Haber Detayı
08 Kasım 2019 - Cuma 10:31 Bu haber 2502 kez okundu
 
Gümüşhanesporlu Mert Çakar Merak Edilen Soruları Cevapladı
SPOR Haberi
Gümüşhanesporlu Mert Çakar Merak Edilen Soruları Cevapladı

 

Gümüşhanespor’un 27 yaşında ki orta saha oyuncusu Mert Çakar’la keyif bir röportaj gerçekleştirdik.

Futbola 7 yaşında Bergama Belediyesi Alt Yapıda başlayan ve 14 yaşında Denizlispor’un alt yapısına transfer olan Mert Çakar sırasıyla, Beypazarı Şekerspor, Denizlispor, Kocealispor, Nazilli Belediyespor, Niğde Anadolu ve Gümüşhanespor formalarını terletti.

35 Sırt numaralı başarılı orta saha oyuncusu Mert Çakar merak edilen soruları cevapladı.

A takıma Yükseliş

Futbola başladığım dönemde benimle birlikte bir arkadaşım daha dikkat çekiyordu. İzmir takımlarında isteyenler vardı ancak babam yaşımın küçük olması nedeniyle göndermeye çok sıcak bakmıyordu. Eğitimden geri kalmamak için beni pek göndermek istemedi. 14 yaşıma geldiğinde Denizlispor’a gittim ve 2 buçuk yıl formasını terlettim. Ben gittiğim dönemde profesyonel olacaktım ama her gencin başına gelen olay gibi benimde başıma yetiştirme bedeli olayı geldi. Yetiştirme bedeli alamadıklarını için Şekerspor’a gittim ve onlar yetiştirme bedelimi ödeyince profesyonel oldum.  Şekerspor’da iyi bir çıkış yakalayınca Denizlispor’a tekrar transfer oldum.

Denizlispor senin için neyi ifade ediyor?

Denizlispor hayata başlangıcımın ilk adımıdır. Başkanında kulüp personeli kadar herkesin çok emeği var. Denizli benim ikinci evim. Hayatımda kazandığım çoğu şeyi oraya borçluyum.

Kaçta Teknik Direktörle Çalıştı?

Her sene kulüplerde ilk fatura antrenöre kesildiği için çok hocamız oldu. 15-20 antrenörle çalıştım. Bir sezonda sadece Şekerspor’a 8 antrenörle çalıştım.

İz Bırakan Antrenör Kimdi ?

Alt yapıda bana emek harcayan Soner Tanık hocam var. Onun emeği bende çok büyüktür. Onun sayesinde futbola ilk adımımı attım diyebilirim. Beni ilk profesyonel lige çıkaran Feridun hocam vardı. Beni Paf takımdan alıp, profesyoneli takıma transfer yapan hocamdı. Hayatımın hep dönem noktalarında olmuştur. Denizlispor’da kendimi bulma açısından bakarsak Yusuf Şimşek’le çalışmak çok önemliydi. Bütün antrenörlerimin emeği bende çok fazladır, ayırmak biraz zor. Saydığım isimleri hepsi özgüven aşılamak anlamında bana değer kattılar. Bütün antrenörlerim bana bir şeyler katmıştır.

Sende İz Bırakan Yabancı Futbolcu Kimdi?

Birçok yabancı oyuncuyla yanı takıma veya karşı karşıya oynadım. Örnek gösterebileceğim Carlos Kahe’dir. Kahe bizim kaptanımızdı. Ben bu kadar mütevazi, bu kadar eli açık, bu kadar takımı sahiplenen bir oyuncu daha görmedim. Bize geldiğinde yaşı 34’dü ama hiçbir şekilde profesyonellikten kaçmayan bir oyuncuydu. Bize hem abilik hem de babalık yapardı.

Kocaeli Birlik Macerası Nasıl Geçti?

