Haber Detayı
08 Şubat 2020 - Cumartesi 11:24 Bu haber 2817 kez okundu
 
Katık Döner, Gümüşhane’de
GÜNDEM Haberi
Katık Döner, Gümüşhane’de

Katık Döner, Gümüşhane’de 

Meşhur Hatay usulü Tavuk döner, Gümüşhane’de dün açılarak hizmet vermeye başladı. Gıda sektöründeki yaşantısına 1988 yılında İskenderun’da açılan ilk şubesi ile başlayan “Katık Döner”  Adana, İzmir, İstanbul, Kocaeli, Kahramanmaraş, Bursa, Mersin ve Kırıkkale, Şırnak ve Hakkari gibi birçok şehrin ardından Şimdide Gümüşhanelilere hizmet vermeye başladı.

İskenderun/Hatay’da doğup Türkiye’nin birçok yerine dağılan bu firmanın Gümüşhane’de açılmasına öncülük eden dükkan sahibi Ulaş Atan ile konuştuk. Bu zincirin bir parçası olarak Gümüşhane’ye geldiklerini söyleyen Atan, ‘artık Gümüşhanelilere hizmet için varız’ dedi.

Aslen Artvin/Borçkalı bir girişimci olan Atan, Bu işinin yanı sıra Kafe&Restoran, butik ve fırıncılık işi ile de uğraşıyor.  Gıda sektörüne yabancı olmadığını söyleyen Atan; “Gıda sektörü, hizmet sektörü olduğu için bizde böyle bir yatırım yaptık ve böylelikle Gümüşhanelilere merhaba dedik. Gümüşhane’de çok değer verdiğim bazı dostlarım var. Onlarla birlikte buraya gidip gelirken bir fikir edindik. Lise arkadaşlarımın vasıtası ve yardımıyla burada bu dükkânı açmaya karar verdim” dedi.

Markanın ilkelerinde kesinlikle şaşmadıkları söyleyen Atan; “Hatay’ın kendine özel “Katık” adında bir ekmeği var. Hataylı ustalarımız ekmeği burada özel olarak yapıyorlar. Bu ekmek ile bütünleşmiş bir dönerimiz var. Dönerimizin içinde kullandığımız sos çok özel. Özel katık mayonezi ve yedi baharatlı sosu burada kendimiz yapıyoruz. Hazır hiçbir gıda kullanmamaya dikkat ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Bu özel dönerin bir sırrını ise sadece ustaların kendileri biliyor. Ancak dönerin o meşhur lezzeti ise içindeki sosu, mayonezi ve İskenderun usulü yağlanan ekmeğinden geliyor. Bu doğal karışımlar bir araya getirilerek ortaya güzel bir şey lezzet çıkıyor. 

 

         

Kaynak: Editör:
Etiketler: Katık, Döner,, Gümüşhane’de, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı