Haber Detayı
26 Mayıs 2020 - Salı 17:33 Bu haber 329 kez okundu
 
İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜNDEN KIRIM KONGO UYARISI
SAĞLIK Haberi
İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜNDEN KIRIM KONGO UYARISI

Gümüşhane İl Sağlık Müdürlüğü kene ısırmalarına bağlı olarak ortaya çıkan Kırım -Kongo Kanamalı Ateşi hastalığına karşı vatandaşları dikkatli olmaları yönünde uyardı. İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan uyarıda “Kırım –Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı kene ısırmalarına bağlı olarak ortaya çıkan bir hastalık olup, havaların ısınmasıyla birlikte Gümüşhane genelinde vaka sayılarında artış görülmektedir.

Hastalıktan korunmak için bahçe, tarla, ahır ve pikniğe giderken uzun kollu ve açık renkli elbise giyilmeli, pantolon paçaları çorap içine alınarak, eve dönüşlerde mutlaka vücut ve elbiseler kontrol edilmelidir.

Kenelerin insan vücuduna tutunmalarında çıplak elle temas etmeden en kısa sürede ince uçlu pens veya eldiven, bez ve poşet gibi çıplak elle teması önleyen malzemeler kullanılarak çıkarılmalı, kene tutunan yeri, su ve sabunla temizleyerek, tentürdiyot veya baticon gibi bir antiseptik ile silinmelidir.

10 gün içerisinde ateş, halsizlik, baş ağrısı, eklem ağrısı gibi şikâyetler görülürse en kısa zamanda bir sağlık kuruluşuna müracaat edilmelidir. Kırım Kongo Kanamalı Ateşinin ölümle sonuçlanabileceği ve hastalığın hafif şekilde atlatılmasının erken teşhis ve tedavi ile mümkün olabileceği unutulmamalıdır” ifadelerine yer verildi.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: İL, SAĞLIK, MÜDÜRLÜĞÜNDEN, KIRIM, KONGO, UYARISI,
Yorumlar
Haber Yazılımı