Haber Detayı
26 Aralık 2019 - Perşembe 10:41 Bu haber 3831 kez okundu
 
Karadeniz’de Tek
Karadeniz Bölgesinin Tek Kaz Çiftliği Gümüşhane’de
EKONOMİ Haberi
Karadeniz’de Tek

Gümüşhane’nin Köse İlçesinde yaşayan Seyhan Tok, 15 bin lira bütçeyle Karadeniz Bölgesinin tek kaz çitliğini kurdu.

Köse ilçesinde memur olarak hayatını devam ettiren  Seyhan Tok, Nisan ayında 200 tane aldığı kaz yavrularını, yaptığı çiftlikte besleyerek büyüttü. Veteriner hekim kontrolünde yetiştirdiği kazlar 6-9 kiloya ulaşırken, kazlar 55-60 arasında yumurta veriyor. Çiftliğini geliştirmek isteyen Tok, kaz sayısını 4 binin üzerine çıkartmayı hedefliyor.

Çiftlik kurmadan önce 2 yıllık bir araştırma yaptıklarını gazetemize anlatan Seyhan Tok, Türkiye’de birçok ırkı incelediklerini söyledi.

‘İlimiz En Uygun Irkı Tespit Ettik’

Tok, “2 yıllık bir araştırma sonucu biz bu kaz çiftliği kurduk. Türkiye’de ki yerli ırkları inceledik. İlimize en uygun ırk olarak Fransız kazısını seçtik. Civciv olarak başladığımız sektörde, civcivlerimiz artık birer anaç oldu ve 2020 yılının ikinci ayıdan itibaren civciv üretmeye başlayacağız. Elimizde 200 tane kazımız var. Karadeniz Bölgesinde biz tekiz, ilimize ilçemize katkı sağlamak istiyoruz” diye konuştu.

Fransız G5-36 kazlarının diğer kazlara göre daha çok özelliği olduğunu kaydeden Tok, “Fransız kazları 6 ile 9 kilo arasında et verir. Sürekli otlama ile büyürler, yumurta sayısı bizim yerli kazlar da 15-20 arasındayken bu kazlarda yumurta sayısı 55-60 arasında oluyor” dedi.

‘Sayıyı 4 Bine Çıkartmak İstiyoruz’

Tok, “Biz kaz çiftliğini uzun araştırmalar neticesinde kurduk. Seneye de nasip olursa 4 bin civarında sayısını artırmak istiyoruz. İlçemize değer katacağımıza inanıyoruz. Küçük bütçelerle güzel bir işletme çok rahatlıklar kurulabilir. Çok büyük bütçelere gerek yok. Bu kanatlı hayvan cinslerinde ölüm oranı çok düşüktür. Hastalıklara çok dirençlidir. Otlayarak geliştikleri için, beslenmede sorun olmuyor. Gelecekte 4-5 bin kaz sayısına ulaşabilirsek çevremizde ki insanlara hem de ülkemize bir katkımız olur” dedi.

Tok sözlerini şöyle tamamladı;

“Kazlarımızı veteriner hekimler kontrol ediyor. Bu tür hastalığa karşı çok dirençli bir türdür. Kazları hem yemliyoruz hem de ot veriyoruz. 15 bin lira bir bütçeyle kurdum. Şubat ayından itibaren satışlarımız başlayacak. ”

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Karadeniz’de, Tek,
Yorumlar
Haber Yazılımı