Haber Detayı
19 Haziran 2020 - Cuma 10:21 Bu haber 1813 kez okundu
 
Gümüşhane’yi Coronada 1. Olarak Açıklayan Bakan Koca’ya Gümüşhane Adına Teessüflerimizi İletiyoruz.
NABIZ Haberi
Gümüşhane’yi Coronada 1. Olarak Açıklayan Bakan Koca’ya Gümüşhane Adına Teessüflerimizi İletiyoruz.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından önceki akşam yaptığı açıklamada vaka sayısına göre vefat oranının en yüksek olduğu ilin Gümüşhane olduğunu açıkladı.

Vaka sayısının az olmasına rağmen yüksek çıkan bu oranın ardından sosyal medyada ardı ardına yorumlar gelirken il dışında yaşayan hemşerilerimizden bir çoğu da bizi arayarak bilgi aldı.

Açıklamasında ölüm oranlarıyla ilgili bilgilere yer veren Bakan Koca, “Gümüşhane’deki ölüm oranının yüzde 12,4 olduğunu ifade etti” Bize göre Bakan bey aslında bir şeyi de kaçırmış oldu. Oran yüzde 12,4’ün daha üstündeydi. Çünkü koranavürisün başladığı Mart ayında 2 vakamız Gümüşhane’de pandemi hastanesi henüz açılmaması nedeniyle Trabzon’a sevk edilmişti. İki kişinin Trabzon’da hayatını kaybetmesi nedeniyle Gümüşhane’nin ölüm oranı biraz daha düşük göründü.

Gelelim işin özetine. Gümüşhane’de süreç başladığından beri bin 225 kişiye test yapıldı. Gümüşhane'de toplam pozitif vaka sayısının 39 olduğu, vefat eden hasta sayısının da 5 olduğu belirtildi. Gümüşhane'de tedavi altına alınıp da Trabzon'a sevk edilen ve burada vefat eden 2 pozitif vakayı da eklersek, pozitif vaka sayımız 41, vefat sayımız ise 7 Olarak gerçekleşti. Burada ki oran da yüzde 17 olarak tekâmül ediyor ki bu oran çok yüksek diyebiliriz. Yani 2 vakamızın Trabzon’da vefat etmesi bir nebze olsun Gümüşhane’nin istatistiklerde lehine oldu.

İstatistiki bilgiye bakınca Türkiye’de ki ölüm oranlarında 4 bin 861 olan toplam ölümde, 5 ölümle Gümüşhane yüzde 0.1 iyi bir noktada. 182.727 kişilik pozitif vaka sayısında ise 41 kişiyle binde 0.02 olarak yine iyi bir istatistik yakalarken maalesef ölüm oranında Türkiye birincisi olarak gösterildi, buda bizi çok üzdü. Çünkü bu işler bir algı meselesi.

200 -300 ölümün gerçekleştiği vilayetlerin adı anılmıyor ama 5 ölümün gerçekleştiği Gümüşhane Türkiye’de en çok ölüm oranında birinci gösteriliyor. Sanki Gümüşhane’de korana kol geziyor.5 kişinin koranadan öldüğü Gümüşhane’yi vefat oranı en yüksek il olarak açıklayan sağlık bakanı Fahrettin Koca’ya Gümüşhane halkı adına teessüflerimiz iletiyoruz. Bazı şeyler vardır. “Şüyuu vukuundan beterdir” derler işte tamda bu noktadayız. Ortada 5 ölüm var ama Türkiye birincisiyiz.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Gümüşhane’yi, Coronada, 1., Olarak, Açıklayan, Bakan, Koca’ya, Gümüşhane, Adına, Teessüflerimizi, İletiyoruz.,
Yorumlar
Haber Yazılımı