Haber Detayı
20 Ağustos 2020 - Perşembe 09:59 Bu haber 1914 kez okundu
 
Kahvehane Esnafı Sıkıntılı Günler Geçiriyor.
EKONOMİ Haberi
Kahvehane Esnafı Sıkıntılı Günler Geçiriyor.

 

Gümüşhane’de faaliyet gösteren kahvehane ve kıraathane esnafı Covid-19 salgını nedeniyle durdurulan işletmelerinin normalleşme sürecine dahil edilmesini istedi.

Çay satma ile kira gelirlerinin karşılayamadıklarını dile getiren bir çok Kıraathane esnafı ,“Bir an önce kahvehanelerde oyun aletlerinin serbest bırakılması lazım, yoksa kahveci esnafı bitti. Çok zor durumdayız, kiralarımızı ödeyemez hale geldik” diye konuştu.

Gümüşhane’de Zafer Meydanında Kıraathane işletmecisi olan ve aynı zamanda şehrin sevilen simalarından olan İbrahim Bektaş “ Kıraathanelerle birlikte kapanan bir çok işletme normalleşme sürecinde tekrar faaliyetlerine devam etti. Fakat kıraathaneler ve kahvehanelerde oyun yasağı devam etti. Şimdi bizlerden sadece çay satarak hem evimizi, hem de dükkan kiralarını vermemiz isteniyor. Gümüşhane’de yüzlerce oyunlu kahvehane sahibi zor durumda” diye konuştu. Bu zor durumun sadece Gümüşhane esnafını ilgilendirmediğini söyleyen Bektaş, Türkiye’de 130 bine yakın kahveci esnafı zor durumda olduğunu söyleyerek “

 “Bu süreç tüm esnafları yordu ancak en çok etkilenen servisçiler ve kahveciler oldu. Bu vakaların artmasına kahveciler sebep değildir. Yetkililer artık sesimizi duymalıdır.

Esnafımız gerçekten çok zor durumda, bu zor durumdan bir an önce çıkmamız lazım. Hijyen kurallarına uyulduğu takdirde kahvehaneler neden açılmasın? Biz buradan Cumhurbaşkanımıza, Bakanımıza ve tüm devlet yetkililerine sesleniyoruz. Bir an önce kahvehanelerde oyun aletlerinin serbest bırakılması lazım, yoksa kahveci esnafı bitti. Pandeminin başladığından itibaren altı ay geçti. Elimizde avucumuzda olanlar zaten gitti. Altı aylık zamanı, borçlanarak geçirdik. Şimdi ise ne kredi nede destek alabiliyoruz. Zor durumdayız, kiralarımızı ödeyemez durumdayız” dedi

Kahvehanelerimizde hijyen koşulları ve sosyal mesafe kurallarına önemli ölçüde riayet edildiğini söyleyen İbrahim Bektaş “Gümüşhane’de bulunan Kahvehane esnafı tüm önlemlerini almıştır ve almaya da devam etmektedirler. Kahvehanelerimizde oyun oynatılmasına izin verilmesi halinde devletimizce öngörülecek olan tüm tedbirleri de eksiksiz olarak almaya özen göstereceğiz”

Yeni normalleşme sürecinde Türkiye genelinde bütün iş yerleri normalleşmişken sadece kahvehanelerimizde okey, tavla, oyun kağıdı, oynamak yasakken, bilardo oyunlarının izin verilerek oynatılmamasını kahvehane esnafı olarak anlamakta güçlük çekmekteyiz. Gerekli tedbirler alınmak suretiyle kahvehanelerimizin tamamen normalleşmesini, yukarıda bahsi geçen ekonomik taleplerimizin karşılanmasını, başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere, ilgili bakanlıklarımızdan talep ediyor, bir an önce bu sorunlarımıza çare bulunmasını bekliyoruz” diye konuştu

Pandemi sürecinde ekonomik sıkıntılarla aylarca boğuştuğunu söyleyen Bektaş  “Normalleşme sürecinin başlamasıyla beraber birçok meslek gruplarının açılışları hayata geçti fakat hayata geçmeyen, açılmayan mesleklerin içerisinde en önemlisi kahveci esnafımızdır. Kahve mahallenin, şehrin kültürüdür. Kahve olmazsa sohbet ve birlik beraberlik olmaz. 6 aydır kahvehaneler kapalı, sadece çay demleyip satıyorlar. Eskiden demlikleri yetiştiremiyorduk, şimdi ise demliklerimizi bile bitiremiyoruz” diye konuştu.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kahvehane, Esnafı, Sıkıntılı, Günler, Geçiriyor.,
Yorumlar
Haber Yazılımı