Haber Detayı
17 Nisan 2019 - Çarşamba 10:22 Bu haber 4725 kez okundu
 
Gümüşhane’nin Açık Hava Müzesi
KÜLTÜR Haberi
Gümüşhane’nin Açık Hava Müzesi

 

Tarihi geçmişi M.Ö. 3000 – 4000‘lere ait olduğu belirtilen, Gümüş madeni yurdu Gümüşhane, Gümüş-hane, Kimişhane, olarak bilinen bu diyarın bilinen eski yerleşim yeri Süleymaniye mahallesinin geçmişi 16. yüzyıla dayanmaktadır. Birçok araştırmacıya ve sözlü tarihe göre eskiden Çamlıca tarafında ilk yerleşim yeri olarak kullanıldığı belirtilmektedir. Ayrıca Zanha köyü olarak bilinen ve Canca kalesi gözetim açısına giren yerleşim yeri de bu ilk yerleşim yerleri arasında belirtilmektedir. Süleymaniye tarafında madenlerin keşfedilmesi nedeniyle burada şehrin oluşması kararlaştırılmış, güvenlik, Harşit deresindeki seller, temiz hava, madenler gibi nedenler bu oluşumda büyük rol oynamıştır.

 Fatih Sultan Mehmet döneminde Osmanlı toprağı olmaya başlamış, Yavuz Sultan selim zamanında bütünüyle Osmanlı toprağı içerisine girmiş, Kanuni Sultan Süleyman’ın (1520-1566) İran seferi sırasında Gümüşhane’ye uğraması ve burada ki madenleri görmesi neticesinde, cami ve ev yapımı için emir vermiş, şehrin imarını resmen başlatmıştır. Birçok padişah zamanında hazineye büyük katkı sağlamış Gümüşhane madenleri sayesinde halk bazı imtiyazlara (vergi muafiyeti gibi) sahip olmuştur. Koşul olarak madenlerin işletilmesi öne sürülmüştür.

Bu yerleşim bölgesinde birçok kültür öğesi, Müslüman, Hristiyan, Ermeni  vatandaşlar huzur içerisinde uzun yıllar bir arada yaşama başarısını gösterebilmiştir. Bugüne kalabilmiş bazı kalıntılar bize bu konuda ipuçları verebilmektedir. Dünyanın karıştığı 1914 yılı ve sonrasında şehrin yapısı değişmiş, yaşanan olumsuz olaylar ve savaş nedeniyle Ermeni tehciri ve savaş sonrasında Yunan mübadelesi olmuştur. Ruslarla yapılan savaş sonrasında yaklaşık 2 yıl kadar muhacirlik yaşayan Gümüşhane halkı çok zor günler atlatmış, tarım alanlarının kısıtlı diğer söylemle olmaması nedeniyle kıtlık yaşamış, bu nedenlerle ölümler bile yaşanmıştır. Fakat vatanına devletine bağlı bir şekilde sabrederek zor günleri atlatmayı başarmıştır.

Milli mücadele sonrası yıkılan şehir, Cumhuriyet sonrasında Harşit kıyısında tekrar inşa edilerek, bir nevi yukardan aşağı taşınmıştır. Bu arada mevcut madenler teknik ve doğal zorluklar nedenleri ile iyice önemini yitirmiş idi.

Gümüşhane’nin açık hava müzesi olarak değerlendirilen Süleymaniye Mahallesi’nde özellikle son üç yıl içerisinde yapılan önemli çalışmalarla adeta turizm destinasyonu haline geldi.

Yapılan yeni yolu, kanalizasyon, içme suyu, elektrik gibi alt yapı çalışmaları tamamlanan Süleymaniye Mahallesi’nde konaklamak için yapımına başlanılan butik otelin bu yıl içerisinde tamamlanması ile birlikte tarihi kentin bu yıl turizm yönünden önemli bir canlılık yaşayacağı ifade ediliyor.

 

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Gümüşhane’nin, Açık, Hava, Müzesi,
Yorumlar
Haber Yazılımı