Haber Detayı
03 Ocak 2019 - Perşembe 11:21 Bu haber 4487 kez okundu
 
Gümüşhane’de Mekke’nin Fethi coşkuyla kutlandı
KÜLTÜR Haberi
Gümüşhane’de Mekke’nin Fethi coşkuyla kutlandı

 

Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Gümüşhane Şubesi tarafından Mekke’nin Fethi’nin 1388’inci yıldönümü düzenlenen programla kutlandı.

Atatürk Kültür Merkezinde gerçekleştirilen program Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı. İlahi ve ezgilerin seslendirildiği program, Mekke’nin fethi konulu sinevizyon gösterisi ile devam etti.

Yoğun bir katılımla gerçekleştirilen programın açılış konuşmasını yapan AGD Gümüşhane Şube Başkanı Naci Şenel, AGD olarak Türkiye’nin 81 ilinde 600’ü aşkın noktada Mekke’nin Fethi programları düzenlediklerini belirtti.

Mekke’nin miladi takvime göre 1 Ocak 630 tarihinde fethedildiğini hatırlatan Şenel, “Dünyanın ve İslam aleminin durumuna baktığımızda yeni fetihlere ihtiyaç duyulduğu da ortadadır. İslam dünyası kan ağlarken emperyalist güçler ise hem kendi ülkelerine hem de sömürdükleri birçok ülkede insanları farklı şekilde uyutup, uyuşturarak kitleler duyarsızlaştırılıyor ve hakikatı örtbas ediyor. Kitlesel göz boyamanın enstrümanlarından biri de hazırlıkları günler öncesin den başlayan yılbaşı eğlenceleridir” dedi.

Programa konuşmacı olarak katılan İzmit Körfez Vaizi Şenol Köprülü ise Mekke’nin Fethini anarak hafızaları tazelediklerini belirtti. Bir toplumun en büyük gücünün hafızası olduğunu kaydeden Köprülü, “Hafızasını yitirmiş toplum ölü gibidir. Bizler Mekke’nin fethini anarak hafızamızı toparlıyoruz. Bizler Uyumamak için Mekke’nin Fethi’ni icra etme gayretindeyiz. Kabul edelim ki yeryüzünün bir tarafında işgal, diğer tarafından fethi vardır. Gördüğünüz gibi bir işgal dönemi yaşıyoruz. İşgal dönemi insanlarda huzur getirmiyor. Dünyada kan, acı ve gözyaşı var. İşgal öldürür, işgal yaşatmaz. Oysa fethi başka bir şeydir. Fetih; var eder, imar eder, medeniyet, adalet ve huzur getirir. İşte Mekke’nin Fethi ise fetihlerin anasıdır. Bu yüzden Mekke’nin Fethini iyi idrak etmemiz gerekiyor” diye konuştu.

Programa Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen, İl Milli Eğitim Müdürü Seydi Doğan, Saadet Partisi İl Başkanı Akın Demir, AK Parti İl Başkanı Celalettin Köse, KYK İl Müdürü Mücahit Atalay, Gençlik Hizmetleri ve Spor il Müdürü İsrafil Aslan, Arzular Kabaköy Belediye Başkanı Necati Uçan ve çok sayıda misafir katıldı.

Program Gümüşhane’de gerçekleştirilen Siyer-i Nebi Yarışmasının ödül töreni ve dualar ile sona erdi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Gümüşhane’de, Mekke’nin, Fethi, coşkuyla, kutlandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı