Haber Detayı
20 Kasım 2020 - Cuma 09:24 Bu haber 4671 kez okundu
 
Gümüşhane tescilli kilise sayısında Türkiye 3’üncüsü
KÜLTÜR Haberi
Gümüşhane tescilli kilise sayısında Türkiye 3’üncüsü

Tarih boyunca bir çok medeniyete ev sahipliği yapan ve bu medeniyetlerden arda kalan tarihi yapıları bünyesinde barındıran Gümüşhane, Türkiye’de tescillenmiş kilise sayısı bakımından 78 kiliseyle, 3’üncü sırada yer alıyor.

Tarihi İpekyolu üzerinde bulunan, tarihi ve ev sahipliği yaptığı medeniyetler bakımından önemli bir coğrafyada yer alan Gümüşhane’de tescillenmiş 78 kilise yer alıyor. İnanç ve tarih turizmi bakımından önemli bir yere sahip olan yapıların, birçoğu restore edilmiş ve birçoğu da sahip çıkılmayı bekliyor. Gümüşhane, Türkiye’de tescillenmiş kilise sayısı bakımından 3’üncü sırada yer alıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın verilerine göre, Türkiye’de 1388 adet tescilli kilise yer alıyor. Bu verilere göre, tescilli kilise bakımından 158 kilise ile İstanbul birinci sırada yer alırken, 92 kiliseyle Nevşehir ikinci sırada yer alıyor.

DEFİNECİLİK FAALİYETLERİ TARİHE ZARAR VERİYOR

Gümüşhane’de özellikle Ermeni ve Rum nüfus tarafından yaptırılan ve günümüze kadar bozulmadan ulaşan kiliseler, definecilerin hedefi oluyor. Son olarak Yeşildere köyü Sığırlı Mahallesi'nde Rumlar döneminde inşa edilen tarihi Yeşildere Kilisesi’ni talan eden defineciler, Gümüşhane tarihine telafisi zor zarar veriyor. Yüzyıllar boyunca bütün şartlara dayanarak günümüze kadar ulaşan bu tarihi yapıların, kolay yoldan para kazanmaya çalışan defineciler tarafından tahrip edilmesi de tepkilere neden oluyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Gümüşhane, tescilli, kilise, sayısında, Türkiye, 3’üncüsü,
Yorumlar
Haber Yazılımı