Haber Detayı
05 Temmuz 2019 - Cuma 11:53 Bu haber 1911 kez okundu
 
Gümüşhane’de çilek üretimi yaygınlaşıyor
EKONOMİ Haberi
Gümüşhane’de çilek üretimi yaygınlaşıyor

Gümüşhane’de alternatif ürün olarak Kürtün ilçesinde ve merkez ilçeye bağlı Boyluca köyünde vatandaşların dikimine başladığı ‘Çilek’ kamuoyunda ilgi görünce üretici sayısı da hızla artıyor.

Karamustafa köyünde yaşayan Sait ve Oğuzhan Yavuz kardeşler amcaları Zihni Yavuz’a çilek dikimi konusunda telkinde bulunup ikna ettikten sonra genç yaşlarına rağmen okuldan artan zamanlarda çilek üretmeye başladılar.

Geçtiğimiz yıl hobi amaçlı 300 çilek fidesiyle üretime başlayan Yavuz kardeşler çilek üretimini bu yıl 4 bin fideye çıkardı.

Pazar sorunu da yaşamayan Yavuz kardeşler bu yılın ilk mahsullerini tarladan toplamadan satışını gerçekleştirdi, ikinci hasat için talep toplamaya başladı.

Karamustafa köyü, Midi mahallesindeki alanda damlama sulama sistemini de kuran Yavuz kardeşler genişlettikleri tarlada akrabalarının da destekleriyle 2020 yılında fide sayısını 10 bin adet yapmayı hedefliyor.

Yeğenlerine her şartta destek olan ve ürünlerin satışını sağlayan Sadık Coşkun ise genç kardeşlere destek olup ürün almak isteyenlerin 0 536 356 72 39 kendisine ulaşmasını istedi. 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Gümüşhane’de, çilek, üretimi, yaygınlaşıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı