Haber Detayı
12 Şubat 2020 - Çarşamba 10:54 Bu haber 7100 kez okundu
 
HASTANEDE YENİ SORUN.
Yeni Devlet Hastanesi Zemininde Bentonit Kaçak Çıkınca,Çalışmalar Durma Noktasına Geldi.
GÜNDEM Haberi
HASTANEDE YENİ SORUN.

Gümüşhane’de açılıp açılmayacağı yılan hikayesine dönen Yeni devlet hastanesinde Diyafram duvar ihalesi yapıldıktan sonra 2020 yılının ikinci yarısında açılması beklenilen Devlet hastanesinde meydana gelen Fore Kazık çalışmalarında yeni sıkıntılar meydana geldi. İhalesi yapılan Diyafram duvar çalışmalarında zeminde meydana gelen kaçak nedeniyle çalışmaların yavaşladığı öğrenildi. Konuyla ilgili olarak Gümüşkoza’ya konuşan Sağlık Bakanlığı Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğü Heyelan Önleme Teknik Kontrolcüsü Abdulaziz Özdemir, bölgede zeminle alakalı bazı sıkıntılar olduğunu belirterek sondaj işlemlerine devama edemediklerini, zeminde Bentonit kaçağı oluştuğu için çalışmaların şimdilik durduğunu söyledi.

“Tüm çalışmalar kayıt altına alınıyor”

Yapılan çalışmaları yerinde incelemek için bölgeye bir tekniker atadıklarını söyleyen Özdemir” Yeni Devlet Hastanemizin ihale süreci ile birlikte yüklenici firmanın buradaki çalışmaları devam ediyor. Çalışmalar için bölgeye bir tekniker atadık. Kendisi mevcut çalışmaları yerinde kontrol ediyor. Demir boylarını tespit ediyorlar ve bağlamadan önce gelip sürekli olarak burayı inceliyoruz. Orası ciddi oranda heyelan riski taşıyor o yüzden bu işlemler sırasında dikkatli oluyoruz. Biz zaten müteahhite güvenmiyoruz. O yüzden işlemleri adım adım fotoğraflayıp videoya alıyoruz” dedi.

“Zeminde Bentonit kaçak var”

Zeminde meydana gelen sıkıntılar nedeniyle sürecin biraz daha uzayacağını dile getiren Özdemir “Bölgede bazı sıkıntılar olduğundan sondaj işlemlerine devam edemiyoruz. Şuanda orada Bentonit kaçağı var. Bu yüzden orta kısmı yapamadık. İş durdu şuanda yapılamıyor. Orta kısmı yapamayınca alt tarafa geçtik. Şimdi orayı yapmaya çalışıyoruz. Ön tarafta da Bentonit kaçağı olacak mı olmayacak mı bilmiyoruz ama şuanda sadece deniyoruz. Zaten bu konuda ne yapabiliriz nasıl bir yol izleyebiliriz buna göre bir toplantı yapmayı planlıyoruz. Bu süreç biraz daha uzayacakmış gibi gözüküyor. İmalat bazı yerlerde yürümüyor. Orada daha önce sondaj yapılmış, ancak iri bloklu zeminler olduğu için o bölgeyi geçemiyoruz. Bentonit kaçağı tehlikesi olduğu için makine aşağıya inemiyor. Alınması planlanan önlemler ile birlikte maliyet artacak ama şuanda o bölgedeki çalışmalar durduğu için iş uzayacak gibi gözüküyor” ifadelerini kullandı.

“Müteahhit bir an önce işi bitirmek istiyor”

İlgili müteahhitin işin maliyeti noktasında herhangi bir sıkıntısının olmadığının altını çizen Özdemir “Müteahhit biran önce yapıp bitirmek istiyor. O yüzden kendisinin maliyet ile ilgili herhangi bir sıkıntısı yok. Müteahhitte belli bir süre sonra tıkandıkları noktada idareye yazı yazdılar. Orta tarafta işleri ilerletemediklerini belirttiler. Bu konuyla ilgili nasıl bir çözüm yolu olacağına dair yazı yazdılar. Bizde idare olarak, burada 10 metreye kadar iri bloklu dolgu gözüküyor. Bentonit burada tutmuyor dedik. Bu konuların tartışılması için bir toplantı gerçekleştireceğiz. Yapılacak olan toplantıya, Proje müellifi, yüklenici firma ve idare olarak biz katılacağız ”şeklinde konuştu

“Kimse işini baştan savma yapmıyor”

Bölgedeki çalışmalar esnasında herkesin dikkatli davrandığını ifade eden Özdemir “Heyelan riski olduğu için hiç kimse işi başından savma yapmak istemiyor. Adamlar yapamıyorlarsa yapamıyoruz diyorlar. Kimse bu işin altına girmiyor, girmez de. Bentonit kaçağı olduğu için imalat yapılamıyor. Bu yüzden bu kaçağa çözüm üretmeye çalışıyoruz. Makine ile 10 metre kadar ilerledik hatta gidip kendimizde gördük ama onuncu metreden sonra Bentonit kaçağı oluyor. Bunu durdurabilirsek makine 30 metreye kadar devam edecek. Duvarın yan taraflarından göçmemesi için sürekli olarak betonlandırılması lazım. Arka tarafta da göçüğün yaşanmaması için bölge betonlanarak aşağıya kadar inildi. Beton dökülünce hem maliyet artacak hem de işin süresi uzayacak. Burası yapımı kolay bir yer değil diyorlar ama o zaman burası neden projelendirildi merak ediyoruz. İmalatta zemin sel problemler var, bu yüzden ilerleyemiyoruz. 24 saat boyunca beton dökülüp demir indirilirken videoya alıyoruz. Bu yüzden kimsenin kaçak göçek iş yapma şansı yok. Hastanenin biran önce faaliyete geçebilmesi için bu süreci hızlandırmaya yönelik yazı yazdık, bekliyoruz” ifadelerini kullandı.        

             

Kaynak: Editör:
Etiketler: HASTANEDE, YENİ, SORUN.,
Yorumlar
Haber Yazılımı