Haber Detayı
10 Aralık 2019 - Salı 10:12 Bu haber 1074 kez okundu
 
Gümüşhane Şeker Fasulyesi de coğrafi işaret aldı
TURİZM Haberi
Gümüşhane Şeker Fasulyesi de coğrafi işaret aldı

 

Gümüşhane Şeker Fasulyesi, Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odası (GTSO) tarafından yapılan çalışmalar neticesinde Türk Patent ve Marka Kurumu (TPE) tarafından Coğrafi İşaretli ürün olarak tescillendi.

Yıllardır sofraların vazgeçilmezi olan ve beğenilerek tüketilen şeker fasulyesinin de tescillenmesiyle birlikte Gümüşhane’deki tescilli ürün sayısı da 7’ye yükseldi.

GTSO Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Akçay, Gümüşhane Şeker Fasulyesinin Coğrafi İşaretli ürün olarak tescil edilmesi ile ilgili tüm süreçleri başarı ile tamamladıklarını ve Gümüşhane Şeker Fasulyesini Gümüşhane’ye özgü Coğrafi İşaretli ürün olarak tescil ettirdiklerini söyledi.

Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odası olarak şehrimize ve bölgemize özgü ürünlerin tescil edilmesi ve ekonomiye kazandırılması amacıyla Türk Patent ve Marka Kurumu’na belirli müracaatlar gerçekleştirdiklerini belirten Akçay, Coğrafi İşaret Belgesi’nin geleneksel bilgi ve kültürel değerlerimizin korunması ve yöresel bir marka haline getirilmesi için çok önemli olduğunu belirterek, coğrafi işaret amblemine sahip ürünlerin, benzerlerinden kolayca ayrılabildiğini ve diğer ürünlere göre daha rahat ve yüksek değerle pazara sunulabildiğine dikkat çekti.

GTSO olarak atalarından kendilerine miras bırakılmış lezzet kültürünün ve Gümüşhane’ye özgü ürünlerin pazarlama gücünü artırmak ve gerçek üreticilerini koruma altına alarak kırsal kalkınmaya öncülük etmek amacıyla çeşitli çalışmalar yürüttüklerini belirten Başkan Akçay, “Gümüşhane Şeker Fasulyesinin tescil edilmesi odamız tarafından yürütülen önemli çalışmalardan bir tanesiydi. Tüm işlem süreçlerini yakından takip ederek kamuoyu ile de paylaştık. Sonunda tescil süreci başarı ile tamamlandı ve Gümüşhane Şeker Fasulyesi Coğrafi İşaretli ürün tescil edilerek tescil belgesi odamıza ulaştı. Şehrimize ve üreticilerimize hayırlı olmasını diliyorum. Şehrimizde bu güne kadar tescil edilmiş ve Coğrafi İşaret belgesi almış ‘Gümüşhane Dut Pestili’, ’Gümüşhane Kömesi’, ’Gümüşhane Ekmeği’, ’Gümüşhane Sironu’, ‘Kelkit Zilli Kilimi’, Kürtün Araköy Ekmeği ve Gümüşhane Şeker Fasulyesi, olmak üzere 7 adet ürünümüz bulunuyor ve yine odamız tarafından müracaatı yapılmış iki yöresel ürünümüzün daha Coğrafi İşaret belgesi alması için çalışmalara devam ediyoruz. İnşallah bu ürünlerimizin de tescili tamamlandığında coğrafi işaretli ürün sayımız dokuza ulaşmış olacak” ifadelerini kullandı.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Gümüşhane, Şeker, Fasulyesi, de, coğrafi, işaret, aldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı