Haber Detayı
27 Aralık 2019 - Cuma 11:08 Bu haber 1693 kez okundu
 
Gümüşhane Okul Sporlarında Neden Başarısız? 4 Maddelik Analiz.
NABIZ Haberi
Gümüşhane Okul Sporlarında Neden Başarısız? 4 Maddelik Analiz.

Gümüşhane'de okul sporlarında yaklaşık 55 branş olmasına rağmen Gümüşhane’miz okul sporlarında başarılı olamıyor. Gençlik Spor İl Müdürlüğüne Bakanlık tarafından her türlü imkan sunulurken, Atletizm, Bilek güreşi, Atıcılık dışında Gümüşhane okul sporlarında neden başarıyı yakalayamıyoruz.

Özellikle özel okullar bu branşlarda okullarının isimlerini duyurmak için her türlü imkanlarını seferber ederken, Gümüşhane’de 20 bine yakın öğrenci eğitim görmesine rağmen, biz 55 branşta başarılı ekipler  neden ortaya çıkaramıyoruz? Bize gelen bilgilere göre bu sıkıntıları kamuoyuyla paylaşıyoruz. Şöyle ki;

1-Milli Eğitim Müdürlüğünde Beden eğitimi öğretmenleri kendi okullarında spor dallarında yetenekli öğrencileri keşfedip, diğer okullarda ki beden eğitimi öğretmenleriyle istişare ederek ortak çalışma yürütebilirler.

2- Gençlik Spor İl Müdürlüğümüz bünyesinde okul sporları müdürlüğünde görevli olması gereken 3 tane Beden eğitimi öğretmeni kontenjanı var. Yani 3 tane beden eğitimi öğretmeninin spor temsilcisi olması gerekirken, Gençlik spor il müdürlüğü bünyesinde okul sporları temsilcilerini beden eğitimi öğretmenleri oluşturmuyor. Acaba bu kadrolar kime verilmiş? Dolayısıyla beden eğitimi öğretmeni yoksa bu koordinasyonu kim sağlayacak? Milli Eğitim Müdürlüğü ile Gençlik Spor İl Müdürlüğü bu konuda beden Eğitimi öğretmenlerini toplayarak ortak bir akıl ortaya koydu mu?

3-Yine aynı çerçevede başka bir eksiği yazıyoruz. Sporcu çocukları eğitmek için Gümüşhane’de onlarca milli takım antrenörü varken, bunlardan neden faydalanmıyoruz? Gümüşhane ‘den çıkacak olan bir takım Gümüşhane'nin tanıtımına büyük katkı koyacaktır. Bakın Trabzon Lisesi futbol takımı dünya şampiyonu olunca, Trabzon bundan nasibini aldı. Trabzon’a büyük katkı sağladı. Gümüşhane’de okul sporlarında eskiden 20’ye yakın takım çıkarken, şimdilerde bir takım bile çıkmamasını yöneticilerimiz hiç düşündü mü?

4- Gümüşhane okul sporlarında Karadeniz illeri takımlarıyla, ferdi spor dallarında ise Doğu illeri yarışmacıları ile müsabaka yapıyor. Takım sporların da Karadeniz takımları güçlü, Ferdi sporlarda ise Doğu takımları güçlü. Bu durumda başarıyı olumsuz etkiliyor. Ferdi spor dallarında nereye bağlı isek, takım dallarında da oraya bağlı olmamız gerekmez mi? Gençlik Spor İl Müdürlüğümüz bu sıkıntıyı mutlaka düzeltmelidir.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Gümüşhane, Okul, Sporlarında, Neden, Başarısız?, 4, Maddelik, Analiz.,
Yorumlar
Haber Yazılımı