Haber Detayı
23 Şubat 2021 - Salı 09:43 Bu haber 2020 kez okundu
 
Gümüşhane Yüksek Riskli İller Arasında Mı?
SAĞLIK Haberi
Gümüşhane Yüksek Riskli İller Arasında Mı?

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından,  vaka sayılarının düşük olduğu illerde kısıtlamaların kademeli olarak esnetileceğine dair yapılan açıklamada, Gümüşhane’nin Yüksek Riskli iller arasında olması dikkat çekti. Daha önce Sağlık Bakanı tarafından açıklanan verilere göre nüfusa göre ölüm oranının fazla olması nedeniyle gündeme gelen Gümüşhane, yine nüfusuna oranla vaka sayısı düşük olmasına rağmen yüksek riskli iller arasına girdi. Buna göre, Gümüşhane kısıtlamaların esnetilmesi için vaka sayılarının belli bir seviyeye gerilemesini bekleyecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından, dün yapılan açıklamada vaka sayılarının düşük olduğu illerde mart ayının başlangıcı itibariyle kısıtlamaların esnetileceği söylendi. Vaka sayısı ve aşılanma oranları göz önünde bulundurularak iller 'düşük', 'orta', 'yüksek' ve 'çok yüksek riskli' olarak sınıflandırıldı ve illerin normalleşme takvimi buna göre şekillenecek. Açıklanan tabloya göre ise Gümüşhane, nüfusuna oranla vaka sayısı düşük olmasına rağmen,  yüksek riskli iller arasına girdi.  Yüz binde 10'un altında vaka görülen iller düşük riskli, yüz binde 11-35 arası vaka olan iller orta riskli, yüz binde 36-100 arası vakası bulunan iller yüksek riskli, yüz binde 100'ün üstünde vaka seyri görülen iller ise çok yüksek riskli olarak belirleniyor. Düşük riskli iller "mavi", orta risk "sarı", yüksek risk "turuncu", çok yüksek risk "kırmızı" ile gösteriliyor. Gümüşhane vaka sayılarının düşmesi ve aşılanma oranlarının artmasıyla birlikte normalleşmeye geçebilecek.

Gümüşhaneli Vatandaşların Daha Fazla Dikkat Etmesi Gerekiyor

Gümüşhane’nin yüksek riskli iller arasında olması nedeniyle, kısıtlamaların esnetilmesinin uzun süre sonra gerçekleşebileceğini söyleyen Ogün Erdem, ‘’ Martın başında kısıtlamaların esnetileceğini duyduk. Fakat bu durum illerin vaka ve aşılanma durumlarına göre farklılık göstereceği söylendi. Biz kısıtlamaların esnetilmesini istiyoruz, tabi ki risk ortadan kaldırılınca. Gümüşhane yüksek riskli iller arasında yer alıyor, kısıtlamalar biraz daha sürecek gibi. Vatandaşlarımız biraz daha dikkatli olursa hepimiz normal hayatlarımıza yavaş yavaş dönebiliriz’’ dedi.

Pandemi sürecinde hayata geçirilen kısıtlamaların, COVID-19 ile mücadelede için gerekli olduğunu söyleyen Uğur Karabulut ise, ‘’ 1 yıldır Türkiye ve Dünya bu virüsle mücadele ediyor. 1 yıldır kısıtlamalarla birlikte esnaf ve vatandaşlar da çok zor durumlara düştü. Aşılar geldi, bazı vatandaşlar aşılanmaya başladı, umarım bu aşılama süreci bir an önce sona erer ve her şey yavaş yavaş eski haline döner. Gümüşhane yüksek riskli iller arasında, vatandaşlarımız maske, mesafe ve temizlik kurallarına uyup daha duyarlı olursa kısıtlamalar da esnetilir ve herkes rahat bir nefes alır’’ şeklinde konuştu. 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Gümüşhane, Yüksek, Riskli, İller, Arasında, Mı?,
Yorumlar
Haber Yazılımı