Haber Detayı
06 Mart 2021 - Cumartesi 10:46 Bu haber 2661 kez okundu
 
Gümüşhane’de 2020 Yılında 605 Kadın Şiddete Maruz Kalmış!
GÜNDEM Haberi
Gümüşhane’de 2020 Yılında 605 Kadın Şiddete Maruz Kalmış!

Gümüşhane’de 2020 Yılında 605 Kadın Şiddete Maruz Kalmış!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından, kadına yönelik şiddete karşı bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıda 2020 yılında 605 kadının şiddete maruz kaldığı öğrenildi.

Gümüşhane’de Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü Sosyoloğu Bilge Urhan tarafından, kadına yönelik şiddete karşı bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi. Gümüşhane Valiliği Toplantı Salonunda gerçekleştirilen toplantıda, Kadın Erkek Fırsat Eşitliği, Kadına Yönelik Şiddetin Tanımlamalarının, Türlerinin ve Yaygınlığının Anlaşılması, Kadına Yönelik Şiddettin Kadınlar ve Çocuklar Üzerindeki Etkilerinin Anlaşılması, Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Konusunda Ulusal ve Uluslararası Mevzuatlar ve Kadına Yönelik Şiddet Konusunda Hizmet Veren Kurum ve Kuruluşlar ile ilgili bilgiler verildi. Toplantıda yer alan verilere göre Gümüşhane’de şiddete uğrayan kadınların yüzde 79’u bu konuda hiçbir güvenlik birimine başvuru yapmazken, 2020 yılı içerisinde 605 kadın şiddete maruz kaldı.

Gümüşhaneli Kadınlar, Şiddete Maruz Kaldıklarına Çekinmeden Bize Ulaşabilirler

Kadına Yönelik Şiddeti Önleme ve İzleme Merkezi’nde görevli Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nde görevli Sosyolog  Bilge Urhan, şiddete uğrayan Gümüşhaneli kadınların, çekinmeden iletişim kanallarından kendilerine ulaşabileceğini söyledi. Urhan, ‘’ Şiddete maruz kalan kişinin en çekindiği nokta şu. Burası küçük bir il ben herhangi bir merciye gidersem ifşa olurum, bununla ilgili çekingeleri var ve bu yüzden güvenlik birimlerine gidemiyorlar. Biz burada gizlilik ilkesini önemseyenler bize başvuruda bulunabilir. Kendisi gelmek istemeyebilir telefonla ulaşım sağlayabilir, biz telefon üzerinden de rehberlik ve destek sağlayabiliyoruz. Bir kadın şiddete maruz kaldığında kolluk birimlerine gitmeye çekinebilir, bizler de bu noktada koruyucu tedbir kararlarını talep ettiğimiz için gelip müdürlüğümüzden uzaklaştırma kararı talep edebilirler. Biz de bu kararları Asliye Hukuk mahkemelerine yazıp, çıkan kararlar doğrultusunda mağdurlara tebliğ ediyoruz. Gümüşhaneli kadınlar, şiddete maruz kaldıklarına çekinmeden bize ulaşabilirler. Bize 213 19 10 numaraları ihbar hattımızdan ve 183 Alo Sosyal Destek Hattı’ndan da bize ulaşabilirler, kendilerinin değil bir yakınlarının vasıtasıyla da bize ulaşabilirler’’ dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Gümüşhane’de, 2020, Yılında, 605, Kadın, Şiddete, Maruz, Kalmış!,
Yorumlar
Haber Yazılımı