Gerçeğe bakarsak yanlış tercihler beni alt lige sürükledi. 20-21 yaşında 1.ligde 2 sezon oynamış bir oyuncuydum. Transfer teklifleri de vardı ancak yanlış tercihler bazı hatalar beni alt lige sürükledi. Transferin son günlerinde imza attım ve kampa geç katıldım. Kamp dönemi geçirmeden oynadım, bazen forma şansı bulamadım. Teknik direktörümüz İsmet Taşdemir’di. Bize yaklaşımı çok iyidir. Oynasak veya oynamasak bizi mutlu etmeyi başaran bir teknik direktördü.

Nazilli Belediyesporda Neden Küme Düştünüz ?

O sezon büyük hatalarla geçti. Sezona teknik direktörümüz Fatih Akyelle başladık. Hedefimiz Play-Off’tu. Bazı şeyler hocanın da önün kesti. Maalesef yanlış tercihler yanlış hatalar hocayı da zor durumda bıraktı. Takım istenilen seviyeye gelemedi. Kalite bir kadromuz vardı ancak farklı durumlar oldu. Sonrasında antrenör değişikliği oldu. 4 hafta antrenör yoktu. Ahmet Yavuz hocamız geldi, devre arasında transfer yaptı. Gelen, giden oyuncular derken karmaşa ortamı oluştu. İkinci yarıda biraz toparlanır gibi oldu ama çok kritik maçlar vardı. O maçları kazanamadık. O maçlardan sonra düşmek kaçınılmaz oldu.

Niğde Anadoluspor ?

Niğde Anadoluspor, bir proje takımıydı. Gençlere ağırlık verilerek yola çıkan bir takımdı. Bu ligler çok farklı olduğu için çok genç oyuncuyu kaldırmıyor. Tecrübeli birkaç oyuncuyu da kadroya katmak istediler. Geçen seneden kalanlar ve benimle birlikte 4-5 transfer daha yapıldı. İyi bir takım kuruldu, özellikle ilk beş haftada Yavuz İncedal hocamız döneminde çok şansız puanlar kaybettik. Öne geçtiğimiz ancak 90.dakika da gol yediğimiz maçlar oldu. İlk 6 haftada lider bile olabilirdik.  O sezon düşecek iki takım belli olmuştu. İlk yarı iyi puan topladığımızı düşündükleri için benimle birlikte birkaç arkadaşımızla yolları ayırdılar sonrasında Gümüşhanespor’a transfer oldum.

Gümüşhanespor’a Gelirken Neyi Hedefledin?

Gümüşhanespor’a karşı birkaç defa oynadım ve taraftar beni hep etkilemişti. Gümüşhane’de oynayan arkadaşlarımız hep bize buranın çok düzenli bir kulüp olduğunu ve imkanlarının büyük olduğunu anlatıyorlardı. İki sezon şampiyonluktan dönülmüş ve yine şampiyonluk yarışı veren bir takımdı. Takımın kadro kalitesine bakıldığında şampiyon olmamak için neden göremedik. Bireysel olarak çok iyi isimler vardı. Şuan da bu kadar zorluğa rağmen devam ettiğimiz takım geçen seneden kalan arkadaşlarımız.     Gelirken hedeflerimiz küçük değildi. Toparlanıp takımı daha iyi bir konuma getirmek istiyorduk. Geldikten sonra da fena bir ikinci yarı geçirdiğimizi düşünüyorum. Sıralamaya baktığımızda ise ilk beş takım puan farkını zaten çok koparmıştı. Geçen seneyi en şekilde tamamladığımızı düşünüyorum.

1.ve2.lig Arasında ki Farklar Nelerdir?

İki lig arasında ki en büyük fark mücadele gücüdür. Üst lige çıkıldıkça kalite artar. Kalite artıkça da oyun anlamında bir şeyler artıyor. 2.lige mücadele ağırlıkta ama üst liglerde oyun daha çok taktik ağırlıklı.

Bireysel Performansını Nasıl Buluyorsun?

Genel olarak ben 6 ve 8 oynuyorum, sadece 1-2 maç sağbek oynadım. Genellikle 6 numara pozisyonunda oynuyorum. Aslında bu sezon benim için çok farklı geçiyor. Şimdiye kadar şut özelliğim çok ön plana çıkmamıştı. Aslında vardı ama 6 numara pozisyonunda oynadığım için ön tarafa çok destek veremiyorduk ve biraz geri planda kalıyorduk. Bu senede vurduğumuz şutlar da gol oldu. Allah nasip etti. İyide goller oldu, inşallah devamı da gelir. Takıma da katkı sağlamış olurum. Öncelik her zaman takımımızdır. Bu zor şartlarda takımımız bir yerlere getirebilirsek ne mutlu bize. Takım iyi olduğunda bizde, hocamız da kulüp personelimiz dahi iyi olur. Çünkü herkes takımdan ekmek yiyor.

Orta Saha Oyuncusu Nasıl Olmalı?

Orta saha oyuncusu kesinlikle dayanıklı olmalı. Günümüzde kilometre bazında ne kadar koştuğuna bakıyorlar. Sadece orta saha değil, her mevki için bu geçerli. Özellikle orta saha oyuncusunun dayanıklılığı ve koşu temposunun çok iyi olması gerekiyor. Mücadele gücünün çok iyi olması gerekiyor. Oyunun iki yönünü de oynamak gerekiyor. Modern futbol bunları gerektiriyor. Teknoloji geliştikçe kaçma şansımız olmuyor. Takımın bütün direği orta saha, o gün orta saha iyi se maçı kazanırsın.

Bireysel Olarak Hedeflerine Ulaşabildin mi?

Her futbolcunun hedefi süper ligde oynamaktır. Bizde futbola başlarken bu hedeflerle başladık. Hedeflerimin bazılarını gerçekleştirdiğimi düşünüyorum. Öz eleştiri yapmam gerekirse bir eşik vardı. O eşiği de atlayamadım. Eğer atlayabilseydim süper ligde oynayabilirdim. Kimsede suç aramıyorum, kendi hatalarımda dolayı. O hataları yapmasaydık farklı olabilirdi. Bazı şeyler tabi ki nasip kısmet.

Seni Süper Ligde Görebilir miyiz ?

Ben olaylara gerçekçi bakabilirim. Hedefimi hiçbir zaman küçük tutmam ama biraz daha gerçekçi olmamız gerekiyor. Hedefim süper ligden daha çok 1.lig daha ulaşabilir bir hedef. Bireysel performansımı daha çok yükseltirsem tekrar 1.ligde oynaya bilirim. Gönül ister ki bunu kendi takım olarak başarıp çıkalım. Bunun örneği çok. 1.lige baktığımızda Hatay, Keçiörengücü gibi takımlar birkaç sene önce bu liglerde mevcut bazı oyuncularla mücadele ediyordu.

Futbola Başlarken Kimi Örnek Aldın?

Saha içerisinde agresifim, kendimle dahi kavga edebiliyorum. Başladığım dönemde Milan çok iyiydi ve Gattuso vardı. Saha içerisinde agresif tavrı çok hoşuma gidiyordu.

Futbolu Bırakınca Hayalin Nedir?

Birçok antrenörle çalıştım, hepsinden bir şeyler alıp, not alarak ilerde teknik direktör olmak isterim. Hayat bizi nereye götürür bilemiyorum.

Son Olarak….

Uzun zamandır bazı şeyleri dile getiriyoruz ve getirmeye devam ediyoruz. Bu şehrin büyüklerinden ve sahip çıkanlarından tek bir ricamız var. Biz tek ekip, futbolcu veya personel olarak zor şartlardan geçmemize rağmen ortaya bir mücadele koyuyoruz. Bu mücadelelinin çok büyük olduğundan inandığımız gibi asla vazgeçmeyeceğimizden sözünü de veriyorum. Bu kulübe herkesin sahip çıkılmalıdır. Taşın altına herkesin eline sokmasını istiyoruz. Maçlarda tribünleri doldurmalarını bekliyoruz. Bize destekleyen herkese teşekkür ediyoruz.

Röportaj: Sinan Uçar

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Gümüşhanesporlu, Mert, Çakar, Merak, Edilen, Soruları, Cevapladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı