Haber Detayı
23 Mayıs 2019 - Perşembe 12:39 Bu haber 2500 kez okundu
 
“Hafife Alma Canından Olma”
SAĞLIK Haberi
“Hafife Alma Canından Olma”

Gümüşhane İl Sağlık Müdürü Pehlivan, Vatandaşları Kene’ye Karşı Dikkatli Olmaları Konusunda Uyarıda Bulundu.

“Hafife Alma Canından Olma”

Gümüşhane’nin Kelkit ilçesinde Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı teşhisiyle tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden Paris Yılmaz'ın hayatının kaybetmesinin ardından, özellikle bölgemizin Kelkit ovasında sıkça görünen Kırım Kongo Kanamalı Ateşi( KKKA) konusunu İl Sağlık Müdürü Engin Pehlivan'a yönelttik.

Gümüşhane İl Sağlık Müdürü Engin Pehlivan, kene ısırması sonucu bulaşan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı ile ilgili hem açıklama yaptı hem  uyarıda bulundu.

Havaların ısınması ve doğanın canlanması ile birlikte pek çok insan park ve bahçelerde güzel havanın tadını çıkarmaya kırsal kesimdeki vatandaşların da bağında bahçesinde çalıştığını ifade eden Pehlivan, “Önlem almadan yeşillik alanlara çıkanlar, Mart ayından itibaren başlayarak Ekim sonuna kadar kene ısırmalarına bağlı “Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi” vakaları artış gösteriyor. Kene ısırmasının belirtilerini ve nasıl tedavi olmamız gerektiğini bilmek, olası “Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi” hastalığı riskinden korur ve acil bir müdahale ihtiyacında nasıl davranılması gerektiği konusunda da bizlere yol gösterir” şeklinde konuştu.

“KKKA Keneden Bulaşıyor”

KKKA Hastalığının kenelerin kan emmesi sırasında bulaştığını ifade eden Pehlivan, şöyle devam etti: “Keneler haricinde ayrıca hastalara ve salgılarına temasla, virüsü geçici olarak taşıyan hayvanların kesilmesi sırasında hayvana ait kan, et, vücut sıvılarına ve dokulara temasla da en fazla 13 gün içerisinde bulaşmaktadır. Hatta hastalarla aynı ortamda kalındığında özellikle kanamalı seyreden vakalardan solunumla dahi geçtiğine dair araştırma sonuçları vardır.”

“Risk Grupları”

Kene ile bulaşan hastalığın risk grupları ile ilgili olarak Müdür Pehlivan, şu açıklamada bulundu: “Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi’ne neden keneler, arasında enfeksiyon yaparak yayılır. Keneler, küçükbaş hayvanlardan kan emerken aldıkları virüsleri büyükbaş hayvanlara ve insanlara bulaştırır. Virüs, hayvanlarda belirtisiz bir enfeksiyona sebep olurken, insanlarda ölümle sonuçlanan, kanamalarla seyreden Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi isimli ciddi bir hastalığa neden olmaktadır. Kırsal kesimde yaşayan, hayvanlarla ilişkisi olanlara, kırsal kesimde özellikle çalılıklar ve otların olduğu yerlerde piknik, av veya çeşitli amaçlarla bulunanlara bulaşabilmektedir. Veterinerler, avcılar, kasaplar ve çiftçilerde, meslek hastalığı olarak görülebilir. Ayrıca bu hayvanların etlerinin hazırlanması sırasında ev hanımlarına ve bu işle uğraşanlara bulaşma riski yüksektir. Doktor, hemşire ve sağlık memuru ve laborantlar gibi sağlık görevlileri ile evde hasta bakan hasta yakınlarına bu yolla bulaşabilmektedir.”

“KKKA Hastalığı Belirtileri”

Kene Isırması, Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi belirtileri ve ileri düzeydeki etkileri üzerinde bilgi veren Pehlivan, “Eğer bahsedilen risk guruplarındaysanız kene ısırmasının belirtilerinin neler olduğunu mutlaka öğrenmelisiniz. Bir kenenin insandan kan emmesi ile Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi belirtilerinin ortaya çıkması arasında ortalama 2-3 günlük bir kuluçka zamanı vardır. Kırım Kongo Kanamalı Ateşi’nin ilk belirtileri iştahsızlık, baş ağrısı, yüksek ateş, yaygın kas ağrıları, mide ağrısı, kusma ve bazen de ishal şikâyetleri ile kendisini gösterir. Birkaç gün içinde gözlerde ve yüzde kızarıklık, göğüste noktasal kanamalar, vücutta yaygın cilt altı kanamaları, burun kanaması, dışkıda ve idrarda kan bulunması gibi ciddi kanama bozukluğu bulguları görülebilir. Belirtileri fark ettiğiniz anda kene tedavisi yapan hastanelere ulaşmanız gerekir. Ağır vakalarda, Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi hastalığın beşinci gününden sonra karaciğer ve böbrek yetmezliği ile akciğer yetmezliği ve santral sinir sistemi bozuklukları gelişebilir. Hastalar genellikle hastalığın 2. haftasında karaciğer, akciğer veya böbrek yetmezliği, yaygın damar içi pıhtılaşma bozukluğu nedeni ile kaybedilirler” diye konuştu.

