Haber Detayı
30 Mayıs 2019 - Perşembe 10:51 Bu haber 2515 kez okundu
 
Hem Zararlı Hem Faydalı
SAĞLIK Haberi
Hem Zararlı Hem Faydalı

 

Halk arasında “Çakum” diye bilinen ökse otunun ormanlara zarar verdiği gibi, ormanın ekosistemi olduğu, dikkatli kullanılması halinde insan sağlığı için de önemli bir bitki türü olduğu ifade edildi.

Karadeniz Teknik Üniversitesi Orman Fakültesinin TÜBİTAK desteğiyle hayata geçirdiği projeyle Doğu Karadeniz ormanlarında ökse otunun zararları ve bu zararlıya karşı bilimsel mücadele yöntemleri araştırıldı. KTÜ Orman Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mahmut Eroğlu, ökse otunun özellikle Torul ilçesinin ormanlarında zararlı bir bitki olarak görülse de orman ekosistemlerinin parçası olduğunu anlattı. 

“Kuraklığın Çok Yoğun Hissedildiği Alanlarda Etkili”

Ökse otunun özellikle ormanlara çok müdahale edilen alanlarda ya da kuraklığın çok yoğun hissedildiği ormanlık alanlarda, sarıçamlar üzerine kuşlar tarafından taşınarak gelen yarı parazit bir bitki olduğunu dile getiren Eroğlu, ökse otunun, ağacın köklerden aldığı suya ortak olarak zayıf kalmasına ve zaman içerisinde kurumasına neden olduğuna işaret etti. 

“Mücadele İçin Araştırmalar Yapılıyor” 

Eroğlu, yapılan araştırmalarda ökse otunun orman artırımına yüzde 50'ye varan oranda zarar verdiğine dikkati çekerek,  şunları kaydetti: "Bu araştırma ile ökse otuyla mücadelede neler yapabileceği tespit edilecek. Elde edilen sonuçlardan sonra ökse otu ile mücadelede bazı önerilerde bulunulacak. Bazı araştırmalarda ortaya konulan mekanik mücadelede başarı sağlamak hemen hemen imkansız." 

“Ökse Otu İle Mücadele Son Derece Zor” 

Eroğlu, ökse otu ağaçların tepelerinde olduğu için bunlarla mekanik olarak mücadele edilmesinin son derece zor olduğunu dile getirerek, "Bizim araştırmamız biyolojik bir mücadeleyi ortaya koymak içindir. Ormanların sağlıklı olması için ökse otu ile mücadelenin yoğun bir şekilde mücadele edilmesi gerekiyor" dedi. 

“Alternatif Tıpta Kullanılıyor” 

Prof. Dr. Eroğlu, ökse otunun alternatif tıpta kullanıldığını belirterek, “Özellikle Almanya’da beyin tümörlerine karşı alternatif olarak kullanılıyor. İyi değerlendirildiği takdirde insan sağlığı açısından yararlı olabiliyor. Diğer bir yönü ise hayvanlar için iyi bir besin kaynağıdır” diye konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Hem, Zararlı, Hem, Faydalı, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı