Haber Detayı
22 Mayıs 2020 - Cuma 10:33 Bu haber 1313 kez okundu
 
Kara, 3 Ay Ertelenen Kredilerin Sürelerinin Uzatılmasını Talep Etti
EKONOMİ Haberi
Kara, 3 Ay Ertelenen Kredilerin Sürelerinin Uzatılmasını Talep Etti

 

Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken başkanlığında 40 il oda başkanın katılımıyla düzenlenen telekonferans da söz alan Gümüşhane Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkan Beyler Kara, esnaf ve sanatkarın kredilerine getirilen 3 aylık sürenin dolmak üzere olduğunu hatırlatarak bu sürenin uzatılması için talepte bulundu.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında zarar gören esnaf ve sanatkarın, Halk Bankasında kullandığı düşük faizli kredilerden doğan borçları 3 ay süreyle faizsiz olarak ertelenmişti.

‘Süre Esnaf İçin Yeterli Değil’

Gümüşhane Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkan Beyler Kara, (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken başkanlığında 40 il oda başkanında katılımıyla düzenlenen telekonferans ta söz olarak esnaf ve sanatkarın kredilerine getirilen 3 aylık sürenin uzatılması için talepte bulanarak, “Esnafımız için verilen 3 aylık erteleme süresinin 2 ayı bitti. Bu 3 aylık süre esnaf için yeterli değil. Bu sürenin uzatılmasını talep ediyoruz. Ülkemizin virüsle sürdürdüğü mücadelenin farkındayız. Her ilde olduğu gibi şehrimizde de esnafımız fedakârlık içinde ancak ekonomik sorunlar içerisindeler. Bu nedenle verilen sürenin uzatılması gerekiyor” diye konuştu.

Başkan Kara, (TESK) Genel Başkanı Palandöken’in bütün dertlerde derlendiğini ve sorunları yakında takip ettiği için teşekkür ederek, herkesin Ramazan Bayramının hayırlı geçmesi dileklerinde bulanarak sözlerini tamamladı.

Esnafa Kredi Borcu 3 Ay Ertelenmişti

Halk Bankasından kullanılan ve 1 Nisan-30 Haziran arasında vadesi dolacak düşük faizli kredilerden doğan borçlar 3 ay süreyle faizsiz olarak ertelenmişti.

Konuya ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete'de şu şekilde yayımlanmıştı.

Buna göre, karar kapsamındaki esnaf ve sanatkarlardan, yaşanan salgın nedeniyle işleri ve/veya işletmesi zarar görenlerin, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği (TESKOMB) bağlı bölge birliklerine ortak olan esnaf ve sanatkarlar kredi ve kefalet kooperatifleri kefaletiyle veya doğrudan bankadan, 31 Mart 2020 ve öncesi tarihlerde kullandıkları düşük faizli kredilerden doğan borçlarından, 1 Nisan-30 Haziran 2020 tarihleri arasında vadesi dolacak kredi borçları vadesinde/taksit vadesinde/hesap devresinde ilgili mevzuatına göre faiz tahakkuk ettirilmek suretiyle vade tarihinden/taksit vadesinden/hesap devresinden itibaren 3 ay süreyle faizsiz olarak ertelenecek.

Buna bağlı olarak, kredi itfa tablosu doğrultusunda, kalan tüm taksitler ötelenecek. Karar kapsamında kredisi ertelenen esnaf ve sanatkarlardan, erteleme dönemi boyunca çalışan sayısını azaltmayacağına dair taahhütname alınacak. Çalışan sayısında eksilme tespit edilen esnaf ve sanatkarlar erteleme kapsamından çıkarılacak.

Düşük faizli yeni kredi imkanı

Borçları ertelenmiş olan esnaf ve sanatkarlara, talepleri halinde, düşük faizli kredi kullandırılmasına ilişkin ilgili kararlar kapsamında banka tarafından erteleme süresinde düşük faizli kredi açılabilecek ve söz konusu kararlarda ertelemeye tabi borcu bulunanlara kredi açılmasını engelleyen hükümler uygulanmayacak.

Ertelenen krediler için erteleme süresi sonuna kadar takip işlemi başlatılmayacak. Erteleme işlemi, borcun mevcut maddi ve şahsi teminatının sukutunu icap ettirmediği gibi borçlunun müşterek borçlu ve müteselsil kefillerine de kefaletten çekilme hakkını vermeyecek.

Bankanın ertelenen kredilerden dolayı doğacak gelir kayıpları, esnaf ve sanatkarlar için banka tarafından esnaf ve sanatkar kredilerine uygulanan cari kredi faiz oranı dikkate alınarak hesaplanacak.

Banka, ertelenen kredilere ilişkin bilgileri ve vade/hesap devresi/taksit vadesi sonuna kadar hesaplanmış tahmini gelir kaybı tutarlarını projeksiyon yapılabilmesini teminen aylık olarak Hazine ve Maliye Bakanlığına iletecek.

Bankanın, ertelenen kredilere ilişkin vade/hesap devresi/taksit vadesi sonuna kadar hesaplanan ve her ay kendi kayıtlarına göre kesinleşmiş gelir kaybı tutarlarını Hazine ve Maliye Bakanlığınca bildirilen formatta iletmesini müteakiben ödemeler, Hazine ve Maliye Bakanlığınca ilgili yıl bütçelerine bu amaçla konulan ödenekten karşılanacak.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kara,, 3, Ay, Ertelenen, Kredilerin, Sürelerinin, Uzatılmasını, Talep, Etti,
Yorumlar
Haber Yazılımı