“En Kısa Zamanda Hastaneye Başvurulmalı”

Kene Isırması ve Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi’nin tedavisinde neler yapıldığı hakkında bilgi de veren Müdür Pehlivan, şunları kaydetti: “Kene ısırması tedavisinde en önemlisi en kısa zamanda kene tedavisi yapan hastanelere başvurmaktır. Kırım Kongo Kanamalı Ateşi de etkene yönelik bir tedavi ajanı olarak ilaçlardan faydalanılabilir. Hastalara destekleyici tedavi yapılarak organizma hastalığı atlatana kadar bozulan fizyolojik dengeyi korumak ve hastanın ihtiyacı olan destek sağlanmalıdır. Bu amaçla yapılacak tedavi girişimleri arasında, sıvı ve elektrolit dengesinin korunması, pıhtılaşma bozukluğu gelişenlere taze kan ve pıhtılaşma faktörü verilmesi, ağızdan beslenemeyen hastaların uygun yöntemlerle beslenmelerinin sağlanması, yüksek olan ateşin kontrol altına alınması ve şikâyetlerin giderilmesi için gereken tedavilerin yapılması sayılabilir. Kene ısırmasından emin olur olmaz, kene tedavisi yapan hastanelere vakit kaybetmeden ulaşmak, tedavi sürecinin daha hızlı ve başarılı olmasını sağlanmalıdır.”

“Keneden Korunma Yöntemleri”

Kene ısırması ve devamında oluşan Kırım Kongo Kanamalı Ateşin’den korunmak için vatandaşların bir dizi önlem alınması gerektiğine değinen Pehlivan, “Daha çok sık otların ve çalıların bulunduğu yerlerde ve hayvan barınma alanlarında görülürler. Kırım-Kongo Kanamalı Ateşinden korunmak öncelikle hastalığa neden olan virüsü taşıyan kenelerden uzak durmak ile mümkündür. Kene yönünden şüpheli ve tehlikeli olan bölgelerden uzak durulmalıdır. Hayvanlarla gereksiz temaslardan kaçınılmalıdır. Hayvan barınakları veya kenelerin yaşayabileceği alanlarda, çıplak ayakla dolaşılmamalı, kısa giysiler giyilmemeli, mümkünse açık renkli, kenelerin kolaylıkla fark edilebilmeleri açısından, uzun kollu ve uzun paçalı giysiler giyilmelidir” diye konuştu.

“Kene Nasıl Çıkarılmalı”

Kenenin çıkarılması ile ilgili olarak da Müdür Pehlivan, şu ifadeleri kullandı: “Genellikle ‘’Kene nasıl çıkartılır’ sorusu bu durumla karşılaşanlar için önemli hale geliyor. Vücut belirli aralıklarla kene yönünden muayene edilmeli, vücuda yapışan keneler kesinlikle ezilmeden ve kenenin ağız kısmı koparılmadan çıkarılmalıdır. Kenelerin üstüne kimyasal dökülmesi, kibrit ile yakılması gibi işlemler kenelerin hastalık etkenlerini aktarma riskini artırabilir. Bu tarz uygulamalardan kaçınmalı ve kene çıkarma yöntemlerini kendiniz uygulamak yerine uzmana başvurmalısınız. Ormanlarda çalışan işçilerin ve ava çıkanların köylerde bağ bahçe işleriyle uğraşanlar ve turist amaçlı Gümüşhane’ye gelen vatandaşlar araziye çıkmadan önce lastik çizme giymeleri veya pantolonlarının paçalarını çorap içine sokmaları kenelerden koruyucu olabilmektedir. Hayvan barınakları kenelerin yaşamasına imkân vermeyecek şekilde yapılmalı, çatlaklar ve yarıklar tamir edilerek badana yapılmalıdır. KKKA insandan insana bulaşabilmektedir, bu nedenle hastalarla temastan kaçınılmalı, zorunlu olarak temas edenler ise mutlaka gerekli tedbirleri almalıdırlar. Sağlık personeli bu konuda yayınlanmış rehberlerde belirtilen özel tedbirleri alarak hasta ve şüphelilere yaklaşmalıdırlar” İfadelerini kullandı.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Hafife, Alma, Canından, Olma”,
Yorumlar
Haber Yazılımı