Haber Detayı
09 Ağustos 2019 - Cuma 10:50 Bu haber 6186 kez okundu
 
Harşit Çayına 12.500 Kırmızı Benekli Alabalık Bırakıldı.
YAŞAM Haberi
Harşit Çayına 12.500 Kırmızı Benekli Alabalık Bırakıldı.

 

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar 12. Bölge Gümüşhane Şube Müdürlüğü tarafından Torul Çit Deresi Mevkii'nden Harşit çayına 12.500 Kırmızı Benekli Alabalık bırakıldı.

Orman içi sulardaki doğal alabalık popülâsyonlarının artırılması amacıyla hayata geçirilen "Doğal Alabalık Üretilmesi ve Orman İçi Suların Balıklandırılması" projesi kapsamında Gümüşhane Bölge Müdürlüğü’ne bağlı Maçka Altındere Alabalık Üretme Çiftliğinde üretilen 12.500 adet kırmızı benekli alabalık, Çit ve Dağ dibi derelerine bırakıldı.

Gümüşhane Vali Yardımcısı Ali Arıkan, Torul Kaymakamı Onur Aykaç, Torul Belediye Başkanı Evren Evrim Özdemir,Doğa Koruma ve Milli Parklar 12. Bölge Müdürümüz Ahmet Usta, Doğa Koruma ve Milli Parklar 6. bölge müdürü Rıza Kamil, Doğa Koruma ve Milli Parklar 12. Bölge Müdür Yardımcısı Murat Kefelioğlu, Doğa Koruma ve Milli Parklar Gümüşhane Şube Müdürü İlbeyi Aydın ve Orman İşletme Müdürü Tuncay Dinç'in de katıldığı programda, Gen kaynaklarının korunması, tabii türlerinin tanıtımı ve farkındalığın artırılması ile orman içi sularda sportif olta balıkçılığının geliştirilmesi maksadıyla doğal ortamından alınan kırmızı benekli alabalıkların üretimi yapılarak 12500 kırmızı benekli alabalık derelere bırakıldı.

12. Bölge Müdürlüğü tarafından devam eden Doğal Alabalık Üretilmesi ve Orman İçi Suların Balıklandırılması Projesi kapsamında Gümüşhane’de bugüne kadar (2012-2019) 322950 adet kırmızı benekli alabalık derelere ve sulak alanlara yerleştirildi.

Formun Üstü

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Harşit, Çayına, 12.500, Kırmızı, Benekli, Alabalık, Bırakıldı.,
Yorumlar
Haber Yazılımı