Trabzonspor, Trabzon ,Trabzon Haber
Haber Detayı
12 Kasım 2019 - Salı 11:06 Bu haber 8462 kez okundu
 
İlk Glutensiz Un Fabrikası Üretime Başladı
Türkiye'de ilk ve tek olma özelliğine sahip glutensiz un ve bulgur tesisi ilçemiz Kelkit’e bağlı Öbektaş Beldesinde kurularak üretime başladı.
EKONOMİ Haberi
İlk Glutensiz Un Fabrikası Üretime Başladı

Bu kapsamda geçtiğimiz temmuz ayı içerisinde ilçemiz Öbektaş Beldesinde Tamtarım A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Tayyar Gürsoy öncülüğünde, bir temel atma töreni gerçekleştirilmişti.

Gerekli malzeme ve makina temini ve zorlu inşaat çalışmaları sonucunda fabrika hizmete başladı. Konuyla ilgi olarak Yönetim Kurulu Başkanı Tayyar Gürsoy;

Türkiye'de yaklaşık 700 bin çölyak hastası olduğu, bu hastaların glütensiz gıdalara ulaşımının zor, fiyatlarının da yüksek olduğunu Türkiye'de üretilmeyen glütensiz unu üretiklerini belirtti.

Karabuğday (Greçka) Nedir ?

Karabuğday, ülkemizde yetiştiriciliği çok yeni olan Fagopyrum esculentum Moench. familyasından bir bitkidir. Yetiştirilen bölgenin iklimine göre 3-4 ay gibi kısa sürede elde edilebilir.

Unu ve danesi gluten içermeyen karabuğday çölyak hastalarının kullanımına en uygun tahıl cinsidir. Karabuğday unu ile ekmek yapılabilir, lezzet arttırıcı olarak tüm hamur işlerine eklenebilir, danesinden pilav yapılabilir.

Buğday alerjisi teşhisi konulan bir çok kişideki hassassiyet buğdaydaki yoğun gluten'e karşıdır. Bu alerjiye sahip olanlar, buğdaya göre gluteni daha az olan çavdar, arpa ve yulaf unlarını tercih edebilecekleri gibi karabuğday unu'nu da tercih edebilirler.


Kara Buğday ile iligli yapılan araştırmalarda düzenli tüketiminde fazla kiloları azaltmada, damarların esnekleşmesinde ve yüksek kan basıncını düzenlemede yardımcı olduğunu ortaya çıkmıştır.


Çölyak rejimine uygundur. Gluten içermez. Çölyak ekmeği ve diğer unlu mamullerinde un yerine kullanılır.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: İlk, Glutensiz, Un, Fabrikası, Üretime, Başladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı