Haber Detayı
23 Kasım 2019 - Cumartesi 12:03 Bu haber 6631 kez okundu
 
Gümüşhane’de Sağlık Çöktü
SAĞLIK Haberi
Gümüşhane’de Sağlık Çöktü

Hastane Binasıyla Başlayan Sıkıntı Doktor Yokluğuyla Zirve Yaptı

Gümüşhane’de Sağlık Çöktü.

Gümüşhane Devlet Hastanesinde Genel Cerrahi Uzmanı Olmadığı için Hastaneye başvuru yapan tüm hastalar yakın illerde ki hastanelere sevk ediliyor. Önceki gün Hastaneye başvuruda bulunan Gümüşhane Esenyurt mahallesinde yaşayan Hatice Koç genel cerrahi uzmanı olmadığı için Bayburt’ta yollandı. Bayburt Devlet hastanesinde acil olarak apandis ameliyatına alınan Koç ameliyatının ardından sağlığına kavuştu.

Gümüşhane Sağlık-Sen başkanı Engin Karabulut Gümüşhane’de hastane sıkıntısıyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi; ”Sağlık Ocağı anlayışıyla hizmet veren kaos ve karmaşanın bitmediği İlimiz hastanelerinde randevu sistemi haricinde ( gün içerisinde 30 hasta civarı ) hasta muayenesi yapılmamaktadır. İşe başlamak veya başka konularda sağlık kurulu ihtiyacı olan vatandaşlarımıza aylarca sonraya sıra verilip mağdur edilmekte ve vatandaşlarımız çevre illere gitmek zorunda bırakılmaktadır. Mağdur vatandaşlarımız referans bularak muayene ve rapor almaya mecbur bırakılmaktadır. Özellikle ilçelerden gelen vatandaşlarımız mağdur edilmekte, muayene işlemleri kotalı olduğundan, Doktorlarla ve idarecilerle netice alamayan hasta ve hasta yakınları çalışanlarımızla karşı karşıya gelmekte, bunun neticesinde ise istenmeyen olaylar yaşanmaktadır” ifadelerini kullandı.

“ Hekimler Yöneticilere Kızıp, Şehirden Kaçıyor”

Uzman Hekim sayısının Hastanelerdeki yönetim anlayışından kaynaklandığını savunan Başkan Karabulut “Hastanelerimizde Uzman Hekim sayımızın istenilen seviyeyi getirilemediği ilimizde, hekimlerimizin yöneticilerin tavrı ve idare şekli yüzünden ilimizden kaçarak gittiği konuşulmaktadır. Kurumlarımızın gelir gider dengesindeki başarısızlığı çalışanlarımıza ek ödeme ve performans verilmemesine neden olmaktadır. Hastanelerdeki Doktor eksikliği ve Doktorların randevulu sistem haricinde hasta muayenesi yapmamasından dolayı hastanelerimizin geliri düşmekte, bunun sonucunda çalışanlarımıza döner sermaye verilememektedir. Sağlık çalışanlarımız mutsuz ve huzursuz bir şekilde çalışmakta. Yöneticilerin maaşlarını ve ek ödemelerini peşin almaları nedeniyle kurumlarımızın gelir ve giderleriyle ilgilenmedikleri ve vurdumduymazlık gösterdikleri konuşulmaktadır. Kurumlarımızdaki usulsüz işlemlerin resmi makamlarca incelendiği gazetelerde çarşaf çarşaf yayınlandığı bilinmekte ,Devlet ve bayrak sevdalısı çalışanlarımız ve vatandaşlarımız devletimizin ve kendilerinin ne kadar mağdur edildiğini merak etmektedir ” demişti.

Öte yandan Nisan 2019 tarihinden itibaren Gümüşhane Devlet Hastanesine geçici görevle Genel Cerrahi uzmanı bulunduran Gümüşhane İl Sağlık Müdürlüğü son bir haftadır geçici görevi dolan Genel Cerrahi uzmanının ilden ayrılması nedeniyle Gümüşhane Devlet hastanesinde Genel Cerrahi Uzmanı bulunduramıyor. Kadrolu Genel Cerrahi Uzmanı da alamayan Gümüşhane Genel Cerrahi uzmanı için beklemeye devam ediyor. Ameliyat için acil gelen hastalarda il dışına sevk edilmek zorunda bırakılıyor.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Gümüşhane’de, Sağlık, Çöktü,
Yorumlar
Haber Yazılımı