Haber Detayı
17 Ağustos 2019 - Cumartesi 10:51 Bu haber 1152 kez okundu
 
İkisu Köyü Kendisini Turizme Hazırlıyor
GÜNDEM Haberi
İkisu Köyü Kendisini Turizme Hazırlıyor

 

İkisu Köyü Kendisini Turizme Hazırlıyor

GÜMÜŞHANE’ nin İkisu Köyünde yaşayanlar gerçekleşen göçlere rağmen kendi imkânlarıyla köylerinin tarihi mekânlarını restore ederek Karaca Mağarasının sınırında bulunan köylerinin turizm potansiyelinin artırmak istiyor.

Kentin en önemli turizm potansiyellerinden bir tanesi olan ve damlataşı mağara özelliği taşıyan Karaca Mağarasının sınırında olan İkisu köyünde yaşayanlar köylerinde gerçekleşen göçlere rağmen imece usulü aralarında para toplayan köy halkı, işe önce boya alıp köydeki evleri boyamakla başladı.

Köy sakinlerinden İbrahim Gürler, Karaca Mağarasına gelen turistlerin ilk olarak İkisu köyünü gördüklerini belirterek, gelen misafirlerin göze hoş gelen bir manzarayla karşılaştırmak istediklerini söyledi.

Gürler, “Gümüşhane İkisu köyü Gümüşhane’nin en büyük sorunlarından birisi olan göç meselesinin yaşandığı yerlerden bir tanesi. Uzun zamandır büyük göçler yaşandı. Artık köyde eskisi gibi bir hayat söz konusu değil. Genelde yaşlılarımız kalıyor. Gençlerimiz dışarıda çalışıyor. Kimisi okuyor. Bu sadece bizim köyümüzün sorunu değil. Bütün Gümüşhane’nin sorunu. Biz tabi böyle göç verince köy biraz ıssızlaştı, yalnızlaştı. Köyde sadece yaşlılar olunca herhangi bir şeye müdahale edemediler. Boya yapamadılar, duvarlar yıkıldı yapamadılar. Ama burası bayramlarda şenlik oluyor. Herkes geliyor bütün haneler açılıyor. Böyle el ele verip bir şeyler yapalım dedik” diye konuştu.

Amaçlarının köylerinin güzelleştirmek olduğunu kaydeden Gürler, “Bir de turistik bölge olması açısından biraz sorumluluk hissettik. Köyümüze gelen misafirler mağaraya giderken güzel şeyler görsünler istedik. Bir renk kararı verdik. Bizim köyümüzün renkleri olan mavi-beyazı seçtik. Şimdilik kapı, kapı kenarları oraları boyuyoruz. Köyün eski konakları ve bakıma ihtiyacı olan yerleri boyuyoruz” ifadelerini kullandı.

Gürler, “Köyümüzü güzelleştirelim istedik. Buna dış cephe ve kapı boyalarıyla başladık. Bu tabi bir başlangıç, bir kıvılcım ve bunun devamı da gelecek. Bu gördüğünüz zaten 3-5 gün içerisinde oluşan bir şey. Daha güzel şeyler yapacağız. Yaptıkça da misafirlerin ilgisini çekiyor. Burası genelde konakların, evlerin iç içe olduğu, bu yüzden de tercih edilen ve beğenilen bir köy” dedi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: İkisu, Köyü, Kendisini, Turizme, Hazırlıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı