Haber Detayı
18 Şubat 2021 - Perşembe 09:37 Bu haber 1564 kez okundu
 
Gümüşhane’de Kar Etkili Oldu
GÜNDEM Haberi
 Gümüşhane’de Kar Etkili Oldu

 

Gümüşhane'de etkili olan kar yağışının ardından kent beyaza büründü. Zigana Dağı’nda 20 santimetreye ulaşan kar yağışı nedeniyle trafikte aksamalar yaşanırken, 266 köy yolu da ulaşıma kapandı. Kapalı Köy yollarını açmak için İl Özel İdaresi ekipleri 31 iş makinesiyle kapalı köy yollarını açmak için çalışmalarını sürdürüyor.

Gümüşhane’de önceki gün başlayan kar yağışının ardından kent merkezinde kar kalınlığı 10 santimetreye ulaşırken il genelinde 266 köy yolu ulaşıma kapandı. Soğuk ve fırtınayla gerçekleşen kar yağışından tüm ilçeler nasibini alırken, en yoğun yağış Kürtün ilçesinde gerçekleşti. İl merkezinde 10 santimetreye ulaşan kar kalınlığı nedeniyle ekipler gece boyu çalışmalarını sürdürürken, havanın soğuk olması nedeniyle çok sayıda yerde buzlanma oldu.  Yüksek kesimlerde 50 santimetreye ulaşan kar kalınlığı nedeniyle il genelinde 266 köy yolu ulaşıma kapandı. Merkez ilçede 65, Kelkit ilçesinde 67, Köse ilçesinde 11, Kürtün ilçesinde 29, Şiran ilçesinde 64 ve Torul ilçesinde 30 olmak üzere toplam 266 köy yolu ulaşıma kapanırken, İl Özel İdaresine bağlı karla mücadele ekipler il genelinde 31 iş makinesiyle birlikte diyaliz hastası olan köyler ve acil durumlar önceliklendirilerek karla mücadele çalışmalarına başladı. Karayolları yol ağında bulunan yüksek dağ geçitlerinde zaman zaman trafikte aksamaların meydana geldiği Gümüşhane’de, Gümüşhane-Trabzon arasındaki Zigana dağı, Gümüşhane-Şiran arasındaki Tersun dağı, Gümüşhane-Bayburt arasındaki Vauk dağı, Gümüşhane-Kelkit arasındaki Pekün dağı, Gümüşhane-Köse arasındaki Köse dağı ve Gümüşhane-Yağmurdere arasındaki Kostan dağı geçitlerini kullanacak sürücülerin dikkatli ve tedbirli olmaları, araçlarında mutlaka çekme halatı, zincir ve takoz bulundurmaları istendi.

Zigana Kara Teslim

Öte Yandan, Salı günü başlayan yağışla birlikte Doğu Karadeniz´in yüksek kesimleri de beyaza büründü. Doğu Anadolu'yu Doğu Karadeniz'e bağlayan Zigana Geçidi'nde kar kalınlığı, 20 santimetreye ulaşırken, trafikte aksamalar yaşandı Zigana Dağı'nda yollar karla kaplanırken, araçlar zorluk yaşadı.  Bazı vatandaşlar, manzarayı fotoğraflamak için araçlarıyla Zigana'ya geldi. Karayolları ekipleri de Zigana Geçidi'nde kontrollerini sürdürüyor.

266 Köy Yolu Ulaşıma Kapandı

Etkili olan kar yağışıyla birlikte, köy yolları da kapandı. Gümüşhane merkezde 65, Kelkit’te 67, Köse’de 11, Kürtün’de 29, Şiran’da 64 ve Torul’da 30 olmak üzere 266 köy yolu kar nedeniyle ulaşıma kapandı. İl Özel İdaresi’nden yapılan açıklamada 31 iş makinesi ve personelle birlikte önceliği diyaliz hastası bulunan ve acil durumlar öncelikli olacak şekilde kapalı yolların açılması için çalışmalar başlatıldığı bildirildi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: , Gümüşhane’de, Kar, Etkili, Oldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı