Haber Detayı
11 Şubat 2019 - Pazartesi 12:00 Bu haber 2493 kez okundu
 
“Harşit’e Uzanan Elleri Kırarız”
Torul’a Yapılacak Olan Hidroelektrik Santraline Karşı Çıkan Vatandaşlar Yürüyüş Düzenledi, Basın Açıklaması Yaptı.
GÜNDEM Haberi
“Harşit’e Uzanan Elleri Kırarız”

Gümüşhane’nin Torul ilçesine yapılacak olan hidroelektrik santraline karşı çıkan bir grup vatandaş yürüyüş düzenledi, yapılan basın açıklaması ile yaparak, santrale karşı olduklarını dile getirdi.

Türkiye’nin en hızlı akan çayı olan ve Gümüşhane’ye hayat veren ‘Harşit Çayı’ üzerinde yapımına başlanan Derya 2 Hidroelektrik Santrali ve regülatörü için tepkilerini ortaya koyarak, attıkları sloganlarla “Harşit’e Uzanan Elleri Kırarız” diyerek kararlı olduklarını vurguladı.

Dört Köy Etkileniyor

Hidroelektrik santralinin etkilediği Övündü, Harmancık ve Altınpınar köyleri ile Torul ilçesine bağlı Kaledibi Mahallesi sakinlerinin katıldığı, çevre dernekleri ile siyasi parti temsilcilerinin de desteklediği eylemde protestocular ellerinde taşıdıkları pankartlarla HES yapımının biran önce durdurulmasını talep etti.

Torul Merkez Mahallesinde toplanan protestocular tarihi Torul köprüsü üzerinden geçerek Atatürk Caddesi üzerinden HES santralinin yapılacağı Çit Deresi birleşme noktasına kadar "HES'lere hayır", "Harşit özgürdür, özgür akacak", "Harşit'e uzanan elleri kırarız", "Torul burada HES'çiler nerede" sloganlarını atarak yürüdü.

“Her Yönden Zarar Verecek”

Jandarmanın da geniş güvenlik aldığı noktada grup adına açıklama yapan emekli Ziraat Mühendisi İsmail Aydın, Harşit Çayının suyunun İkisu mevkiinden alınarak güney yamaçtan tünel vasıtası ile Çit Deresinin Harşit Çayına kavuştuğu bu yerde kurulacak santrale akıtılacağını söyledi.

Harşit Çayı üzerinde hidroelektrik santralinin yapımına başlanıldığını üzüntüyle öğrendiklerini belirten aydın, şöyle dedi: “Harşıt Çayının suyu İkisu mevkiinden alınarak Harşit Çayının güney yamacından bir tünel vasıtası ile Çit Deresinin Harşit Çayına kavuştuğu bu yerde kurulacak santrale akıtılacaktır. Bu durumda İkisu’dan Torul’a kadar evi, bahçesi, tarlası, işyeri, su kuyusu olan herkes menfi yönde etkilenecektir. Ayrıca tünel güzergahı boyunca doğaya, yeraltı su kaynaklarına, Harşit çayındaki canlı popülasyonuna, orman varlığına ve burada sayamayacağım birçok yönden zararlar verecektir.”

“Çocuklarımızın Geleceği İçin”

Yaşam alanlarının, tarım arazilerinin, sulama ve kaynak alanlarını korumak için santrale karşı çıktıklarını ifade eden Aydın, “Bu vadide  biriktirdiğimiz anılarımızı muhafaza etmek için,  çocuklarımızın geleceğini teminat altına almak için, Harşit Çayını HES’lerle yok etmeye yönelik tüm çalışmalara dur demek için, birlikte hareket etme iradesini ortaya koyarak  toplanmış bulunuyoruz. Harşit Özgür Aksın Çevre Platformu adına  hepinize duyarlılığınız için teşekkür ediyorum” dedi.

“Asla Müsaade Etmeyeceğin”

Aydın, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Torul ilçesi, Harşit Vadisi üzerindeki Övündü, Harmancık ve Altınpınar köyleri ile Kaledibi Mahallesi olası bir çevre felaketi ile karşı karşıyadır. Tünellere hapsedilecek olan Harşit Çayı üzerindeki tarım arazilerimiz susuzluğa mahkum edilecek ve tünel inşaatları sırasında kırılacak olan su fayları yaşam kaynağımız olan kaynak sularımızı elimizden alacaktır. Zaten zor koşullarda adeta dişini tırnağına takarak ayakta kalma mücadelesi veren yöre halkı baskı ve yıldırma taktikleri ile bir oldubittiye getirilmek istenmektedir. Yöre sakinleri olarak bizlerin tercih ve iradeleri yok sayılarak kadim su haklarımızın gasp edilmesine asla müsaade etmeyeceğiz” dedi.

“Hiçbir Güç Bu Gerçeği Değiştiremeyecek”

Bölge insanının her türlü zorluk ve imkansızlıklara rağmen burada yaşama ve tercih etme iradesini ortaya koyarak bu toprakları imar ettiğini dile getiren Aydın, şu ifadeleri kullandı: “Suyumuz elimizden alınarak sağlıklı ve huzurlu yaşama hakkımız yok edilecektir. Bu bölge üzerindeki her türlü tasarruf bu bölgenin  gerçek sahiplerine yani bizlere  aittir. Hiç bir gücün bu gerçeği değiştirmesine müsaade etmeyeceğiz. Türlü yalanlarla bölge halkı yanıltılmaktadır. Yurdumuzun birçok yöresinde örneklerini gördüğümüz üzere dereye bırakılacak can suyu asla yeterli olmayacak aksine ölüm suyu olacaktır. Zaten doğal halinde bile özellikle yaz aylarında kuruma noktasına gelen Harşit Çayı bir de HES ile muhatap edilince bölge insanımızın tarımsal ve yaşamsal bütün kazanımları yok olacaktır. Tarımsal sulama için kanalla su verilmesi uygulaması çözüm için imkansız olan bir yöntemdir. 8 kilometrelik dere yatağı boyunca yaklaşık 700 dönüm Tarım arazisinde kanalla su dağıtımı ve paylaşımı çok adil bir şekilde yapılsa ve öngörülen sulama sırasına uyulsa bile her bir kişiye yeterli sulama sırası haftalar sonra ancak gelebilecektir. Bu durum çok iyi biliyoruz ki komşuluk ilişkilerimizi yok edecektir.  Ayrıca yapılacak tünellerden boşaltılacak binlerce metreküp hafriyatın yöremize dökülmesi halinde ortaya büyük ve geri dönüşü olmayacak bir kirlilik getirecektir.”

“Bizler Enerji Karşıtı Değiliz”

Torul halkının enerji karşıtı olmadığını vurgulayan Aydın, “ Anayasa ve yasalara sadakatle bağlıyız. Lakin bölge insanının katılımı ve oluru alınmaksızın, nerde, ne zaman ve kimlerle yapıldığı bilinmeyen toplantıların ardından verilen ÇED olumlu kararını şiddetle reddediyoruz. Bunun için hukuki süreci başlatacağız. Sonraki hareket tarzımızı da bu hukuki sürecin nasıl sonuçlanacağı belirleyecektir. Bu HES yapılmaz ise Torul kaybeder ifadesi koca bir yalandır.  HES yapılırsa Torul’a bedava enerji verilmeyecektir. Sermaye grupları burada ürettiği enerjiyi devletimize satacak, susuzluğun ceremelerini de yöre  halkı çekecektir. Bu projeden ilgili holding ve bunun Torul’daki birkaç işbirlikçisinin dışında hiç kimsenin hiçbir kazancı olmayacaktır” diye konuştu.

“İş Makinelerini ve Ekipmanları Çekiniz”

İş makinelerinin ve ekipmanların çekilmesini talep eden Aydın, şunları kaydetti: “Buradan ilçemizin tüm yöneticilerine, sivil toplum kuruluşlarına, siyasi parti temsilcilerine bu konuya hassasiyet göstermelerini ve bizlere destek olmalarını istiyoruz. Hukuki mücadelemizle birlikte her türlü direnişi ortaya koyacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın. Bu bağlamda en azından başlatacağımız hukuki süreç tamamlanıncaya kadar HES çalışmalarının derhal durdurulması, iş makinelerinin ve tüm ekipmanların bölgeden çekilmesi herkes için doğru bir karar olacaktır.”

Topluluk, yapılan basın açıklamasının ardından herhangi bir olaya mahal vermeden dağıldı.

İl Genel Meclisi Onay Verdi

Torul ilçesi Harşit Çayı üzerinde Mar-En Enerji tarafından yapılması planlanan Derya-11 regülatörü ve Hidroelektrik Santrali'ne (HES) yönelik hazırlanan imar planıyla ilgili İmar ve Bayındırlık Komisyonu ile Çevre ve Sağlık Komisyonunca hazırlanan rapor Gümüşhane İl Genel Meclisi’nin geçen yıl Ekim ayında yapılan toplantısında görüşülmüştü.

Çevre ve Sağlık Komisyonu Başkanı Zülfikar Bal ve İmar ve Bayındırlık Komisyonu Başkanı Hüseyin Güvendi hazırladıkları rapor meclis üyelerinin bilgisine sunuldu.

Gümüşhane İl Genel Meclisine sunulan rapor tüm üyelerin oy birliği ile kabul edilmişti. Raporda şu ifadeler yer alıyordu: “HES'e yönelik hazırlanan 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı Değişikliği ve nazım İmar Planı ile 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planı hakkında her iki komisyonun da mahallinde inceleme yaptığı, konuyla ilgili bütün ilgili kurum ve kuruluşların olumlu görüş bildirdiği, ÇED raporunun da olumlu olduğundan hareketle her iki komisyonda imar planlarının uygun olduğu görüşünü bildirdi. Yapılan oylamada gündem maddesi mevcudun oy birliğiyle kabul edildi.”

Derya Hidroelektrik Santrali

Derya HES, Karadeniz Bölgesi’nde, Gümüşhane ilinin Torul ilçesinin 1 kilometre güneyinde, Harşit Çayı üzerinde bulunmaktadır. Proje kapsamındaki tesisler; regülatör ve çökeltim havuzu, iletim tüneli, yükleme havuzu, cebri boru, santral binası, kuyruk suyu kanalı ve enerji nakil hattıdır.  

Harşit Çayı üzerinde 981,20 m taban, 985.00 m talveg kotunda regülatör ile toplanan suyun 5.668 metre uzunluğundaki iletim tüneli vasıtası ile yükleme havuzuna iletilmesi ve yükleme havuzundan sonra 95 m uzunluğundaki 2.95 m çaplı cebri boru ile 34,15 m³/s debi, 931.00 m kuyruk suyu kotunda bulunan santral binasındaki yatay eksenli 3 adet francis türbine aktarılmaktadır. Santralde üretilen elektrik 5,0 km 33 Kv Enerji Nakil Hattı ile Torul HES 154 kV Şalt Merkezine bağlanarak enterkonnekte sisteme iletilmektedir.

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Harşit’e, Uzanan, Elleri, Kırarız”,
Yorumlar
Haber Yazılımı