Haber Detayı
21 Kasım 2020 - Cumartesi 10:05 Bu haber 167 kez okundu
 
Gümüşhane’de Kış Turizm Merkezleri
TURİZM Haberi
Gümüşhane’de Kış Turizm Merkezleri

 

Sıcaklıkların düşmesiyle birlikte Gümüşhane’de kış turizmi merkezlerinde kar yağışı etkisini göstermeye başladı.

Zigana Kış Turizm Merkezi

Zigana Dağı Turizm Merkezi, Gümüşhane İli Torul İlçesi Zigana Köyü sınırları içerisinde yer almaktadır. Gümüşhane-Trabzon karayolu 50. Km.’sindeki Zigana tünelinden sonra yaklaşık 5 km.’lik bir yolla ulaşılmaktadır.

Zigana dağı, Bakanlar Kurulu’nun 20 Mayıs 1991 tarih ve 20876 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 91/1514 sayılı kararı ile Turizm Merkezi olarak tespit edilmiş olup çevre düzeni planı onaylattırılmış ve 1/1000 ölçekli haritası yaptırılarak imar planı çıkartılmış ve yatırımcıların hizmetine sunulmuştur. Bu kapsamda bölgede hizmet veren bir kayak merkezi kurulmuştur. Zigana Turizm Merkezinde mevcut tesisin dışında belirlenen ve yatırımcılara sunulan 6 farklı turistik tesis alanı bulunmakta olup yatırıma açıktır.

Çakırgöl Kış Sporları Turizm Merkezi

Çakırgöl turizm merkezi, Gümüşhane’ye 35 km mesafe olup, Karaca Mağarası- Krom Vadisi- Cami Boğazı yol istikametinden ilerleyerek ulaşmak mümkündür. 2005 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılan çalışmalar sonucunda “Gümüşhane Çakırgöl Kış Sporları Turizm Merkezi” , olarak ilan edilmiştir. Turizm merkezinde 7 mekanik tesis ve 11 kayak pistinin yapılması planlamaktadır.

Süleymaniye Mahallesi Kış Turizm Merkezi

Gümüşhane'nin eski yerleşim yeri olan Süleymaniye Mahallesi  Resmi Gazete'de yayımlanan 2010/647 sayılı kararla birlikte Kış Sporları Turizm Merkezi olarak ilan edilmiştir. Süleymaniye Mahallesi gerek sahip olduğu kültürel ve tarihsel değerlerle ve uzak geçmişe uzanan tarihi önemi nedeniyle turizm anlamında önemli bir potansiyele sahiptir. Bu potansiyel, yapılması planlanan “Kış Turizm Merkezi”  ile birleştirildiğinde hem kış turizmine hem de kültür turizmine olanak sağlayabilecektir. 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Gümüşhane’de, Kış, Turizm, Merkezleri,
Yorumlar
Haber Yazılımı