Haber Detayı
19 Kasım 2020 - Perşembe 09:27 Bu haber 1387 kez okundu
 
Gümüşhane’de elma hasadı sona erdi
EKONOMİ Haberi
Gümüşhane’de elma hasadı sona erdi

Adı türkülerde, manilerde geçen elmalarıyla ünlü Gümüşhane’de, rengi, biçimi, tadı ve kokusuyla farklı olan elmaların hasadı sona erdi. Bu yılki hasat döneminde don olmaması ve kışın geç gelmesi sebebiyle verimli bir sezon geçirildiği ve çevre illerden de Gümüşhane elmalarına talep olduğu belirtildi.

Mahalli adlarıyla tespit edilen 24 çeşit elmanın yetiştiği ve bir zamanlar Osmanlı saraylarına elma gönderilen ve 1. Dünya Savaşı sırasında Ruslar ve Ermeniler tarafından büyük bir kısmı yok edilen Gümüşhane elma bahçelerinde hasat sona erdi. 2019 TÜİK verilerine göre Gümüşhane genelinde 3411 dekarlık bir alanı bulunan elma bahçelerinde, bu sezon don olmaması ve kışın geç gelmesi sebebiyle verimli bir hasat dönemi geçirildi. Sezon içerisinde elde edilen ürünler, il genelinde pazarlarda ve vatandaşlar tarafından yol kenarlarında satışa sunuldu. Gümüşhane’ye özgü elmalar, Erzurum, Erzincan, Trabzon, Giresun, Bayburt gibi çevre illerden de talep gördü. TÜİK verilerine göre Gümüşhane genelinde 2019 yılında 1160 ton Golden, 750 ton Starking, 861 ton Amasya, 112 ton Granny Smith ve 1636 ton da diğer çeşitlere ait elma hasadı yapıldı. Toplamda 4519 ton elma hasadı yapılan ilimizde, bu yılki hasadın daha verimli geçtiği ve bu rakamların daha da artacağı belirtildi. Gümüşhane Tarım İl Müdürlüğü de elma üreticilerini desteklemek adına hazırladığı projelerle birlikte, Gümüşhane’ye özgü meyvelerin nesillerini sürdürmek adına çalışmalarını sürdürüyor. 

SEZON İYİ GEÇTİ

Tarım İl Müdürlüğü’nden alınan bilgilere göre, Kış mevsiminin gecikmesi sebebiyle elmaların daha da olgunlaştığı ve verimli bir hasat dönemi geçirildi. Yerel elma çeşitlerinin yoğunlukta olduğu ve özellikle ‘ekşi elma’ olarak bilinen çeşitlerin çevre illere gönderildiği bildirildi. Tarım İl Müdürlüğü tarafından, Gümüşhane’ye özgü elma ve diğer meyve çeşitlerinin korunması için de çalışmalar yapıldığı belirtilirken, çiftçilerin de bu noktada desteklendiği bilgisi verildi. Tarım İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, “2020 sezonu içerisinde don yaşanmaması ve kışın geç gelmesi nedeniyle verimli bir sezon geçirildi. Yerel elma çeşitlerimiz, çevre illere gönderiliyor. Özellikle elma ve diğer meyve çeşitlerinin yaşatılması ve veriminin arttırılması amacıyla, yerel ürünlerden alınan kalemler, İl Müdürlüğü’müz tarafından Erzincan Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü’ne gönderiliyor. Burada elde edilen fidanlar, bizim aracılığımızla tekrar şehrimize gelerek üreticiye düşük ücretlerle veriliyor ve Gümüşhane’ye ait meyvelerin neslinin korunması için teşvik ediliyor. İl Müdürlüğü’müz, şehre ait ürünlerin korunması ve neslinin devam etmesi için gerekli çalışmaları yürütüyor” ifadelerine yer verildi. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Gümüşhane’de, elma, hasadı, sona, erdi,
Yorumlar
Haber Yazılımı