Haber Detayı
15 Eylül 2020 - Salı 11:21 Bu haber 2695 kez okundu
 
Günlük Vaka Sayısı 100’e Dayandı
SAĞLIK Haberi
Günlük Vaka Sayısı 100’e Dayandı

Gümüşhane’de Koronavirüs Vakalarında ki Artışın Önü Alınamıyor, Sayı 2000’e Dayandı

Günlük Vaka Sayısı 100’e Dayandı.

Gümüşhane’de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka sayılarının artmasıyla birlikte, virüsün neden olduğu ölümlerde ki artışlar dikkat çekiyor. Şehirde 2000’e yaklaşan vaka sayıları bugüne kadar 34 vatandaşın hayatını kaybetmesine neden oldu. Özellikle son iki hafta içerisinde artan vakalar ürkütücü boyutlara gelirken, günlük vaka tespit edilenlerin sayısı 80 ile 100 arasına ulaştı.

Pozitif vaka sayısının2000’e yaklaştığı Gümüşhane’de 100’ün üzerinde vatandaşın  pandemi hastanesindeki  servislerde  tedavisi sürerken, 2 hastanın ise entübe  olduğu öğrenildi.

ERDOĞAN TALİMATI VERDİ: BİR AN ÖNCE BAŞLASIN!

Toplumda 'cezalar tahsil edilmiyor' algısı nedeniyle son günlerde maske, mesafe ve karantina kurallarını ihlallerin de arttığı belirtiliyor. Bu konuda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ilgili bakanlara 'Cezaların tahsili konusunda kesinlikle taviz verilmesin. Bir an önce cezaların tahsili başlasın ki, kamuoyundaki bu yanlış algı giderilsin' dediği öğrenildi.

Alınan tüm tedbirlere rağmen artan koronavirüs vakalarının son dönemde, en fazla aile içi bulaşmalardan kaynaklandığı belirtildi. Sağlık Bakanlığının yaptığı çalışmalarda dışarıda olan aile bireylerinin izolasyon kurallarını ihlal ederek virüsü aile içine taşıdığı tespiti yapıldı.

65 YAŞ İLE TEMAS KESİLECEK

Sağlık Bakanlığı ile diğer ilgili bakanlıkların yaptığı koordinasyon toplantılarında, ağır hasta sayısının azaltılması ve 65 yaş üstündekilerin korunması için bu yaş grubundakiler ile gençlerin temasının mümkün mertebe azaltılması üzerinde duruldu. Banka, AVM ve kamudaki hizmetler için 65 yaş üstüne özel gün veya saatler belirlenmesi önerildi.

CEZALARDA TAVİZ YOK

Toplumdaki, 'cezalar tahsil edilmiyor' algısı sebebiyle son günlerde maske, mesafe ve karantina kurallarını ihlallerin de arttığı belirtiliyor. Hem Bilim Kurulunda hem de son yapılan kabine toplantısında gündeme gelen bu konuda, Cumhurbaşkanı’nın ilgili bakanlara "Cezaların tahsili konusunda kesinlikle taviz verilmesin. Bir an önce cezaların tahsili başlasın ki, kamuoyundaki bu yanlış algı giderilsin" dediği öğrenildi.

BİR AYDA  VAKA SAYISI 1000’İ GEÇTİ.

Gümüşhane’de Kovid 19 tanısı konan hastalar, Pandemi Hastanesinde yer olmadığı gerekçesiyle artık tedavileri için evlerine gönderilmeye başlandı. Yetkililer tarafından denetimler her ne kadar sıklaşsa da vatandaşların kurallara uymamakta ısrarcı olması Pandemi Hastanesi olan Gümüşhane Yeni Devlet Hastanesindeki servislerin dolup taşmasına neden oldu.

Özellikle gurbetçilerin gelmesiyle şehirde artan hareketlenmeyle birlikte Düğün, Kına Gecesi gibi toplu organizasyonlarda ki tedbirsizlik günlük vaka sayısındaki artışın baş sebebi oldu.

Düğünlerin ertelenmesinden sonra Ağustos sonu itibariyle 700 olan vaka sayıları şu an 2000’e yaklaştı. Korona virüs tanısı konulan vatandaşların tedavisi sürerken Gümüşhane Pandemi Hastanesindeki servisler doldu taştı. Yeni tanılar için servis açmak isteyen hastane yönetimi KYK yurtlarından karantina sürecini geçirebilmek için test sonucu pozitif çıkan vatandaşlarımıza KYK yurdunu tahsis etti.

Pandemi nedeniyle bir çok Sağlık personelinin testinin de pozitif çıkması nedeniyle özellikle hastane ve 112 acil servislerinde personel yokluğu sorun olmaya başladı.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Günlük, Vaka, Sayısı, 100’e, Dayandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı