Haber Detayı
24 Kasım 2018 - Cumartesi 09:48 Bu haber 9975 kez okundu
 
İHH’dan Yemen’e yardım çağrısı
DÜNYA Haberi
İHH’dan Yemen’e yardım çağrısı

 

İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH) Gümüşhane Dernek Başkanı Ruşan Kalaycı, Gümüşhane halkından Yemen konusuna duyarlı olmasını ve Yemenli kardeşlerimizin ihtiyaçlarının giderilmesi için gerekli desteğin verilmesini talep etti.

Yaptığı açıklamada Yemen’de krizin 7 yıldır devam ettiğini, 21 milyon insanın ciddi anlamda gıdaya ulaşımında sıkıntı yaşandığını kaydeden Kalaycı, “Yemendeki savaştan dolayı 7 bin insan öldü. 3 milyon insan evini terk etmek zorunda kaldı. Sağlık sisteminin de çöktüğü ülkede 450 kişiye sadece 1 doktor düşüyor. Her gün onlarca çocuk gıdasızlıktan hayata gözlerini yumuyor. Bunun yanında, başkent Sana’da Yemen Hasta Bakım Merkezi’nde toplam 234 kanser ve diyaliz hastasına gıda ve ilaç yardımı gerekmektedir.  Merkezdeki hastaların barınma, gıda ve ilaç ihtiyaçları da hat safhadadır. Bu nedenle, Gümüşhane halkından bu konuya duyarlı olunmasını ve Yemenli kardeşlerimizin ihtiyaçlarının giderilmesi için gerekli desteğin verilmesini talep ediyoruz” şeklinde konuştu.

Dünya üzerinde savaş, iç çatışma, doğal afet, hastalık, yoksulluk, kuraklık gibi sebeplerle mağdur olmuş milyonlarca insan hayat mücadelesi verdiğini ifade eden Kalaycı, “Muhtaç ve mazlum durumdaki herkesin insani ihtiyaçlarını karşılamayı hedefleyen vakfımız; gıda, sağlık, barınma, eğitim gibi temel konularda bölgelere hizmet götürüyor. Muhtaç bölgelerin yardıma ihtiyaç duymayacak bir seviyeye gelmesi için kalkınma stratejileri geliştiriyor” dedi.

İHH olarak çalışmaları yürütürken Türkiye ile birlikte dünyanın dört bir yanında yardımlaşma, dayanışma ve kardeşlik duygusunun gelişmesini önceliyor, buna yönelik birçok sosyal ve kültürel proje ürettiklerini hatırlatan Kalaycı, “Vakfımız, mağduriyet yaşanan bölgelerde faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının geliştirilmesi adına öncü ve rol model olma vazifesini üstleniyor; bölge insanlarına hizmet verecek okul, yetimhane, cami, su kuyusu, kültür merkezi, sağlık ocağı, hastane gibi kalıcı eserler inşa ediyor. Acil ihtiyaç duyulan bölgelere ilaç dağıtımı, muayene ve tedavi, tıbbi cihaz desteği, rehabilitasyon gibi alanlarda sağlık hizmeti götürüyoruz. Ayrıca hem farklı ülkelerden sağlık çalışanlarını organize ederek hem de ilgili ülkelerdeki sağlık personelinin eğitimine destek olarak ihtiyaç sahipleri için gerekli sağlık hizmetlerinin yürütülmesine katkıda bulunuyoruz. Eğitimin sekteye uğradığı, imkânların ihtiyacı karşılayamadığı bölgelerde okul, medrese, enstitü gibi eğitim kurumlarının inşa ve tamir edilmesi, araç-gereç yönünden desteklenmesi, kriz bölgelerindeki öğrencilerin Türkiye’de veya başka ülkelerde eğitim almalarının sağlanması ve eğitimciler için mesleki gelişim programlarının hazırlanması için çalışmalar yapıyoruz. Ayrıca yabancı kültürlerin olumsuz etkilediği ve yoğun misyonerlik faaliyetlerine maruz kalan bölgelerde Müslümanların ihtiyaç duyduğu kültürel çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Destek bekleyen bölgeler için yazılı ve görsel materyallerin temin edilmesi, kültür merkezleri kurulması, ibadethane inşası, mesleki kursların düzenlenmesi, ilmi eserlerin tercüme edilmesi, yayın organlarının kurulması gibi faaliyetler yürütüyoruz” diye konuştu.

Gümüşhane İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Derneğince 2018 yılı içerisinde 400 aileye giyim yardımı (3 bin 724 parça), 350 aileye Yiyecek Koli yardımı, 50 aileye çocuk koli yardımı, 25 çocuk giydirme yardımı, 2 aileye soba yardımı yapıldığını ifade eden Kalaycı, ayrıca Yemen halkının feryatlarına kayıtsız kalmayarak 6 bin TL yardım gönderimi, yine yetim çocuklara yardımda bulunulması için bin 300 TL yardım havalesi, 2 katarakt ameliyatı, 1 su kuyusu hissesi yardımı gerçekleştirdiğini hatırlattı.

2018 yılı Kurban Bayramı dolayısı ile Gümüşhane’den 25 kurban yardımı gönderildiğini ifade eden Kalaycı, “Tüm bu yardımları yapmamızda katkıları olan Gümüşhane halkına ve İHH Dernek Yöneticileri ve Üyelerine teşekkür ediyorum. Allah hepsinden razı olsun” dedi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: İHH’dan, Yemen’e, yardım, çağrısı,
Yorumlar
Haber Yazılımı