Haber Detayı
12 Ekim 2020 - Pazartesi 10:51 Bu haber 401 kez okundu
 
Kasaba Atölyesi Kuruluyor
EKONOMİ Haberi
Kasaba Atölyesi Kuruluyor

Kelkit Ticaret ve Sanayi Odası, Kelkit Belediyesi ve Kelkit Halk Eğitim Müdürlüğü ortaklığı, İŞKUR iştiraki ile hazırlanan proje, DOKA tarafından coğrafi işaretli yöresel ürünler destek programı kapsamında destekleme programına alındı.

Programa alınan ‘Kasaba Atölyesi’ projesi kapsamında 29 kadın üyeden oluşacak. Atölyede satış, pazarlama gibi eğitimler verilecek.  Gerçekleştirilmek istenilen projede Zilli Kilimin daha üst seviyelere çıkartmak hedefleniyor.

‘29 Kadın Üyeden Oluşacak’

Yapılan proje hakkında gazetemize bilgi veren Kelkit Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Servet Daltaban, “Kasaba Atölyesi projesi kapsamında ilk önce 29 üyeli, sadece kadınlardan oluşan bir Kooperatif kurulacaktır.  Kooperatif üyelerine 1 ay boyunca kooperatifçilik, yönetim, satış, pazarlama eğitimleri verilecektir. İkinci aydan sonra Kelkit Halk Eğitim Merkezi Atölyesinde Zilli Kilim Dokuma Eğitimleri başlayacaktır. 6. Aya kadar üretim yapılacak. Kadınlar İŞKUR vasıtası ile istihdam edilecektir. Hediyelik eşya üretimi için eğitim, malzeme teçhizat alımı ve üretim başlayacaktır. Tasarım, En önemli başlıklardan birisi. Zilli Kilim ve motifleri ile 40 çeşit alternatif inovatif tasarım ürünü model üretimi yapılarak, katalog basımı yapılacaktır. Tasarımı yapılan ürünler satış mağazasında sergilenecek” diye konuştu.

Başkan Daltaban, “Altıncı Ay, Satış Mağazası kurulumu yapılacak. Üretilen ürünler burada satışı yapılacak. Tasarım ürünler sergilenecek. Yer Kelkit Belediyesi tarafından verilecektir. Bu satış alanında Bölgemizin diğer coğrafi işaretli ürünleri satışı, tanıtımı yapılabilecektir. Oluşturulacak satış mağazası 1. Yılın sonunda Bölgemizin bütün yöresel ürünlerinin pazarlandığı bir alana dönüşebilir. Projenin yürütülmesi ve devamlılığında Kelkit TSO, Kelkit Belediyesi, Halk Eğitim Müdürlüğü garantör kuruluş olacaktır” dedi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kasaba, Atölyesi, Kuruluyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı