüm programda bulunan Gümüşhaneli hemşerilerimize selamlarımı sunarım.” Programa kutlama masajı gönderdiler.

ÇAYTV’den canlı yayınlanan gecede Hüsamettin OKUMUŞ, Yıldıray GÖMLEKSİZ, Habil KOZLU, Mahmut POLAT ve Yusuf GÜNEY söyledikleri türkülerle ve horonlarla hemşerilerimizi coşturdu. Program gece yarısına kadar devam etti.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: GÜDEF’ten, Muhteşem, 101., Kurtuluş, Programı,
Yorumlar
Haber Yazılımı