Haber Detayı
05 Şubat 2019 - Salı 11:26 Bu haber 6684 kez okundu
 
Hakan Yalçın Bu Kez Arjantin'de
Gümüşhaneli Dağcı Yalçın 7 Bin Metrelik Aconcagua Zirvesinde
YAŞAM Haberi
Hakan Yalçın Bu Kez Arjantin'de

 

 

Gümüşhaneli hemşerimiz Dr. Hakan Yalçın, 1990 yılından beri Silikon Vadisinde Bilgisayar Mühendisi olarak çalışıyor. Aynı zamanda dağcılık kulübü üyesi, profesyonel  bir dağcı. 

Yalçın Türkiye’de Ağrı Dağı, Kaçkar başta olmak üzere,  Avrupa’da Alpler, Kuzey Amerika’da Denali, gibi zirvelerin yanında onlarca tırmanış gerçekleştirdi. Yalçın,  "Zirvedeki Hürriyet" adını verdikleri tırmanışa geçtiğimiz günlerde, Güney Amerika kıtasının en yüksek daği olan Aconcagua'da gerçekleştirerek zirveye cıktı.

Dünyanın en uzun dağ zinciri olan And Dağlarının  Güney Amerika’nın en kuzeyinde bulunan Kolombiya'dan kıtanın güney ucunda yer alan Patagonia'ya kadar uzanan  6,960 metre rakımlı Aconcagua zirvesi aynı zamanda Arjantin sınırları içinde yer almaktadır. Lojistik destek için yerel bir şirketin hizmetlerini kullanan Yalçın, tırmanışı tek basına, '360' adli rotayı kullanarak gerçekleştirdi. Bu rota, Vacas vadisinden giriş yaparak,  zirve yaptıktan sonra Horcones vadisinden geri gelmektedir. Bu rota, daği 360 derece açıdan, yani tamamını görmeye imkan tanıyor. 

Aconcagua tırmanışı 2 hafta surdu. Vacas vadisinden başlayarak 4,200m rakımlı "Plaza Argentina"  ana kampına gitmek 3 gün surdu. Ana kampta aklimatizasyon (yani vücudu yüksekliğe alıştırma)  amacıyla Palo Colorado adli 4,650m rakımlı daha küçük bir zirveye tırmandı. Aşamalı olarak yüksek kamplara çıkış yaptı.  1. ve 2. kamplarda ikişer gece kaldıktan sonra en yüksek kamp olan Kolera'ya tırmandı (5,850m).

Kolera kampında geçirdiği gecenin ardından zirve tırmanışını gerçekleştirdi. 7.5 saatlik bir tırmanışın ardından zirveye ulaştı (6,960m, 6 Ocak 2019). Bu sırada hava bozdu ve kar yağısı başladı. Gittikçe şiddetlenen kar yağısı tipiye dönüştü ve görüş mesafesi yer yer sıfıra indi.  Aksam saatlerinde Kolera kampına ulaştı ve oldukça soğuk bir gece geçirdi. Gece boyunca yağan kar kimi yerde 1m kalınlıktaydı. Ertesi gün şiddetli rüzgar esliğinde dağin diğer tarafında kalan "Plaza De Mulas" ana kampına iniş yaptı. Kotu havayı geride bırakmanın ve sıcak yemeğe kavuşmanın verdiği rahatlıkla ana kampta 1 gece kaldı. Son günde Horcones vadisini takip ederek yaklaşık 9 saatlik bir yürüyüşten sonra tırmanışını tamamladı

Kaynak: Editör:
Etiketler: Hakan, Yalçın, Bu, Kez, Arjantin'de,
Yorumlar
Haber Yazılımı