Haber Detayı
15 Haziran 2021 - Salı 09:38 Bu haber 1430 kez okundu
 
İlk Harç Döküldü!
GÜNDEM Haberi
İlk Harç Döküldü!

Gümüşhane Belediyesi Tarafından Yaptırılan Yaşam Evlerinin Temel Atma Töreni Gerçekleştirildi

İlk Harç Döküldü!

Gümüşhane Belediyesi Tarafından Mordut Mevkiinde Yaptırılacak Olan 729 Konutun Temeli Atma töreni gerçekleştirildi. Törende konuşan Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen, “Temellerimiz biraz daha yükselip insanların görüneceği noktaya geldiği zaman yeni temellerimizi de atacağız. Ben bugün ailemle birlikte atmak istedim, ailem sizlersiniz. Bizim baş mimarımız Recep Tayyip Erdoğan’dır. Ondan aldığımız ilhamla Gümüşhane’de hizmetlerimize devam ediyoruz” dedi.

Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen’in katılımıyla merkeze bağlı Mordut mevkiinde 3+1, 4+1 ve 5+1 dairelerden oluşan 729 konut ve 112 iş yerinin temeli atma töreni gerçekleşti. Yapımına devam edilen proje tamamlanarak kentte yeni bir çehre oluşturmak ve ev kiralarındaki fiyat fırsatçılığını ortadan kaldırmak hedefleniyor. Törende konuşan Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen, göreve geldiği 2014 yılından bu yana sürekli olmaz denileni başardıklarını aktararak, Gümüşhane insanının başka şehirlere artık imrenmeyeceğini artık bütün güzelliklerin Gümüşhane’de olacağını söyledi.

‘Bize Dağlar Dayanmıyor’

Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen, bazı kesimler tarafından yeri ve yapımı tartışılan mega proje ile ilgili konuştu. Başkan Çimen,  “50 dairelik C1 temelimizi burada atıyoruz. İnşallah bakanlarımız ve milletvekillerimizle, siyasi parti temsilcilerimizle ve STK’larımızla burada temeller atmaya devam edeceğiz. Temellerimiz biraz daha yükselip insanların görüneceği noktaya geldiği zaman yeni temellerimizi de atacağız. Ben bugün ailemle birlikte atmak istedim, ailem sizlersiniz. Bizim baş mimarımız Recep Tayyip Erdoğan’dır. Ondan aldığımız ilhamla Gümüşhane’de hizmetlerimize devam ediyoruz. Buradan onlara teşekkür ediyorum. Bugün olmaz denileni başaran, cesaretli insanlarla beraber olalım dedik. Olmaz diyen insanlar inşallah görecekler. 2014 yılında göreve geldiğimiz günden bu yana şehrimizin her türlü sorunu ile mücadele ediyoruz. Bazen zorluklarla karşı karşıya geldik, fakat dedik ki Gümüşhane’nin insanı başka insanlarla imrenmeyecek her şeyin en güzeli bu şehirde olacak. Bize dağlar dayanmıyor görüyorsunuz. 3-4 ay önce burası dimdik bir kayalıktı buraya bu kadar konut olur mu diyenlere temelimizi atarak cevap vereceğiz” şeklinde konuştu.

‘Söz Verdiğimiz Tarihte Konutları Teslim Edeceğiz’

Proje ile ilgili çalışmaların aralıksız sürdüğünü söyleyen Başkan Çimen, “Gümüşhane’nin konut ihtiyacına, devletimizin gücü olan 528 konut ile çare olmak istedik. Bu konutlar olmaz denilen yere yapıldı. Kimse inanmadı, şimdi Erzurum valisi Okay Memiş, kulakları çınlasın onunla beraber o alana gittiğimiz zaman başkan buradan konut olur mu dedi, ben de bu daha başlangıç dedim. Şu anda oradan belediye önüne 6 dakikada ulaşabiliyorsunuz. İnsanlar gördü, şehrin de kimliğini gösterecek şekilde imar edildi. 31 mayısta da 357 konutun ihalesi yapıldı. Onu da 14 haziran 2020’de şehrimize gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile birlikte alanı yerinde görerek, burada da kentsel dönüşüm yapacağız dedik, ihalesini yaptık. Bugün de 729 konutun ve 112 iş yerinin temelini atıyoruz. Belediyemize ait arsayı, şirketimize kazandırdık. Bu konutları hem uygun koşullar, hem de 0 faizle yapmaya çalıştık. Hiçbir şeyden kaçınmadık. Her şeyi detaylı düşündük. 380 bin metreküp hafriyat alanımızın 335 bin metreküp kısmını tamamladık. Daha önce yaşanmış tehlikeleri tekrar yaşamamak adına tedbirle yaklaştık. 3 büyük firma ile çalışmalar yaparak zemin ile ilgili çalışmaları tamamladık. Bugün 11 blok yerimiz hazır durumda. Bu alanımızı meclis kararıyla kentsel dönüşüm alanı ilan ettik. Bugün projede 4 yüksek 12 mühendis mimar ile kapsamlı şekilde çalışıyoruz. En kaliteli malzeme ve bize yakışan şekilde söz verdiğimiz tarihte konutları teslim edeceğiz. Pandemi dönemi mücbir sebep olsa da biz çalışmalarımızı durdurmadık. Pazar günleri bile çalıştık. Bugün ilk temelimizi atacağız. İlerleyen dönemlerde daha büyük etkinliklere devam edeceğiz. Halkımız her daim en iyisini hak ediyor” dedi.

‘Burada Tüyü Bitmemiş Yetimin Hakkı Var Biz Bunu Kimseye Yedirmeyiz’

Mordut camisi ile ilgili eleştirilere de yanıt veren Başkan Çimen, gerekli çalışmaların yapıldığını ve ortada herhangi bir sorunun olmadığını söyleyerek, “Biz burada hiçbir hemşerimizin mağdur olmasını istemedik. İnsanlar alacağı yeri bilerek, şartnamesi sözleşmesi elinde olarak alsın dedik. Gittik bankalarla pazarlık yaparak, 60 ay 0 faiz gibi imkanları bankalarla konuştuk. Belediyelerin ilk hedefi para kazanmak değil ama zarar etmek de değil. Burada meclis üyesi arkadaşlarımız da var oy birliğiyle her şeye karar verdik. Bu yükselip yukarı çıktığı zaman insanlara gerekli cevapları vermiş olacağız. Cami’nin olduğu yerde şu anda, caminin adına hiçbir kayıtlı yer yok. Yalnızca vakıfların 150 metrekareye yakın bir yeri var. Onlarla anlaşma sağlandı. Caminin yeri de belediye sınırları içinde. Sizlerin huzurunda söz vermek istiyorum, İnönü mahallesi Gümüşhane’nin en büyük mahallesi olacak, yapılacak yeni camide Gümüşhane’nin en büyük camisi olacak. Burada tüyü bitmemiş yetimin hakkı var biz bunu kimseye yedirmeyiz. Ben burada herkese eşit davranacağım. Allah yapmamızı nasip etmesin. Cami ile ilgili projeler de var, alternatifler var araştırıyoruz. Hak eden hakkını alacak, cami en güzel şekilde yapılacak” açıklamasında bulundu. 

 

Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen’in konuşmasının ardından yapılan duanın ardından, kurban kesilerek temel atma töreni gerçekleştirildi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: İlk, Harç, Döküldü!,
Yorumlar
Haber Yazılımı