Haber Detayı
12 Şubat 2020 - Çarşamba 10:50 Bu haber 922 kez okundu
 
Güvenilir Şehir Gümüşhane
DİĞER Haberi
Güvenilir Şehir Gümüşhane

Güvenlilir bir şehir olarak bilinen Gümüşhane'de, Salı günleri Pazar çadırı kurarak ürünlerini sergileyen Pazar esnafı, tezgahlarını 1 gün öncesinden kuruyorlar, malzemelerini ise kapalı alanda saklamak yerine sadece yağıştan ve tozdan korumak için üzerine branda örterek dışarda bırakıyorlar.Sabah tezgahlarının başına geldiklerinde ise işlerine kaldıkları yerden devam ediyorlar.

Gümüşhane'de, her Salı günü 15 Temmuz Zafer Meydanı'nda Pazar çadırı kurarak ürünlerini sergileyen Salı Pazarı esnafı, 1 gün öncesinde kurdukları tezgahlarındaki malzemeleri kapalı alanda saklamak yerine sadece yağıştan ve tozdan korumak için üzerine branda örterek dışarda bırakıyorlar.Sabah tezgahlarının başına geldiklerinde ise tezgâhın üzerini açıp işlerine kaldıkları yerden devam ediyor ve ürünlerini sergiliyorlar.

Güvenlilir bir şehir olarak bilinen Gümüşhane'de, giyim esnafından, manavına, market sahibinden nalburuna kadar neredeyse tüm esnaf, iş yerlerinin önünde sergiledikleri ürünlerini akşam kepenk kapatırken içeri almazken, Zafer Meydanında tezgah kuran Salı Pazarı Esnafıda malzemelerini kapalı alanda saklamak yerine, 1 gün öncesinde kurdukları tezgâhların üzerine sadece yağıştan ve tozdan korumak için branda veya çadır örterek dışarda bırakıyorlar.

Bazı pazar esnafı ise ürünlerini öylece açıkta bırakıp gidiyorlar, Sabah tezgahlarının başına geldiklerinde ise işlerine kaldıkları yerden devam ediyorlar.

Güvenilir iyi kalpli insanların öneminin arttığı günümüzde bugüne kadar yok denecek kadar az hırsızlık olayıyla karşılaşılan Gümüşhane'de, esnafların Gümüşhane halkına olan güveni ve iyimserliği dikkat çekiyor.

Genel olarak, esnaflar akşamdan  dükkânını kapatırken tüm malzemelerini dükkân içine alıp, İçine aldığı malzemeler ile dükkânın kepenklerini indirip kitlerken, Gümüşhane'de ise bu manzaraya rastlamak pek mümkün olmuyor.

Esnafa bu güvenceyi veren Gümüşhane'nin altın kalpli insanları.

Gümüşhane 15 yıldır pazar  esnaflıesnaflığı Fatih Halep, "Gümüşhane'de neredeyse hırsızlık olmuyor, çok temiz bir şehirimiz var. Ürünlerimiz hep dışarıda.Kesinlikle hiçbir güvensizlik sıkıntımız yok" dedi.

Esnaflardan Mehmet Gündüz ise, "Gümüşhane'de malzemelerimiz hep dışarıda, hırsızlık olayı kesinlikle yaşanmıyor.İçimiz rahat.İnsanı dürüst, kendisi güzel ve kadim bir Şehirimiz var inşallah bu güven bozulmadan böyle devam eder" şeklinde konuştu.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Güvenilir, Şehir, Gümüşhane, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı