Haber Detayı
16 Ocak 2020 - Perşembe 11:02 Bu haber 935 kez okundu
 
HES’e Valilik Müdahalesi
Gümüşhane Valiliği, Santa Harabelerin de gerçekleştirilen HES çalışmalarına müdahale etti.
GÜNDEM Haberi
 HES’e Valilik Müdahalesi

 

Dumanlı Köyü sınırlarında yer alan Santa Harabelerine ulaşım sağlayan yolda başlatılan HES çalışmasına yöre halkı tepki gösterirken, yapılan çalışmayla ilgili Gümüşhane Valiliği de Gümüşhane Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunmuştu.

HES Boruları Söküldü

Gümüşhane Valiliği Santa Harabelerine ulaşım sağlayan yolda başlatılan HES çalışması için kullanılan boruları kaldırttı. Yola inşa edilmek için getirilen boruları ise geri göndertti. Valilik Santa yolunda yapılması planlanan HES çalışması yaptığı suç duyurusunda sonra müdahale ederek HES çalışmasını durdurdu.

ÇED Raporu Bilmecesi

Gümüşhane kent merkezine yaklaşık 80 km uzaklıkta Dumanlı Köyü sınırlarında yer alan Santa Harabelerine ulaşım sağlayan yolda başlatılan HES çalışmasına Gümüşhane Valiliği engel olurken, çalışma öncesi ÇED raporunun varlığını sorgulanıyor.

Santa bölgesinin kentsel sit alanı ve Doğal sit alanı olması doğal güzelliği tahribat edeceği halkı tedirgin ettiği gibi Dipsiz göl vakası nedeniyle Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, bölgenin doğal sit alanı ilan edildiğini açıklamasına rağmen, bölgede devam eden HES çalışmalarında bu gücü nerden alıyorlar sorularına neden oluyor.

Doğal SİT alanı olarak ilan edilen bölgede yapılan HES çalışmasında ayrıca, Gümüşhane topraklarında bulunan bölgede yapılan çalışmalarda ise ÇED raporunun Gümüşhane’den alınmadığı ortaya çıktı. ÇED raporunu Trabzon’dan mı verildiği yada yapıldığı ise akıllarda soru işareti bıraktı.

Çirkin Görüntü Engellenmiş Oldu

Doğu Karadeniz'deki önemli kültürel miraslarımızdan Santa Harabeleri’ne ulaşım sağlayan Arsin İlçesi Yanbolu Deresi üzerinde faaliyet gösteren Hidro Elektrik Santraline hizmet veren büyük demir boruların yolun üzerinden geçirilmesi çevre içinde çirkin bir görüntü oluşması, Valilik tarafından yapılan çalışma ile engellemiş oldu.

Önce HES Sonra Taş Ocağı

Öte yandan bu alanın hemen üzerinde ise HES’lerin yanı sıra bir de taş ocağı ruhsatı istenildiği öğrenilirken, bölgenin yakın zamanda içinden çıkılamaz bir hale dönüleceği konuşuluyor.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: , HES’e, Valilik, Müdahalesi,
Yorumlar
Haber Yazılımı