Haber Detayı
11 Şubat 2020 - Salı 10:40 Bu haber 2239 kez okundu
 
Hakkımızı Helal Etmiyoruz.
Gümüşhane Muharip Gaziler Derneği Başkanı Tanguroğlu ve Kıbrıs gazisi Armağan’dan Akıncı’ya Sert Tepki.
GÜNDEM Haberi
  Hakkımızı Helal Etmiyoruz.

 

Gümüşhane Muharip Gaziler Derneği Başkanı ve Kıbrıs gazisi Celil Tanguroğlu ile Zeynel Armağan ”Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın Türkiye’ye yönelik sarf ettiği sözler için KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’yı sert bir dille kınadı

Dernek Başkan Tanguroğlu tepkisinde “Türk gazileri olarak, Kıbrıs’a biz  canımızı, kanımızı feda ettik. Eğer, Akıncı bizlerden rahatsız oluyorsa Türkiye’ye gelsin, bizler gerekeni yaparız. Bizler Kıbrıs gazileri olarak Türkiye’ye bağlı kalmayı ” Korkunç” olarak ifade edenlere hakkımızı helal etmiyoruz” ifadelerini kullanmakla yetindi. Gümüşhane’nin Torul İlçesi Güzeloluk köyünde ikamet eden  Şeref Madalyası sahibi Kıbrıs Gazisi Zeynel Armağan;  ise KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın  açıklamalarına tepki göstererek, KKTC, bugünkü rahat ve huzurunu devletimize, milletimize, ordumuza,  şehit ve gazilerimize borçludur. Bunu en iyi bilmesi gereken kişi de KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’dır.

Gümüşhane Muharip Gaziler Derneği Başkanı Celil Tanguroğlu gazetemize yaptığı açıklamada “Türk gazileri olarak, Kıbrıs canımızı, kanımızı feda ettikten sonra eğer bizlerden rahatsız oluyorsa Türkiye’ye gelsin, bizler gerekeni yaparız” dedi.

Bir diğer Kıbrıs gazisi Zeynel Armağan ise yaptığı açıklamada, “Devletimizin ve ordumuzun 1974 Barış harekatı ile Rumların baskı zülüm ve yok etme emellerinden kurtulmuş olan KKTC, bugünkü rahat ve huzurunu devletimize, milletimize, ordumuza,  şehit ve gazilerimize borçludur. Bunu en iyi bilmesi gereken kişi de KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’dır. Ama ne yazık ki Mustafa Akıncı, her zaman olduğu gibi yine haddini aşarak ekmek yediği kabı kirletme çabasında olmuş ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti için akıl almaz sözler sarf etmiştir. Mustafa Akıncı’nın 6 Şubat 2020 tarihinde bir İngiliz gazetesine verdiği röportajdaki ifadeler başta olmak üzere Türkiye aleyhinde söylediği bütün sözlerden dolayı kendisini kınıyor, bir Kıbrıs gazisi olarak ben hakkımı bu kendini bilmez kişiye helal etmiyorum. Akıncı’nın söz ve tavırları bütün şehitlerimizi ve gazilerimizi üzmüştür. Akıncı’nın seçim beklemeden bir an önce o koltuğu terk etmesi en güzel yapacağı iştir. Yoksa Şehitlerimizin ruhaniyatı ve gazilerimizin bedduaları bu adamı kahır ile yeksan edecektir. “Zalimler için yaşasın cehennem” ifadeleriyle tepkisini dile getirdi.

Gümüşhaneli Kıbrıs Gazisi Zeynel Armağan; KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın Türk Ordusunun Barış Planı Harekatı’na karşı sarf ettiği sözlerden dolayı da 15 Ekim 2019 tarihinde kınama mesajı yayınlamıştı.

AKINCI NE DEMİŞTİ

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, İngiliz The Guardian'a skandal açıklamalarda bulundu. Federal çözüme tez zamanda varılmazsa bölünmüşlüğün kalıcı hale geleceği savunan Akıncı, Kıbrıslı Türklerin laik, demokratik ve çoğulcu kimliğini korumak istediklerini belirtirken, Türkiye'ye bağlanma ihtimalini 'korkunç' olarak niteledi.

'Türkiye'ye bağımlı olmak istemiyoruz'

Kuzey Kıbrıs'ın Türkiye'ye bağlanması konusunun, Türkiye'nin kendi çıkarlarına da aykırı olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Akıncı, Kıbrıslı Türklerin laik, demokratik ve çoğulcu kimliğini korumak istediklerini söyledi. Türkiye'ye ekonomik bağımlılığı azaltma arzusunu da dile getiren KKTC lider, Türkiye'ye bağlanma ihtimalini 'korkunç' diye niteledi.

"Ankara tarafından yutulabiliriz"

Yarım asırlık bölünmüşlükten sonra tek işler çözümün federal bir çatı altında yeniden birleşme olduğunu anlatan KKTC lideri, bu başarılamazsa, Kuzey Kıbrıs'ın daha fazla bağımlı hale geleceği "Ankara tarafından yutulabileceğini" ve "de facto Türkiye iline dönüşebileceğini" dile getirdi.

"Anavatan-Yavru vatan değil, Bağımsız ve Kardeşçe"

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Türkiye-Kuzey Kıbrıs ilişkisini anavatan-yavruvatan diye tanımlamasına karşı çıktığını tekrarlayan Akıncı, "Ben bağımsız, kardeşçe ilişkiler istiyorum" derken, hükümetin faturalarını ödeyen Türkiye'ye ekonomik bağımlılığı azaltmak için daha fazla şey yapmaları gerektiğini belirtti. Bunu başarabilmek için de Güney'in desteğine ihtiyacı olduğunu dile getirmişti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: , , Hakkımızı, Helal, Etmiyoruz.,
Yorumlar
Haber Yazılımı