Haber Detayı
14 Mayıs 2020 - Perşembe 10:41 Bu haber 1049 kez okundu
 
Gümüşhane’de Tedbirlere Uyuluyor
Koronavirüs Vaka Sayısının En Az Olduğu Şehirlerden Biri Olan Gümüşhane’de Tedbirler Sıkı Denetleniyor.
SAĞLIK Haberi
Gümüşhane’de Tedbirlere Uyuluyor

Koronavirüs vaka sayısının en az olan şehirlerden Gümüşhane’de tedbirlere uyuluyor. Kentin en kalabalık olduğu semt pazarı gününde dahi fazla kalabalık olmaması dikkat çekti. Şehrin giriş ve çıkış polis kontrol noktalarında ise uzun araç trafiği oluşmuyor.

Vatandaşların maskesiz sokağa çıkmadığı ve pazar alışverişinde sosyal mesafeyi koruduğu gözlendi. Belediye zabıta ekipleri pazar alışverişi için gelen vatandaşların semt pazarı alanına girerken maskesiz almıyor. Ekipler alana giren vatandaşlara dezenfekte uyguluyor. Çok fazla kalabalığın oluşmadığı semt pazarında vatandaşlar alışverişlerini eldivensiz yapılmıyor.

Öte yandan geçtiğimiz hafta Gümüşhane Valisi Kamuran Taşbilek’in zorunlu olmadıkça şehre gelmeyin çağrısı yanıt buldu. Şehrin giriş ve çıkışlarındaki polis kontrol noktalarında uzun araç trafiği oluşmadığı gözlendi.

‘Tedbirlere Uymaya Çalışıyoruz’

Semt pazarına alışveriş için gelen Mustafa Özkan Gümüşhane’nin kurallara uyduğunu belirterek, “Maskesiz sokağa çıkmamaya çalışıyoruz. Kapalı ortamlarda, manav ve market gibi ortamlarda maskesiz bulunmuyoruz. Alış veriş yaparken eldivensiz meyve ve sebzelere dokunmuyoruz. Tedbirleri elimizden geldiği kadar uymaya çalışıyoruz. Büyük şehirlerden küçük şehirlere akın olabileceğinden korkuyorum. Bu durum da küçük şehirlerde hastalığın artmasına neden olabilir. Zorunlu olmadıkça küçük şehirlere gelmemeleri daha iyi olacaktır” diye konuştu.

‘Valimizin Açıklamasına Katılıyorum’

Zerrin Dabağ da, Gümüşhane’de virüsle mücadele genel olarak gidişat iyi durumda olduğunun altını çizerek, “Pazarın kurulduğu günlerin haricinde de tedbirlere uyulur, çok fazla bir kalabalık olmuyor. Halk olarak çok memnunuz. Su süreçte Gümüşhane’ye gelinmemesi daha iyi, valimizin geçen hafta yaptığı açıklamaya katılıyorum. Şehirde şuan da tatil için gelen vatandaşlar yok, öğrencide yok şehre gelinmemesi daha iyi çünkü düzen oluşturulmuş. Şehrimizde vaka yok. Hastalıkta temas yoluyla oluştuğu için şehre gelenlerin sayısının artması ikinci bir dalganın oluşabileceğini riskini taşıyor” ifadelerini kullandı.

‘Zorunlu Olmadıkça Şehirlerarası Yolculuk Yapılmaması Gerekiyor”

Ekrem Yağlıdere ise “Ülke genelinde tedbirler mükemmel çok büyük bir sıkıntı yok. Sağlık bakanlığımız bu konuda aktif bir şekilde çalışıyor. Sorun şu ki halk olarak önerilere çok iyi uymuyoruz. Tüm tedbirlere uymalıyız. Yaz sezonunda, en azından kurban bayramında büyük şehirlerden insanların Anadolu’ya gelmemeleri çok yerinde olur. Geldiklerinde virüsün tekrar yayılma hızının artabileceğini tahmin ediyorum. Bugüne kadar yapılan önlemlerin sonuçsuz kalacağını düşünüyorum. Vali beyin açıklaması gayet mantıklıdır. Çünkü yaz döneminde büyük şehirlerden Gümüşhane gibi küçük şehirlere göçler önlenmezse aynı sorunlar yaşanacaktır. Bu nedenle zorunlu olmadıkça şehirlerarası yolculuk yapılmaması gerekiyor” dedi

Kaynak: Editör:
Etiketler: Gümüşhane’de, Tedbirlere, Uyuluyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı