Haber Detayı
05 Temmuz 2019 - Cuma 11:51 Bu haber 1598 kez okundu
 
Gümüşhane'den ekonomiye yıllık 1,5 milyon liralık katkı sağlanacak
EKONOMİ Haberi
Gümüşhane'den ekonomiye yıllık 1,5 milyon liralık katkı sağlanacak

 

Türkiye’nin en zengin endemik bitki çeşitliliğine sahip illerinden birisi olan Gümüşhane’de Kafkas ana arı üretimi başladı. Bölgede yalnızca Gümüşhane’de gerçekleştirilen ana arı üretimiyle ekonomiye yıllık 1,5 milyon liralık katkı sağlanacak.

Gümüşhane’de Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı (DOKAP) tarafından desteklenerek 2 yıldır sürdürülen ‘Kafkas Ana Arı Üretim Merkezi’ projesinde üretim aşamasına geçildi.

Dünyadaki en önemli 4 ana arı ırkından birisi

Sanayileşmenin olmaması nedeniyle kirlenmemiş toprakları, endemik bitki çeşitliliği, zengin ballı bitkiler florası, arı yetiştiriciliğine uygun iklimiyle arıcılık için oldukça elverişli bir coğrafyaya sahip olan Gümüşhane’de dünyadaki en önemli dört arı ırkından birisi olan Kafkas Ana Arı üretimi başladı.

Son yıllarda arıcılığa yönelik yatırım ve desteklemelerin arttığı Gümüşhane’de yüzde 100 hibe destekli 900 bin TL bütçeye sahip Kafkas Ana Arı Üretim Merkezi Projesi kapsamında merkez ilçede 3, Kelkit ilçesinde 2 ve Torul ilçesinde de 1 ana arı işletmesi kuruldu.

Sadece ana arı üretimiyle 1,5 milyon lira gelir

Dünyanın en zevkli mesleklerinden birisi olarak kabul edilen ve tamamen bilgiye dayalı bir meslek olan arıcılıkta kovan başına bal veriminin artırılması için gerçekleştirilen çalışma ile yıllık bal üretiminin 800 tondan 2 bin tona çıkarılması hedeflenirken, sadece yılda 18 bin ana arı üretiminden de 1,5 milyon lira gelir elde edilmesi bekleniyor.

Doğu Karadeniz’de yalnızca Gümüşhane’de üretiliyor

Proje kapsamında malzemeleri alınan, eğitimleri yapılan 6 ana arı üreticisine Artvin’in Borçka ilçesine bağlı Macahel köyünden alınan damızlık Kafkas ana arıları verildi. Doğu Karadeniz bölgesinde yalnızca Gümüşhane’de bulunan 6 ana arı üreticisi en yakın arı kolonisine 5 kilometre mesafede ve tamamen izole edilmiş tesislerde ana arı üretimine başladı.

Sabit arıcıların 65 bin, gezginci arıcıların gelmesiyle 127 bin kovan sayısına ulaşan Gümüşhane’de bu tesislerde üretilecek ana arıların kullanılması halinde mevcut arı ırklarına göre hem daha uysal hem de bal verimi daha yüksek olan Kafkas ana arı ırkına geçilmiş olacak.

“Arıcılığa son yıllarda ciddi destek sağlandı”

Beraberinde Hayvan Sağlığı ve Su Ürünleri Yetiştiriciliği Şube Müdürü Özgür Oytun Ören’le birlikte Tekke köyüne bağlı denizden bin 850 metre yükseklikte bulunan Sevedek yaylasında Eren Özoğlu’na ait Kafkas ana arı üretim merkezini ziyaret eden Tarım ve Orman İl Müdürü Edip Birşen, Gümüşhane’nin arıcılıkta Türkiye’de ciddi bir konumda olduğunu, endemik bitki çeşitliliği, florası ve faunasıyla arıcılığa son derece uygun bir bölge olan Gümüşhane’de bu değerleri katma değer oluşturmak açısından avantaja dönüştürmek için son yıllarda arıcılığa ciddi destekler sağladıklarını söyledi.

“Dünyanın en zevkli mesleklerinden birisi arıcılık”

Kaynak: Editör:
Etiketler: Gümüşhane'den, ekonomiye, yıllık, 1,5, milyon, liralık, katkı, sağlanacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı