Haber Detayı
10 Ocak 2020 - Cuma 10:45 Bu haber 2054 kez okundu
 
Hastaların Diyaliz Çilesi
Gümüşhane Devlet Hastanesinde Diyaliz Gören 30 Yakında Hasta Doktor Yetersizliğinden Trabzon’a Gidiyor
- Haberi
Hastaların Diyaliz Çilesi

Gümüşhane Devlet Hastanesinde diyaliz gören 30 yakında hasta Nefroloji bölümünde doktor olmadığından yakınarak ilaç yazdırmak için Trabzon’a gittiklerini söylediler. Haftada 3 gün Gümüşhane’ye diyalize girmek için çevre ilçe ve köylerden gelen 30’a yakın hasta devlet hastanesinde Nefroloji bölümünde doktor olmadığı için ilaçlarını Trabzon’da yazdırdıklarından yakınarak, bu sorunu uzun zamandır yaşadıklarını iddia ettiler.

Gümüşhane Devlet hastanesinde tedavi göremedikler için çareyi çevre hastanelerde arayan diyaliz hastalarından Ruşen Akyıldız nefroloji doktorunun olmadığını ve ilaçlarını alamadığını dile getirdi.

Hastanenin ilgisizliğinden yakınan Akyıldız “Bende kronik böbrek yetmezliği var. İlaçlarımızı yazan yok, ilgilenen kimse yok. 30’un üzerinde hasta var ama bunlar ölü mü, diri mi diye merak eden yok.  Geçtiğimiz gün müdüre söyledim doktorumuz yok nasıl olacak diye, idare edeceksiniz dedi. Şubat ayında doktor geleceğini, onun da sadece ilaç yazacağını söyledi. O zamana kadar ne olacağını sorduğumda ise bilemiyorum cevabını aldım. 5 tane hemşiremiz var Allah razı olsun onlardan ilgileniyorlar. Hemşirelerde olmasa zaten işimiz kötü” ifadelerini kullandı.

11 Senede Sadece 2 Doktor Geldi.

11 senedir hastanede diyalize girdiğini ve 11 sene içerisinde sadece 2 doktor gördüğünü söyleyen Akyıldız, bir doktorun 1 ay önce geldiğini ilaç yazıp gittiğini kaydetti.

Akyıldız diğer hasta arkadaşlarının da aynı durumdan rahatsız olduğunu ifade ederek sözlerini şöyle tamamladı;

“Doktor geldi ancak o da başka ile gitti. 1 ay süreliğine tekrar geldi ilaç yazdı gitti. En son Trabzon’dan 1 ay süreyle doktor geldi. 2 aydır doktor gelecek diye bekliyoruz. Daha önce tahlil yaptırdık, o tahlillere de kimse bakamayınca tahliller boşa gitti. Yeniden bir tahlil yaptırıp Trabzon’a gideceğim. Doktoru olmadığı için mecburen Trabzon’a gidiyorum. Benim 4 saat boyunca diyalize girip kanımın temizlenmesi gerekiyor. İlaçları kullanmazsam eğer, fosfor, kreatinin yükselir, kan değerlerin düşer.”

Öte yandan Gümüşhane Devlet Hastanesi yetkililerinden alınan bilgiye göre, Nefroloji Bölümünde görev yapan bir hekimin 4 ay boyunca  kursa tabi olduğunu, kursun 20 Ocak tarihi itibariyle sona ereceği ve sözü edilen bölüme ay sonu itibariyle doktorun geleceği bilgisine ulaşıldı.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Hastaların, Diyaliz, Çilesi,
Yorumlar
Haber Yazılımı